Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Z Berlina do Kołobrzegu rowerem; rusza drugi etap budowy zachodniopomorskiej sieci tras

25.04.2023, 16:00aktualizacja: 25.04.2023, 16:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UMWZ
Fot. UMWZ
"Nikt nie jedzie tak szybko jak my, żaden inny region nie realizuje tak spektakularnych inwestycji w infrastrukturę rowerową" - chwali się marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. I zapowiada start drugiego etapu unikalnej w skali kraju i Europy budowy sieci tras rowerowych, w tym pętli Berlin-Szczecin-Kołobrzeg, finansowanej z Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego oraz z programu INTERREG.

Słowa marszałka znajdują potwierdzenie na portalu Mapa Dotacji UE. Zawiera on 129 opisów dofinansowanych z Funduszy Europejskich zachodniopomorskich inwestycji w infrastrukturę rowerową, w tym 89 projektów realizowanych w ramach kończącej się perspektywy finansowej 2014-2020. Najświeższe to Trasa Pojezierna (projekt wartości ponad 45 mln zł, z unijnym wsparciem przeszło 38 mln zł), Trasa Nadmorska (koszty 16,8 mln zł, dofinansowanie UE ponad 14 mln zł), etap II Trasy Pojezierzy Zachodnich (9,6 mln zł z UE w stosunku do 11,4 mln zł kosztów całkowitych).

Pierwszy etap koncepcji budowy tras rowerowych w woj. zachodniopomorskim obejmuje ponad 1100 km ścieżek, tuneli i kładek dla jednośladów. Gotowych jest już w sumie 630 km, a w fazie realizacji ponad 250 km. Rowerzyści mogą już korzystać z długodystansowych szlaków: Velo Baltica, Blue Velo, Trasy Pojezierzy Zachodnich, Starego Kolejowego Szlaku, czy Trasy wokół Zalewu Szczecińskiego. Wiele innych inwestycji znajduje się na finiszu, więc Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zdecydował o rozpoczęciu wdrażania drugiego etapu - budowy odcinków kolejnych sześciu tras.

Wśród nich jest trasa, która połączy stolicę Pomorza Zachodniego, stolicę Niemiec i popularny nadbałtycki kurort. Będzie miała formę pętli. Południowa odnoga prowadzić będzie przez Siekierki, Trzcińsko-Zdrój, Myślibórz, Barlinek, Choszczno, Drawsko Pomorskie, a od Złocieńca do Kołobrzegu włączy się w Stary Kolejowy Szlak. Północna odnoga ma przebiegać przez polsko-niemiecką granicę w okolicach miejscowości Pargowo, a dalej przez Szczecin, Stepnicę, Golczewo, Gryfice, Gościno. 

„Nikt nie jedzie tak szybko jak my, żaden inny region nie realizuje tak spektakularnych inwestycji w infrastrukturę rowerową - mówi marszałek Olgierd Geblewicz. - Nasza sieć tras będzie miała docelowo 1500 kilometrów! Planujemy teraz między innymi stworzenie urokliwej Trasy Doliny Rzeki Płoni. Natomiast we współpracy z niemieckimi samorządami chcemy zbudować i promować trasę Berlin - Szczecin - Kołobrzeg, która ma przeogromny potencjał”.

Władze regionu podkreślają, że sieć tras rowerowych rozwija się dzięki dobrej współpracy z lokalnymi samorządami. Wicemarszałek Tomasz Sobieraj tłumaczy, że przygotowując kolejne projekty, zarząd województwa chce docenić te gminy, które już podjęły wysiłek finansowy i budują drogi rowerowe na swoim terenie. Nowe trasy pozwolą „spiąć” je w większą całość. 

Konsultacje z lokalnymi samorządami, a także z niemieckimi samorządowcami, już się rozpoczęły. Koszty wszystkich projektów przewidzianych w II etapie sieci tras rowerowych szacowane są na 434 mln zł. Powstać ma ponad 300 km ścieżek, a cała sieć długodystansowych regionalnych szlaków rowerowych będzie liczyła w sumie 1500 km. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.04.2023, 16:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.