Newsletter

Zdrowie i styl życia

Kiedy trzeba usuwać ósemki?

13.01.2021, 08:00aktualizacja: 13.01.2021, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Tak zwane zęby mądrości sprawiają ich posiadaczom wiele kłopotów. Specjalista chirurgii stomatologicznej prof. Andrzej Wojtowicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opowiada, kiedy trzeba się tych zębów pozbyć w trosce o swoje zdrowie i samopoczucie.

Istnieje cały szereg wskazań do usunięcia ósemek. "Pierwszym jest ból, który ma charakter przewlekły, powracający" - mówi specjalista. Jak wyjaśnia często jest to spowodowane stanem zapalnym, pojawieniem się kieszeni dziąsłowych.

Jeśli „ósemka” została zaatakowana próchnicą, można ją leczyć, ale w większości przypadków stanowi to wskazanie do usunięcia.

Inne sytuacje to takie, kiedy brakuje na nią miejsca w łuku zębowym, czy złe jej położenie, które powoduje napieranie jej korony na sąsiadujący ząb.

"I wreszcie na końcu tej listy wskazań do ekstrakcji ósemek jest leczenie ortodontyczne, kiedy ortodonta wskazuje na konieczność ich usunięcia, po to żeby zrobić przestrzenie dla innych zębów" – dodaje profesor.

jw, zdrowie.pap.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 13.01.2021, 08:00
Źródło informacji Serwis Zdrowie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP content” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ