Newsletter

Wiceszef MR: płatności bezgotówkowe w każdym urzędzie - do końca 2017 r.

27.07.2016, 15:50aktualizacja: 27.07.2016, 15:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Do końca 2017 r. w każdym urzędzie będzie można dokonywać płatności w formie bezgotówkowej - zapowiedział wiceszef MR. "Rozwój transakcji bezgotówkowych jest najlepszą drogą do ograniczenia szarej strefy" - podkreślił wiceminister finansów.

"W nawiązaniu do Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, chcemy przekształcić gospodarkę imitacji w gospodarkę innowacyjną" - mówił w środę podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. Zauważył, że w Polsce 27 proc. Polaków używa internetu do kontaktów z administracją. Dla porównania w Danii jest to 88 proc. "Gorszy wynik od nas w Europie mają tylko Włochy, Rumunia i Bułgaria" - zaznaczył.

Powołując się na badania, zwrócił uwagę, że w Polsce ponad 70 proc. osób odwiedzających urzędy chciałoby np. zapłacić podatki, używając karty płatniczej. "Podejmujemy takie wyzwanie, by umożliwić do końca przyszłego roku płatności bezgotówkowe w każdym urzędzie" - zapowiedział Kościński.

Pilotaż w tej sprawie ma być uruchomiony w sierpniu. "W 200 gminach będzie terminal, gdzie klient będzie mógł dokonać takich płatności (bezgotówkowych)". Jak wyjaśnił wiceszef MR, zarówno klient, jak i urząd nie będą ponosić z tego tytułu żadnych kosztów. "Chcemy umożliwić, by klient miał wybór, czy chce otrzymać paragon papierowy, czy elektroniczny" - dodał.

Obecny na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister finansów Leszek Skiba wskazywał, że metodą na ograniczenie szarej strefy jest zwiększenie liczby transakcji bezgotówkowych. Zapewnił, że jego resort wspiera w tym zakresie działania Ministerstwa Rozwoju. "Rozwój transakcji bezgotówkowych jest najlepszą drogą do ograniczenia szarej strefy, a w efekcie zwiększenia wpływów podatkowych" - zaznaczył. (PAP)

dol/ je/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.07.2016, 15:50
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ