Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Zlecone: Przedstawiciele branży cukierniczej wystosowali list otwarty do parlamentarzystów

14.03.2011, 10:56aktualizacja: 14.03.2011, 10:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

14 marca br. przedstawiciele zarządu i związków zawodowych firmy Dan Cake produkującej ciastka wystosowali do posłów i senatorów RP list otwarty z postulatem przywrócenia preferencyjnej stawki VAT na "wyroby ciastkarskie i ciastka świeże" bez względu na termin przydatności do spożycia. Sygnatariusze listu wskazują, że obecny stan prawny drastycznie podniósł koszty na każdym etapie produkcji, uderzając w efekcie w konsumentów. Wnoszą o przywrócenie zapisów, które obowiązywały przed 1 stycznia 2011 roku.

W efekcie zmian w ustawie o VAT i wprowadzenia zapisu o wymaganym 14-dniowym terminie przydatności do spożycia, producentów ciastek dotknęła niespodziewana podwyżka podatku VAT o 16% zamiast zapowiadanej przez rząd podwyżki o 1%. Sygnatariusze listu - zarząd i związki zawodowe firmy Dan Cake, wskazują, że kontrowersyjny zapis nie został poddany wymaganych prawem Ocenom Skutków Regulacji.

W następstwie protestów przedstawicieli branży Ministerstwo Finansów w jednym z projektów ustaw zaproponowało wydłużenie wymaganego okresu przydatności do spożycia produktów objętych preferencyjną stawką VAT z 14 dni do 45 dni. Rozwiązanie to, wprowadzając niższy VAT na świeże pieczywo, nadal nie rozwiązuje problemów producentów ciastek.

Producenci ciast i ciastek zwracają uwagę parlamentarzystów na dwa projekty ustaw znajdujące się w toku prac legislacyjnych. Jeden wprowadza niższy VAT na "wyroby ciastkarskie i ciastka świeże", drugi wprowadza kontrowersyjny dla producentów wymóg 45-dniowego terminu przydatności do spożycia.

Sygnatariusze listu apelują o objęcie preferencyjną stawką VAT "wyrobów ciastkarskich i ciastek świeżych” bez względu na termin przydatności do spożycia. Wskazują, że jest to rozwiązanie akceptowalne dla całej branży cukierniczej.

Dan Cake Polonia Sp. z o.o. – działająca na rynku od kilkunastu lat firma specjalizująca się w produkcji ciast, ciastek i pieczywa.

KONTAKT:

Sebastian Bojemski

tel. kom. +48 600 334 830

Źródło informacji: Dan Cake Polonia Sp. z o.o.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.03.2011, 10:56
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ