Newsletter

Zdrowie i styl życia

Częstochowa: Pierwszy miód z miejskiej eko-pasieki

07.10.2021, 07:44aktualizacja: 07.10.2021, 07:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Częstochowa
Fot. UM Częstochowa
Ule z bębnów od starych pralek to element ogólnopolskiego projektu ,,Elektryczne Śmieci”, prowadzonego wspólnie m.in. przez miasto i Centrum Usług Komunalnych. Pszczoły zrobiły swoje, a miasto przy okazji przypomina, że selektywne, bezpieczne zbieranie elektrośmieci jest dziś łatwe i wygodne.

Przypomnijmy: w maju tego roku przy ul. Anyżkowej stanęła pierwsza miejska ,,pasieka z recyklingu.” Tworzy ją 5 uli wielkopolskich, w których mieszkają pszczoły krainki. Ule powstały z bębnów od starych pralek przeznaczonych do ponownego przetworzenia. Pomysł zgłosił pszczelarz i grafik Tomasz Waśkiewicz. Stworzył ekologiczne ule, które – poza cieszącymi oko walorami wizualnymi –  spełniają wszelkie kryteria, aby pszczoły mogły w nich wytwarzać miód. Obok także stanęły donice – z recyklingu, a jakże! –  w  których zasadzono miododajne rośliny. Ekologiczną pasiekę dopełniają tablice edukacyjne – informują o roli pszczół oraz konieczności selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Pasieka to integralny element ogólnopolskiego projektu ,,Elektryczne Śmieci” realizowanego wspólnie przez miasto, Centrum Usług Komunalnych (CUK), Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.

4 października w pobliżu liceum ,,Sienkiewicza” w III Alei pierwsze słoiczki miodu z częstochowskiej pasieki – przy okazji także nasiona łąki kwietnej – przechodnie otrzymali od prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka oraz naczelnika Działu Usług Komunalnych CUK, a jednocześnie wiceprzewodniczącego Rady Miasta Łukasza Kota. Była to też sposobność, aby przypomnieć, że taka eko-pasieka jest w Częstochowie i że w obecnych warunkach odpowiednie zbieranie i ponowne wykorzystywanie elektroodpadów stało się absolutną koniecznością.
 
A jakie możliwości selektywnej, odpowiedzialnej zbiórki elektroodpadów zapewnia Częstochowa? Obecnie w mieście są 32 charakterystyczne, czerwone pojemniki przeznaczone na małogabarytowe, zepsute i wysłużone urządzenia – telefony, aparaty fotograficzne, suszarki, tostery, baterie czy tonery. Dzięki samym, dostępnym przez cały czas w różnych punktach miasta pojemnikom udało się jak dotąd zebrać ponad 50 ton elektrośmieci. Takie odpady trafiają  do specjalistycznych zakładów przetwarzania, gdzie w procesie recyklingu odzyskiwane są z nich cenne substancje i składniki. Właśnie z takich surowców powstały miejskie ule przy ul. Anyżkowej.

A co możemy zrobić z odpadami, które nie mieszczą się do czerwonych pojemników? Z całą pewnością nie wolno porzucać ich w nieładzie obok pojemników – taki proceder to nic więcej jak zaśmiecanie naszych ulic i niszczenie miejskiej estetyki. Miasto proponuje tu kilka rozwiązań. Większy sprzęt elektroniczny (przekraczający rozmiary 50x50x50 cm) możemy oddać bezpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Sobuczynie przy ul. Konwaliowej 1. PSZOK może też odebrać taki sprzęt bezpośrednio od nas – jeśli uprzednio zgłosimy to dzwoniąc pod numer 530 469 099.

Ponadto działa Mobilny Punkt Zbierania Odpadów Problemowych (MPZOP). Pojawia się co jakiś czas w wyznaczonych punktach zgodnie z harmonogramem dla danej dzielnicy. Harmonogram znaleźć można na stronie https://cuk.czestochowa.pl/harmonogram-wywozu-odpadow/ .

Potrzebę odbioru odpadów elektrycznych i elektronicznych, które nie kwalifikują się do pojemnika, można zgłaszać też pod numer infolinii 572 102 102 (można go znaleźć na każdym czerwonym pojemniku). Firma je obsługująca odbierze takie większe odpady zarówno od osób fizycznych, jak również od firm, za niewielką opłatą.

M.in. z wykorzystaniem informacji z CUK

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.10.2021, 07:44
Źródło informacji Częstochowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ