Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Według ustaleń szczytu Portugalia, Hiszpania i Francja mają do 2020 roku wybudować połączenia pozwalające na przesył energii odpowiadającej 10 proc. potencjału energetycznego tych krajów, a do 2030 roku poziom ten ma zostać zwiększony do 15 proc.
Założeniem uczestników spotkania w Lizbonie było to, że łączy ich dążenie do ograniczenia zużycia węgla i zastępowanie go energią odnawialną, a także redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Jak poinformował portugalski premier, w najbliższym czasie na północnej granicy Portugalii z Hiszpanią rozpocznie się budowa połączenia energetycznego. Dodał, że planowane jest też wybudowanie takiego połączenia między Półwyspem Iberyjskim a Marokiem.
Uczestniczący w szczycie komisarz UE ds. działań klimatycznych i energii Miguel Arias Canete zapowiedział, że Unia będzie dążyć do dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w gaz ziemny. Dodał, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa Wspólnocie planowane jest połączenie jej systemu energetycznego z Izraelem oraz Egiptem.
Zarówno portugalska telewizja publiczna RTP, jak i hiszpańska TVE przypominają, że szczyt może posłużyć podjęciu konkretnych działań służących uniezależnieniu UE od gazu z Rosji. Media wskazują też, że kilka portów na Półwyspie Iberyjskim odbiera już skroplony gaz (LNG) z USA.
Piątkowe spotkanie w Lizbonie jest kontynuacją szczytu energetycznego z 2015 roku, na którym o możliwości współpracy w dziedzinie przesyłu energii z prezydentem Francji Francois Hollande'em rozmawiali ówcześni premierzy Portugalii i Hiszpanii, Pedro Passos Coelho i Mariano Rajoy. (PAP)
zat/ fit/ kar/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.07.2018, 09:29 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |