Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Zdrowia informuje:
Nowe wytyczne Prokuratora Generalnego mają zapewnić szybką i skuteczną reakcję na przemoc wobec personelu medycznego.
To odpowiedź na postulaty środowisk medycznych oraz efekt wspólnych działań Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i przedstawicieli zawodów medycznych.
Prokuratorzy są zobowiązani do stosowania wytycznych z pełnym profesjonalizmem – tak, by każda forma agresji wobec medyków spotykała się z natychmiastową reakcją i adekwatną karą.
Najważniejsze założenia wytycznych:– Natychmiastowa reakcja – każdy sygnał o przemocy wobec medyka ma skutkować działaniem prokuratora z urzędu, a w przypadku potwierdzenia, wszczęciem postępowania przygotowawczego.
– Współpraca z Policją i innymi służbami - w celu szybkiego rozpoznania sprawy, przedstawienia zarzutów i zapobiegania kolejnym przestępstwom.
– Surowe kary i środki kompensacyjne – analiza czy czyn miał charakter chuligański, i wnioskowanie o kary proporcjonalne do jego szkodliwości, np. zadośćuczynienie, naprawienie szkody, nawiązka.
– Publiczne ogłaszanie wyroków – jako element prewencji i jasny sygnał, że przemoc wobec medyków nie pozostaje bezkarna.
– Coroczne raportowanie – Prokuratura Krajowa będzie przygotowywać raporty dotyczące przestępstw wobec personelu medycznego, by systemowo monitorować skalę zjawiska i skuteczność działań.
W styczniu 2025 r. powołano międzyresortowy zespół z udziałem przedstawicieli rządu i ratowników medycznych.
W maju minister zdrowia Izabela Leszczyna odbyła serię spotkań z przedstawicielami środowisk zawodowych i instytucji publicznych, by wspólnie wypracować rozwiązania.'
Efektem tych działań są nie tylko nowe wytyczne, ale również konkretne zmiany w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 r.
Więcej informacji o działaniach Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/nowe-wytyczne-agresja-wobec-medykow-spotka-sie-z-nieuchronna-kara
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ jj/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.07.2025, 18:30 |
Źródło informacji | MZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |