Newsletter

Zdrowie i styl życia

MKDNiS: W Dusznikach-Zdroju powstaje ósmy ośrodek przygotowań olimpijskich (komunikat, korekta)

23.09.2021, 16:17aktualizacja: 24.09.2021, 08:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W Dusznikach-Zdroju powstaje ósmy ośrodek przygotowań olimpijskich

Pierwszy w Polsce tor bobslejowy, kryta pływalnia o wymiarach olimpijskich, tunel śnieżny, hala lodowa i zmodernizowany tor wrotkarki oraz unowocześniony obiekt biathlonowy Duszniki Arena będą tworzyć infrastrukturę nowego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich - Centralnego Ośrodka Sportu, który powstaje w Dusznikach-Zdroju. To ósmy w Polsce i siódmy regionalny ośrodek COS.

Polski rząd ma świadomość tego, że aby polscy sportowcy osiągali sukcesy na najważniejszych międzynarodowych imprezach, potrzebne jest odpowiednie wsparcie. Cieszę się, że mogę poinformować o zarządzeniu, zgodnie z którym w Dusznikach-Zdroju powstanie już ósmy w Polsce ośrodek COS. Nowelizacja budżetu przyjęta przez rząd zakłada przeznaczenie 59 mln zł na zakup przez COS infrastruktury ośrodka, który znajdzie się na tym terenie. To kolejna strategiczna inwestycja w rozwój polskiego sportu – mówił podczas konferencji prasowej w Tauron Duszniki Arenie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Minister podkreślił, że wspieranie sportu i utalentowanych sportowców jest obowiązkiem państwa.

Od pewnego czasu dynamicznie rozwijamy programy wsparcia dla polskiego sportu. Dwa dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o sporcie, która umożliwi nam zwiększenie bezpośredniego wsparcia dla zawodników i trenerów w postaci nowych programów stypendialnych – przypomniał.

Szef MKDNiS podziękował za obecność w Dusznikach-Zdroju mistrzyni olimpijskiej w pływaniu, Otylii Jędrzejczak.

Pani Otylia dowiedziała się o planowanej przez nas na terenie tego ośrodka budowie basenu o wymiarach olimpijskich i skontaktowała się z nami, abyśmy jako środowisko sportowe mogli tu razem stanąć, by polski sport był jeszcze silniejszy – powiedział Piotr Gliński.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk podkreślił, że ta inwestycja przyczyni się do rozwoju Dolnego Śląska. – Zarówno sportowego, gospodarczego, jak i społecznego. COS w Dusznikach będzie pierwszym ośrodkiem przygotowań olimpijskich w Polsce południowo-zachodniej – powiedział.

Uczestnicząca w konferencji prasowej najbardziej znana pływaczka w polskiej historii Otylia Jędrzejczak podkreśliła, że nowy ośrodek COS będzie bardzo istotny dla pływaków. – Od lat bardzo brakowało nam pięćdziesięciometrowej pływalni w Centralnym Ośrodku Sportu. Dzięki temu zawodnicy będą mogli ograniczyć wyjazdy zagraniczne i trenować w Dusznikach-Zdroju. Bardzo się z tego cieszę – mówiła Otylia Jędrzejczak.

Tereny Dusznik-Zdroju jeszcze od czasów przedwojennych były kolebką sportów, szczególnie zimowych. – Można tu było grać i trenować hokej na lodzie, curling, łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo figurowe, saneczkarstwo, skoki narciarskie, kombinację norweską, biegi narciarskie, biathlon i narciarstwo alpejskie. Cieszę się, że oferta Centralnego Ośrodka Sportu poszerzy się o nowy ośrodek, który będzie dysponował wyjątkową bazą – dodał dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu Andrzej Kalinowski.

Na terenie nowego ośrodka COS znajdzie się m.in. TAURON Duszniki Arena, czyli najlepszy aktualnie obiekt biathlonowy w Polsce, na którym organizowano już dwukrotnie mistrzostwa Europy w biathlonie zimowym oraz mistrzostwa świata w biathlonie letnim. Obiekt zostanie doposażony i przebudowany. Z istniejącej infrastruktury w skład COS wejdą także jeden z trzech profesjonalnych torów wrotkarkich w Polsce, hala sportowa.

Pozostałe obiekty będą nowe. To m.in. hala lodowa z lodowiskiem do gry w hokeja oraz short tracku, kryty pięćdziesięciometrowy basen oraz tunel śnieżny z trasami o łącznej długości około dwóch kilometrów pozwalający na trenowanie na śniegu przez cały rok – dodał dyrektor Kalinowski. Sportowcy mieszkać będą w dwóch zmodernizowanych internatach. Obiekty sportowe i noclegowe będą skomunikowane z trasami zjazdowymi w Podgórzu i Zieleńcu, w tym z homologowaną czarną trasą FIS oraz trasami do narciarstwa biegowego w Górach Orlickich.

To historyczny moment dla Dusznik-Zdroju, dla powiatu kłodzkiego i całego województwa dolnośląskiego. Jednocześnie to skutek osobistego zaangażowania i determinacji premiera Mateusza Morawieckiego, premiera Piotra Glińskiego i ministra Michała Dworczyka, za które w imieniu mieszkańców bardzo dziękuję. Duszniki-Zdrój to miejscowość o bardzo bogatych sportowych tradycjach, a sporty zimowe są integralną częścią tożsamości tego regionu – mówił Piotr Lewandowski, burmistrz Dusznik-Zdroju.

Badania prowadzone na przestrzeni kilkunastu lat dowiodły, że ciśnienie atmosferyczne w wyższych partiach gminy Duszniki-Zdrój jest takie, jak na wysokości czterech tysięcy metrów nad poziomem morza. Dzięki unikalnemu klimatowi ludzki organizm produkuje tu zwiększoną liczbę czerwonych krwinek, co ma duże znaczenie szczególnie dla trenujących sportowców.

Centralny Ośrodek Sportu jest instytucją państwową powołaną w celu zapewnienia bazy w szkoleniu sportowym kadry olimpijskiej i narodowej, zarówno seniorów, jak i juniorów. Aktualnie COS dysponuje sześcioma regionalnymi Ośrodkami Przygotowań Olimpijskich – w Spale, Władysławowie, Giżycku, Wałczu, Szczyrku i Zakopanem. Podstawowym zadaniem COS jest zapewnienie warunków dla szkolenia sportowego prowadzonego m.in. przez polskie związki sportowe. Polscy sportowcy na obiektach COS przygotowują się do udziału w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata oraz mistrzostwach Europy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

km/ co/ pp/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.09.2021, 16:17
Źródło informacji MKDNiS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ