Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W lipcu świadczenie dla poszukujących pracy otrzymywały 763 tys. osób, o 8,6 tys. mniej niż w czerwcu, co jest pierwszym spadkiem od lutego br. Ekonomiści spodziewali się blisko 10 tys. wzrostu.
Jak komentują brytyjskie media, odnotowany spadek - pomimo osłabienia waluty i negatywnych konsekwencji ekonomicznych związanych z niepewnością dotyczących Brexitu - może oznaczać, że wbrew wcześniejszym ostrzeżeniom natychmiastowy wpływ referendum na postawy pracodawców jest niewielki.
Według udostępnionych danych za drugi kwartał br. stopa zatrudnienia jest najwyższa od rozpoczęcia porównywalnych pomiarów w 1971 roku i wynosi 74,5 proc. Ponad 23,2 miliona osób pracuje na etatach, a 8,53 miliona - na umowach o niepełnym wymiarze czasu pracy. Liczba zatrudnionych wzrosła w ciągu trzech miesięcy o 172 tys. osób.
Eksperci są jednak ostrożni w swoich ocenach.
"Co frustrujące, większość ujawnionych dzisiaj danych kończy się niemal dokładnie w momencie, kiedy Wielka Brytania podjęła decyzję o zmianie politycznego i gospodarczego kierunku rozwoju" - podkreślił John Philpott, dyrektor firmy The Job Economist.
"W efekcie jest zbyt wcześnie, aby jednoznacznie powiedzieć, czy rynek pracy poradził sobie z szokiem związanym z Brexitem, czy po prostu te liczby pokazują ciszę przed burzą, którego obawia się wielu ekonomistów" - dodał.
Z kolei Chris Hare, ekonomista firmy inwestycyjnej Investec, podkreślił, że pomimo pozytywnych danych nadal spodziewa się w najbliższych miesiącach wzrostu bezrobocia ze względu na związane z Brexitem spowolnienie gospodarcze.
Z Londynu Jakub Krupa (PAP)
jakr/klm/ro/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.08.2016, 16:13 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |