Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Znamy laureatów konkursu „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu”

21.12.2021, 10:20aktualizacja: 21.12.2021, 10:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

"Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu" - logo
"Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu" - logo
Poznaliśmy laureatów konkursu „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu”, który Polska Agencja Prasowa zorganizowała we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Na konkurs nadesłano aż 189 prac.

Wyniki ogłoszone zostały w poniedziałek, 20 grudnia, podczas uroczystej konferencji, która odbyła się w siedzibie PAP. Uczestnicy łączyli się z naszym Centrum Prasowym online. Wydarzenie było transmitowane na stronie Serwisu Samorządowego PAP i oglądało je 200 osób. Relację wideo znajdziecie Państwo poniżej.

„Zwycięzcy to autorzy prac, w których najlepiej  - zdaniem naszego jury – zostały zaprezentowane zagadnienia, związane z obrotem gotówkowym i bezgotówkowym oraz rolą Narodowego Banku Polskiego w tym zakresie” – mówili prowadzący konferencję dziennikarze PAP, Anna Piotrowska i Mateusz Kicka.

Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych: dorośli pracujący z dziećmi i młodzieżą, uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych oraz uczniowie szkół podstawowych. Młodsi uczestnicy nadesłali m.in.: wiersze, komiksy, prezentacje, plakaty, filmy, audycje, zdjęcia szkolnych wystaw, gry planszowe i terenowe. Dorośli przesłali scenariusze lekcji oraz projekty autorskich pomocy dydaktycznych.

W kategorii dorosłych pracujących z dziećmi trzecie miejsce zajęła Bogumiła Borek z Kielc za scenariusz lekcji dla uczniów szkoły średniej pod hasłem „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu”. Drugie miejsce przyznano Agnieszce Sławińskiej z Sochaczewa, która również przygotowała scenariusz lekcji dla szkoły ponadpodstawowej.

Pierwsze miejsce zajęła pani Grażyna Modrzewska z Ostródy. Jej scenariusz lekcji dla uczniów  szkoły średniej „Strony pełne faktów, czyli bankowe zmagania o kolejne wyzwania” został najwyżej oceniony przez jury konkursu.

Serwis Samorządowy PAP

„Mój scenariusz opracowałam na zasadzie lekcji wirtualnej. Uczniowie wchodzą do sali i dowiadują się, że dzisiaj na zajęciach odwiedzą Narodowy Bank Polski i dzięki temu będą rozwiązywać zadania i szyfry. Ich lekcja będzie kreatywnym poznawaniem tego banku. Celem było też to, żeby uczniowie sami pracowali i sami dochodzili do tej wiedzy” – powiedziała Grażyna Modrzewska podczas uroczystej konferencji.

W kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych miejsce trzecie zajęła Dominika Dudzińska z Miejskiej Górki za komiks „Tajemniczy papierek z przeszłości”. Drugie miejsce przypadło Nikoli Puskarczyk z  Chrzanowa, która stworzyła film edukacyjny „Bankowość to nie nowość”.

Na pierwszym miejscu w tej kategorii znalazła się Michalina Moszyńska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach, która zgłosiła do konkursu swój film edukacyjny.

„W zasadzie chciałam zamieścić cały temat konkursu w jednym, krótkim filmiku i myślę, że mi się to udało poprzez informacje, znalezione na stronie Narodowego Banku Polskiego. Połączyłam to w jedną całość i przedstawiłam od początku, jak wyglądały płatności kiedyś, a jak wyglądają teraz. Pokazałam całą ich drogę” – wyjaśniła Michalina.

Laureaci konkursu „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu” w kategorii najmłodszej, obejmującej uczniów szkół podstawowych, okazali się niezwykle kreatywni. Trzecie miejsce zajął Stefan Żukowski ze Szkoły Podstawowej im. Zakonu Pijarów w Warszawie, który stworzył grę planszową „Płacę gotówką i bezgotówkowo”. Drugie miejsce uzyskała Weronika Kozerska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu, która nadesłała animację komputerową. Główną rolę gra w niej plastelinowy ludzik, który prowadzi widza przez historię polskiego pieniądza.

Pierwsze miejsce w kategorii uczniów szkół podstawowych zajęły Natalia Tarkowska i Izabela Zięba ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarosławiu, które samodzielnie zrealizowały film o bankowości. Jego głównymi postaciami są dwa ludziki z plasteliny.

„Chciałyśmy pokazać dwóch mężczyzn, którzy mają odmienne zdanie: jeden jest za gotówkową, a drugi bezgotówkową formą płatności. Chciałyśmy przedstawić funkcje Narodowego Banku Polskiego oraz argumenty po stronie płatności gotówkowej i bezgotówkowej” – tłumaczyły podczas konferencji.

Jury uznało, że praca Natalii i Izabeli jest „dobrym połączeniem fajnego przekazu z konkursem” oraz „bardzo ciekawą, pracochłonną i urozmaiconą formą”.

W konkursie „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu” za zajęcie pierwszego miejsca uczniowie szkół podstawowych otrzymali nagrody w wysokości 1000 zł, drugiego miejsca 750 zł, zaś trzeciego – 500 zł. W kategorii szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych nagrodą za pierwsze miejsce było 1500 zł, za drugie 1200, a za trzecie 750 zł. Dla dorosłych za zdobycie pierwszego miejsca przewidziano 2000 zł, drugiego 1500 zł, a za trzecie 1000 zł.

Najlepsze prace, które nadeszły na konkurs, zostaną opublikowane na podstronie: https://samorzad.pap.pl/kategoria/wiem-jak-w-banku.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.12.2021, 10:20
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ