Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Zlecone: Zagrożenia związane z obecnością talibów w Pakistanie

07.04.2011, 14:25aktualizacja: 07.04.2011, 14:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

STRASBURG, Francja, 7 kwietnia 2011 r. /PRNewswire/ - Europosłowie, Johannes van Baaeln, Tanja Fajon, Carl Haglund, Alexander Graf Lambsdorff i Krzysztof Lisek złożyli w Parlamencie Europejskim pisemną deklarację dotyczącą "zagrożeń związanych z obecnością talibów w Pakistanie". W oświadczeniu tym europosłowie wyrazili swoje zaniepokojenie odnośnie "przenikania talibów do pakistańskich struktur rządowych, w szczególności agend odpowiedzialnych za wojsko, wywiad i bezpieczeństwo", domagając się podjęcia odpowiednich kroków w tej sprawie.

Polski wiceprzewodniczący Podkomisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony, Krzysztof Lisek, wezwał "Komisję Europejską do dokonania ponownej oceny rozmiaru i założeń pomocy finansowej przeznaczonej dla Pakistanu oraz uzależnienia jej od szczerych wysiłków ze strony rządu Pakistanu na rzecz zlikwidowania grup terrorystycznych aktywnych w tym kraju".

Hans van Baalen, holenderski europoseł z Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, będący członkiem Podkomisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony oraz Komisji Spraw Zagranicznych wezwał "Wiceprzewodniczącą i wysokiego przedstawiciela UE, Catherine Ashton, do przedstawienia w trybie priorytetowym zaktualizowanej strategii bezpieczeństwa dla Unii Europejskiej".

Tanja Fajon, należąca do socjaldemokratów, słoweńska europosłanka i członkini Komisji ds. Wolności Obywatelskich, popiera w tej kwestii Hansa van Baalena, dodając, iż "Catherine Ashton powinna wyznaczyć ekspertów ds. bezpieczeństwa, aby sporządzili dokładną analizę sytuacji w regionie".

Ponadto fiński europoseł Carl Haglund wezwał Catherine Ashton do "dopilnowania, by wszystkie operacje i misje UE w tym regionie prowadzone były przez personel przeszkolony i wyposażony pod kątem chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych aktów terrorystycznych".

Krzysztof Lisek podkreślił znaczenie tej deklaracji, obiecując, iż nie zaprzestanie działań politycznych na rzecz walki z terroryzmem w Pakistanie: "Zamierzam zorganizować spotkanie w Parlamencie Europejskim poświęcone zagrożeniom, których źródłem jest region Beludżystanu, a które mogą być skierowane przeciwko naszym europejskim żołnierzom w Afganistanie".

Ostateczna wersja deklaracji (WD 013/2011) dostępna jest pod adresem http://tinyurl.com/6j32gpr.

Źródło: Office of MEP Krzysztof Lisek

KONTAKT:

Biuro Posła do PE Krzysztofa Liska

tel. +32(0)2-28-45219

e-mail: krzysztof.lisek@europarl.europa.eu

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.04.2011, 14:25
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ