Newsletter

Zdrowie i styl życia

MFiPR: Warsztaty Terapii Zajęciowej bezpieczne w trakcie pandemii. Są na to pieniądze unijne (komunikat)

08.07.2020, 14:02aktualizacja: 08.07.2020, 14:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Od czerwca stopniowo wznawiają działalność Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) - placówki dziennego pobytu i rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnościami. Aby uczestnicy i pracownicy WTZ-ów byli bezpieczni w trakcie pandemii, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyły ponad 17 mln zł z funduszy unijnych na środki ochrony osobistej. Wsparcia będzie udzielać Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Z pomocy będą mogły skorzystać wszystkie instytucje prowadzące WTZ, czyli samorządy oraz organizacje pozarządowe, a także te podmioty, które mają podpisane umowy z PFRON na prowadzenie w 2020 roku bezpośredniej pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Obecnie jest to około 970 podmiotów w całej Polsce.

Fundusze będzie można przeznaczyć na zakup środków ochrony osobistej (na przykład maseczek, przyłbic, rękawiczek) i środków dezynfekcyjnych. Wnioski o wsparcie będzie zbierał, a następnie udzielał grantów PFRON. Do podziału jest ponad 17 milionów złotych. Pieniądze na projekt pochodzą z dofinansowanego z UE Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

„Wiemy, że potrzeby są pilne, a niespodziewane zakupy znacznie obciążają budżety WTZ-ów. Dlatego pieniądze uruchamiamy w nadzwyczajnym, uproszczonym trybie. Środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne mogą być już kupowane, a wydatki zostaną później zrefundowane” – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

„Priorytetem dla rządu, w walce z pandemią, jest zdrowie i życie Polaków. W tym trudnym okresie o nikim nie zapominamy. Placówki pieczy zastępczej, domy pomocy społecznej już mogą korzystać ze wsparcia na zakup środków ochrony osobistej i płynów dezynfekcyjnych. Teraz kierujemy pomoc dla pracowników i uczestników warsztatów terapii zajęciowej. Chcemy, żeby byli bezpieczni podczas zajęć” – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

„Od początku pandemii podejmujemy szereg działań wspierających osoby niepełnosprawne uczestniczące w warsztatach terapii zajęciowej. Uruchomiliśmy specjalny program świadczeń dla pozostających w domach uczestników placówek, zapewniliśmy płynność finansową warsztatów w tym trudnym okresie. Dziś pomagamy warsztatom normalnie i bezpiecznie realizować misję aktywizowania osób niepełnosprawnych” – podkreśla prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz.

Wsparcie dla WTZ-ów jest elementem Funduszowego Pakietu Antywirusowego, czyli finansowanego z UE zestawu działań na rzecz walki z koronawirusem i jego gospodarczymi skutkami. Pakiet powstał w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z marszałkami województw i innymi instytucjami zaangażowanymi we wdrażanie funduszy unijnych. Jego wartość to ponad 14 mld zł. To pieniądze między innymi dla firm, szpitali, służb ratunkowych. W ramach pakietu przeznaczono też prawie 650 mln na wsparcie m.in. podopiecznych i pracowników Domów Pomocy Społecznej, instytucji opieki czy placówek pieczy zastępczej w trudnym czasie pandemii.

Warsztaty Terapii Zajęciowej to miejsca, które pomagają osobom z niepełnosprawnościami w rehabilitacji społecznej i zawodowej. Uczestnicy warsztatów rozwijają swoje umiejętności, które później mogą wykorzystać w pracy zawodowej. Uczą się też innych potrzebnych w życiu umiejętności, na przykład komunikacji i sztuki dokonywania wyborów. WTZ-y finansowane są w 90% ze środków PFRON i w 10% ze środków samorządowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.07.2020, 14:02
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii