Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Woźniak: mimo globalnego kryzysu nie wstrzymamy inwestycji

03.10.2022, 11:56aktualizacja: 03.10.2022, 14:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Serwis Samorządowy PAP
Serwis Samorządowy PAP
Mamy do czynienia z globalnym kryzysem, ale jeżeli chodzi o inwestycje, nie wstrzymamy ich w żaden sposób – podkreślił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Samorządowiec w rozmowie z PAP zaznaczył, że z powodu kryzysu o charakterze globalnym - przy czym najsilniejszy akcent trzeba postawić na kryzys energetyczny - przyszłość nie jest do końca przewidywalna.

„Jeżeli chodzi o inwestycje nie wstrzymamy w żaden sposób tego ruchu. Mamy do dyspozycji i własne środki, i możliwość kredytowania, i środki z Unii Europejskiej, które mam nadzieje już wiosną będą do dyspozycji również samorządów regionalnych i wszystkich innych beneficjentów. Wiec ten unijny zastrzyk środków finansowych niewątpliwie podtrzyma tendencje rozwojową, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestycje” – podkreślił. 

W ocenie Woźniaka, położenie samorządów w przyszłości będzie zależało zarówno od sytuacji globalnej, jak również od sytuacji w kraju, od sytuacji politycznej - "czy tendencje centralizacji władzy, które są dzisiaj bardzo widoczne, będą postępować, czy raczej cofnie się ta tendencja". Równie istotny będzie – według samorządowca - sposób dystrybucji środków finansowych. 

„Dzisiaj rząd chwali się tym, że przekazuje środki z Polskiego Ładu, lokalizując je w określonych gminach, często marginalizowanych – to akurat z punktu widzenia tych gmin jest dobre - ale ja tu nie dostrzegam myśli strategicznej, elementów spójności tych decyzji ze strategią rozwoju poszczególnych regionów. Tylko raczej element wyborczego przekazywania środków, jako sposobu przekonywania do siebie tych środowisk, gdzie te pieniądze są kierowane” – powiedział samorządowiec.

Pokreślił, że nie jest to dobry sposób dystrybucji środków finansowych. Zdaniem marszałka, ten rodzaj transferu należałoby bardziej usystematyzować, ująć go w bardzo jasne, klarowne parametry czy też kryteria rozdziału. 

„Lepiej, gdyby te pieniądze zostawały już na poziomie dochodu poszczególnych budżetów gmin, niż żeby dokonywać tego kierowanego transferu z poziomu centralnego. Jak wiadomo nie zawsze centralny decydent najlepiej wie, jak wygląda rzeczywistość w danym miejscu” – zaznaczył Woźniak.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 03.10.2022, 11:56
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ