Newsletter

Zdrowie i styl życia

KPRP: Rozmowa Prezydenta RP z Prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej (komunikat)

24.03.2020, 20:44aktualizacja: 24.03.2020, 20:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Biuro Prasowe KPRP informuje:

Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Przywódcy rozmawiali przede wszystkim o sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i możliwościami współpracy obu państw w jej zwalczaniu. Rozmowa trwała 45 minut.

Prezydent Duda przekazał na ręce Prezydenta Xi Jinpinga kondolencje i wyrazy współczucia rodzinom oraz bliskim ofiar koronawirusa w Chinach. Jednocześnie wyraził uznanie dla działania chińskich władz i służb medycznych w zwalczaniu pandemii. Przedstawił także aktualną sytuację wz. z rozwojem COVID19 w Polsce oraz działania polskich władz mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Prezydenci uzgodnili, że władze ChRL będą pozytywnie odnosić się do polskich wniosków o zakup środków ochrony osobistej, materiałów, maszyn i sprzętu medycznego potrzebnych do zwalczania epidemii.

Andrzej Duda wyraził także zainteresowanie chińską propozycją realizacji wideokonferencji z udziałem ekspertów medycznych z Polski, Chin oraz zainteresowanych państw dot. chińskich doświadczeń w zwalczaniu SARS-CoV-2. Prezydenci rozmawiali także o perspektywach przyszłej współpracy polsko-chińskiej i wielostronnej niezbędnej do powrotu na ścieżkę wzrostu gospodarczego po ustąpieniu pandemii.

Prezydent Duda podkreślił, że Polska jest gotowa do pomagania w niesieniu pomocy, w tym przekazywaniu dostaw z Chin dla państw naszego regionu.

Już dziś z Warszawy do Pekinu ma wylecieć samolot specjalny. Powróci do Warszawy 26 marca z wyposażeniem medycznym przekazanym przez stronę chińską. Kolejne loty po zaopatrzenie potrzebne do walki z koronawirusem będą realizowane po dalszych uzgodnieniach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mst/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.03.2020, 20:44
Źródło informacji KPRP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ