Newsletter

Zdrowie i styl życia

Ferie na półmetku: nie wszystko stracone – branża liczy na stolicę

07.02.2023, 10:07aktualizacja: 07.02.2023, 11:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Istock
Istock
To nie są ferie marzeń dla polskiej branży turystycznej – liczba rezerwacji zimowych spadła o blisko czterdzieści procent względem ubiegłego roku. Hotelarze wciąż jednak liczą na dobry finisz – w przyszłym tygodniu ferie zaczyna „bogata Warszawa”. Dla tych, którzy dopiero planują wyjazd, dobra wiadomość jest taka, że jest w czym wybierać, także w tych tańszych ofertach – wynika z analizy platform rezerwacyjnych Noclegi.pl i Nocowanie.pl przeprowadzonej na półmetku ferii.

Pierwsze tygodnie ferii przyniosły rodzimej branży turystycznej spore rozczarowanie. Wysokie ceny noclegów i zimowych atrakcji najwyraźniej zatrzymały Polaków w domu. Nie sprzyjała też pogoda i słabe warunki narciarskie na początku sezonu.

„Liczba rezerwacji na półmetku ferii jest o blisko 40% niższa niż w zeszłym roku o tej samej porze, trudno więc o optymizm w branży – mówi Tomasz Zaniewski, wiceprezes spółek Nocowanie.pl i Noclegi.pl. – Właściciele obiektów aktywnie walczą o gości reklamą i promocjami, licząc na to, że ściągną turystów dopiero planujących wypoczynek w ostatniej turze ferii” – podkreśla.

Nadzieje te pozwala podtrzymywać to, że dopiero w przyszłym tygodniu zimowy wypoczynek rozpoczną mieszkańcy najbogatszego w kraju województwa mazowieckiego. Mówi się, że Warszawa lubi Zakopane, więc jest spora szansa, że zamiast wyjazdów zagranicznych warszawiacy wybiorą zimową stolicę Polski.

„Większą zasobność portfeli osób planujących wyjazd w przyszłym tygodniu widać chociażby w długości rezerwacji. W ostatnich tygodniach ferii są one średnio o jeden dzień dłuższe niż na początku sezonu, co daje wyższą ogólną wartość rezerwacji, przy tych samych średnich cenach za osobę za noc” – wyjaśnia Zaniewski. Na finiszu ferii widać też zwiększone zainteresowanie apartamentami, droższymi niż kwatery prywatne i pokoje, które Polacy najchętniej wybierali w styczniu.

Mniejszy ruch to więcej możliwości dla szukających dogodnych ofert. Wolne miejsca znaleźć można z dnia na dzień, nawet w najbardziej popularnych narciarskich miejscowościach.

„Warto szukać wspomnianych już promocji, których przykładem może być akcja specjalna Noclegi.pl, w której blisko 400 obiektów w popularnych miejscowościach do końca lutego proponuje zniżkę o 14% od standardowych cen” – podpowiada Zaniewski.

Średnia wartość rezerwacji dla jednej osoby za noc dla całego kraju wynosi 107 złotych, jednak nawet w najbardziej popularnych miejscowościach górskich można znaleźć oferty nawet o połowę tańsze.

Te najbardziej popularne miejscowości to tradycyjnie już Zakopane, Wisła, Karpacz czy Białka Tatrzańska. I to w tej ostatniej zostawiamy najwięcej pieniędzy. Średnio za osobę za noc płacimy tam 145 złotych, podczas gdy w Zakopanem 110 złotych, a w Karpaczu 103 złote.

Chociaż pogoda nie zawsze sprzyja sportom zimowym, a w tej chwili taniej wypocząć można w Gdyni, Świnoujściu, a nawet Sopocie to miejscowości górskie stanowią ponad 70% zapytań w platformach Nocowanie.pl i Noclegi.pl w okresie ferii.

KONTAKT:

Joanna Karpińska

tel. 501 738 565

Źródło informacji: Nocowanie.pl

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.02.2023, 10:07
Źródło informacji Nocowanie.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.