Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Zlecone: Szkoły technologicznego jutra

06.09.2011, 15:16aktualizacja: 06.09.2011, 15:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nauki matematyczno-przyrodnicze odkrywane na nowo!

Czat z naukowcem z zamku w Książu, lekcja on-line transmitowana z Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie, samodzielne lokalizowanie na niebie satelitów i nocleg w kajucie na statku Horyzont II - czy tak wygląda rzeczywistość w polskiej szkole? Jeszcze nie. Ale wkrótce się to zmieni.

2 marca 2011 r. ruszył jeden z największych projektów edukacyjnych w Polsce realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pt. "Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii - EDUSCIENCE". Projekt potrwa do 30.11.2014 r., ale multimedialne produkty finalne projektu będą służyły uczniom i nauczycielom w całej Polsce jeszcze długo po jego zakończeniu.

"Sala lekcyjna wygląda dzisiaj tak samo jak 100 lat temu, a przecież świat jest już zupełnie inny. Żeby zmotywować dzieci do uczenia się, trzeba zaangażować wszystkie zmysły. Szkoła musi być interaktywna, bo taki jest świat dziecka" - mówi Colin Rose, brytyjski ekspert w zakresie skutecznych sposobów uczenia się, partner projektu. Leszek Lotowski, koordynator projektu z ramienia Pro Futuro, na co dzień dyrektor szkoły, dodaje: "Nauki o Ziemi są niezwykle fascynujące, ale w polskich szkołach treści przyrodnicze są przekazywane w sposób nudny i niezrozumiały. Brakuje eksperymentów, doświadczeń i pokazów, które pomagają uczniom w przyswojeniu wiedzy".

Projekt jest odpowiedzią na te problemy i rodzące się w Polsce zapotrzebowanie na kształcenie umiejętności matematyczno-przyrodniczych. Międzynarodowe badanie PISA ujawniło brak przygotowania polskich 15-latków do wyjścia poza znany im ze szkoły schemat postępowania. Wg raportu PISA 2006 stwierdzono, że rozwijanie umiejętności samodzielnego myślenia stanowi piętę achillesową polskiej oświaty.

Projekt EDUSCIENCE skierowany jest do uczniów i nauczycieli z 250 losowo wybranych szkół w całej Polsce na wszystkich etapach kształcenia. Głównym celem projektu jest zwiększenie zainteresowania podjęciem studiów na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy uczniów z całej Polski poprzez opracowanie, pilotażowe wdrożenie oraz upowszechnienie innowacyjnych programów nauczania z wykorzystaniem interaktywnej, nowoczesnej platformy e-learningowej. "Platforma, którą przygotowaliśmy, daje nauczycielom wiele możliwości - atrakcyjne prezentowanie treści przygotowanych przez naukowców, kilkanaście rodzajów gier i quizów, transmisje on-line i czaty z naukowcami oraz możliwość tworzenia własnych, niepowtarzalnych materiałów interaktywnych" - mówi Karol Maj - informatyk prowadzący z firmy American Systems, która jest odpowiedzialna za stronę technologiczną przedsięwzięcia.

"Dlaczego ten projekt jest innowacyjny? Bo nigdy dotąd uczniowie nie mieli tak "żywego" kontaktu ze światem nauki. Transmisje on-line z obserwatoriów Polskiej Akademii Nauk, statków badawczych, laboratoriów, a także z Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć naukowca przy pracy. To szansa na zarażenie polskiej młodzieży przyrodniczą pasją" - opowiada dr Agata Goździk z Instytutu Geofizyki PAN, kierownik projektu.

W trakcie realizacji projektu zorganizowanych zostanie również 12 festiwali naukowych oraz co najmniej 32 pikniki naukowe w zakresie nauk przyrodniczych. Z nowoczesnych narzędzi dydaktycznych, które powstaną jako produkty finalne projektu po zakończeniu testowania, będą mogły korzystać wszystkie szkoły w Polsce.

Wartość projektu: 23 863 791,00 PLN

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: http:// "http://www.eduscience.pl"www.eduscience.pl.

Lider Projektu:

Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk (IGF PAN)

ul. Księcia Janusza 64

01-456 Warszawa

tel. (22) 691 59 50

-

Partnerzy Projektu:

Edukacja Pro Futuro Sp. z o.o.

American Systems Sp. z o.o.

Accelerated Learning Systems Ltd.

Więcej informacji udziela:

dr Agata Goździk

Kierownik Pojektu

tel. (22) 69 15 650

tel. kom. +48 664 187 111

e-mail: biuro@eduscience.pl

Źródło informacji: Edukacja Pro Futuro

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.09.2011, 15:16
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ