Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Zdanowska: wzywamy UE do natychmiastowego wsparcia finansowego

17.05.2022, 10:48aktualizacja: 17.05.2022, 10:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union/ Philippe Buissin
© European Union/ Philippe Buissin
W Łodzi przyjęliśmy 120 tys. ukraińskich uchodźców – podkreśliła prezydent miasta Hanna Zdanowska, wzywając Komisję Europejską i państwa członkowskie do natychmiastowego wsparcia finansowego.

Spotkanie grupy roboczej Komitetu Regionów ws. Europejskiego Zielonego Ładu „Green Deal Going Local” odbyło się w cieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Podobnie jak kilku innych samorządowców, członkini Komitetu Regionów Hanna Zdanowska oświadczyła, że wojna na Ukrainie nie powinna opóźniać realizacji Europejskiego Zielonego Ładu. Prezydent Łodzi podkreśliła jednocześnie, że Komisja Europejska i rządy krajowe muszą liczyć się z ogromnymi obciążeniami finansowymi miast zaangażowanych w bezpośrednią pomoc humanitarną.

„W Łodzi przyjęliśmy 120 tys. ukraińskich uchodźców i szybko potrzebujemy 20 dodatkowych szkół i przedszkoli. Wzywamy Komisję Europejską i państwa członkowskie do natychmiastowego wsparcia finansowego” – mówiła Zdanowska.

Również burmistrz Dublina Alison Gilliland podkreśliła, że wszyscy chcemy, aby nieuzasadniona wojna na Ukrainie się skończyła, ale wynikający z niej kryzys energetyczny nie może przekreślić pilnej potrzeby walki z kryzysem klimatycznym.

„Musimy pozostać tak ambitni, jak wcześniej, (…) a Europejski Zielony Ład musi pozostać naszym długoterminowym kompasem. Nadszedł czas, aby ogromne inwestycje i środki mające na celu przyspieszenie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej oraz zrównoważonych paliw alternatywnych stały się priorytetem i zostały w pełni połączone” – zaznaczyła burmistrz Dublina.

Wiceprzewodniczący Rady Okręgu Pesztu (wschodniej części Budapesztu) Janos Karscsony podkreślił z kolei, że po wybuchu wojny na Ukrainie należy zrewidować podejście UE do polityki klimatycznej, która powinna stać się wielowymiarowa.

„Musimy chronić nasze środowisko i czyste powietrze oraz zapewnić, aby nasze polityki były nie tylko zrównoważone, ale także rozsądne i nie nakładały niepotrzebnych obciążeń na obywateli i przedsiębiorstwa” – ocenił.

Główny ekspert ds. zmian klimatycznych Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nancy Saich przedstawiła na posiedzeniu grupy zarys „mapy drogowej” banku. Podkreśliła, że obecny kryzys energetyczny uwydatnił priorytet wspierania projektów w trzech obszarach: efektywności energetycznej budynków, odnawialnych źródeł energii i magazynowania energii.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.05.2022, 10:48
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ