Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Utworzenie budżetu dla krajów euro i wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia dla chwiejących się w czasie kryzysu banków były głównymi tematami, które podczas piątkowego spotkania zajmowały szefów państw i rządów krajów unijnych.
"Dziś zatwierdziliśmy decyzje podjęte przez Radę ds. finansów i eurogrupę w sprawie instrumentu na rzecz konwergencji i konkurencyjności, a także warunków zmiany traktatu ustanawiającego Europejski Mechanizm Stabilności" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
W oświadczeniu ze szczytu strefy euro szefowie państw i rządów zwrócili się do eurogrupy w rozszerzonym składzie, czyli ministrów finansów państw strefy euro i tych, które nie należą do obszaru wspólnej waluty, o kontynuowanie prac nad wszystkimi elementami reformy unii gospodarczej i walutowej.
Jednym z nich ma być instrument budżetowy na rzecz konwergencji i konkurencyjności (BICC of budgetary instrument for convergence and competitiveness), czyli zalążek budżetu strefy euro. Ma być on częścią większego, wieloletniego budżetu UE na lata 2021-27.
Komisja Europejska w swojej propozycji przewidziała na ten cel relatywnie niewielkie środki: 25 mld euro dla całej UE na siedem lat. Eurogrupa miała znaleźć inne źródła dochodu dla budżetu eurolandu, takie jak wpływy z podatku od transakcji finansowych czy podatku cyfrowego, na to jednak nie było zgody. Szczyt euro nalega jednak, by to się zmieniło, a KE i ministrowie kontynuowali prace nad wszystkimi nierozstrzygniętymi kwestiami.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
stk/ jo/ kar/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.06.2019, 18:23 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |