Newsletter

Zdrowie i styl życia

Dzień Zjednoczonych Emiratów Arabskich na Służewcu (Centrum Prasowe PAP)

21.08.2014, 18:21aktualizacja: 21.08.2014, 18:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Osiem gonitw z udziałem 61 koni czystej krwi arabskiej odbędzie się w niedzielę 24 sierpnia podczas dorocznego Dnia Zjednoczonych Emiratów Arabskich na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie.

"Dzień Zjednoczonych Emiratów Arabskich to jedno z najważniejszych wydarzeń odbywających się na Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Dzięki współpracy z naszymi przyjaciółmi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich o polskich wyścigach dowiaduje się cały świat. Dzień Arabski cudownie wpisuje się od pięciu lat w kalendarz roczny naszych gonitw" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w jednym ze stołecznych hoteli prezes Totalizatora Sportowego, Wojciech Szpil.

Głównym wydarzeniem będzie bieg o 30. Nagrodę Europy, która od 2010 roku wchodzi w skład światowego cyklu wyścigów dla koni tej rasy im. założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich - zmarłego w 2004 roku szejka Zayeda Bin Sultana Al Nahyana. Rywalizują w niej na dystansie 2600 m konie czteroletnie i starsze.

Wśród faworytów wymieniany jest ogier francuskiej hodowli Ameretto. Jeśli zwycięży, przejdzie do historii, bowiem będzie to trzecia wygrana z rzędu i znów zostanie udekorowany m.in. przez ambasadora Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce Asima Mirzę Al Rahmaha, prezesa Wojciecha Szpila i dyrektorkę Światowego Festiwalu Koni Arabskich Larę Sawayę.

"Cuda się zdarzają, więc być może zobaczymy trzecie kolejne zwycięstwo Ameretto, co byłoby niesamowitym wynikiem" - podkreślił szef Totalizatora Sportowego.

W puli nagród tego wyścigu jest 105 tysięcy złotych, za pierwsze miejsce - 60 tysięcy. W gonitwie tej wystąpią trzy konie polskiej hodowli: ubiegłoroczny zwycięzca Derby Wares, tegoroczny triumfator tej gonitwy Ziko oraz klacz Afrah.

Pomysłodawcą cyklu wyścigów promujących konie arabskie na arenie międzynarodowej jest syn twórcy i pierwszego prezydenta ZEA, szejk Mansoor Bin Zayed Al Nahyan, wicepremier Abu Zabi.

W ramach Światowego Festiwalu Gonitw Arabskich, którego promotorką jest Lara Sawaya, organizowane są już trzy światowe cykle wyścigów dla koni arabskich. Jednym z nich jest H.H. Sheikha Fatima Bint Mubarak Ladies World Championship; od 2012 roku ma rangę nieoficjalnych mistrzostw świata kobiet. W Warszawie odbędzie się po raz trzeci.

"Wystąpi osiem amatorek, które w Polscy nazywane są amazonkami, oraz dwie zawodniczki profesjonalne. Faworytką jest zawodniczka z Indii (Rupa Narpat Singh - PAP), ponieważ ma w dorobku 500 wygranych wyścigów, uczestniczyła w trzech tysiącach różnych gonitw. Jest najbardziej profesjonalną i posiadającą największe doświadczenie spośród uczestniczek zawodów. Z tego co wiem, jej koń także jest faworytem" - powiedziała Lara Sawaya.

Według fachowców, o zwycięstwo z Rupą Narpat Singh powalczy 17-letnia Joanna Wyrzyk, córka jednego z najlepszych obecnie trenerów Adama Wyrzyka. W niedzielę wystartuje ona na ogierze Ya Sabah.

"Jest duża szansa, aby nasza zawodniczka zanotowała sukces. Trzymamy za nią kciuki" - przyznał Wojciech Szpil.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformowano, że przyszłoroczny Światowy Festiwal Koni Arabskich odbędzie się w Warszawie (od 26 do 31 maja). Wcześniej jego organizatorami były m.in. Berlin, Tuluza i Londyn.

"W tym wydarzeniu weźmie udział ok. 400 osób specjalizujących się w hodowli koni czystej krwi arabskiej, m.in. trenerzy, dżokeje, właściciele. W programie zawodów są cztery bardzo prestiżowe wyścigi" - dodała Lara Sawaya.

Pierwsza gonitwa podczas niedzielnego (24 sierpnia) Dnia Zjednoczonych Emiratów Arabskich na Służewcu rozpocznie się o godz. 14.15. Dwa najważniejsze wyścigi o 17.30 (Nagroda Europy) i 18.15 (Ladies World Championship).

"Mam nadzieję, że nasza dotychczasowa owocna współpraca będzie rozwijała się przez kolejne lata i będziemy mogli organizować prestiżowe gonitwy na torze Służewiec. Cały obiekt jest z wyjątkową starannością przygotowany na niedzielny Dzień Zjednoczonych Emiratów Arabskich" - powiedziała Urszula Zawadzka kierująca działem organizacji wyścigów konnych TWK Służewiec.

Plik wideo: https://www.youtube.com/watch?v=fRX-ind-LJw

Źródło informacji: Totalizator Sportowy Sp. z o.o.

UWAGA: Za materiał opublikowany przez Centrum Prasowe PAP odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako "źródło informacji". (Centrum Prasowe PAP)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.08.2014, 18:21
Źródło informacji Totalizator Sportowy Sp. z o.o.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ