Newsletter

Spadła ocena polskiego systemu podatkowego; najdotkliwsza niestabilność prawa

02.03.2020, 16:41aktualizacja: 02.03.2020, 16:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Spadła ocena polskiego systemu podatkowego, jest na najniższym poziomie od ośmiu lat – wynika z badania uczestników X Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG, które opublikowano w poniedziałek. Firmom najbardziej dokucza niestabilność prawa.

„Raport odzwierciedla dobrze nastroje kadry zarządzającej, w szczególności osób zajmujących się podatkami” – zaznaczył. „Wydaje mi się, że to jest +żółta kartka+ dla osób odpowiedzialnych za tworzenie systemu podatkowego” – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami partner w KPMG Rafał Ciołek.

Według niego w latach 2013-2014 ocena polskiego systemu podatkowego nie wypadała tak źle, wówczas średnia wyniosła 2,5 pkt, podczas gdy obecnie wynosi 2,06 pkt (w pięciostopniowej skali) i jest o 0,2 pkt niższa w porównaniu z wynikiem ubiegłorocznym. Zdaniem Ciołka nominalnie zmiana nie jest duża, jednak podtrzymuje trwający od wielu lat negatywny trend. Obecnie ocena jest najniższa w historii przeprowadzania ankiety, czyli od 2013 r.

„Jak zwykle najbardziej doskwiera podatnikom niestabilność przepisów podatkowych. W tym roku bardzo pogorszyła się też ocena, jeśli chodzi o wcześniejsze informowanie o zmianach” – wyjaśnił. Do największych bolączek należą też kwestie związane z cenami transferowymi.

Większość ocen poszczególnych elementów polskiego systemu podatkowego było gorsze niż rok wcześniej. Wyjątkiem było "nastawienie urzędników administracji podatkowej", które uczestnicy kongresu ocenili tak samo jak w ubiegłym roku na 2,5 pkt. (45 proc. oceniła średnio, 11 proc. dobrze, 26 proc. słabo, a 18 proc. bardzo słabo). (PAP)

mmu/ drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.03.2020, 16:41
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ