Newsletter

Zdrowie i styl życia

Ostrów Wielkopolski: Pierwszy sad edukacyjny w mieście

09.09.2021, 21:59aktualizacja: 09.09.2021, 22:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Pierwszy sad edukacyjny w mieście
Fot. Pierwszy sad edukacyjny w mieście
Pierwszy, miejski sad edukacyjny to już nie marzenie, a realne plany. Przy ulicy Rataja jesienią zostaną posadzone drzewa owocowe, a ostrowianie będą mogli cieszyć się rosnącym sadem z jabłoniami - miejscem, w którym młodsi i starsi będą mogli m.in. poznać nowe gatunki roślin. To zadanie o wartości 130 tys. złotych.

- To na razie projekt, ale już wkrótce przy ulicy Rataja powstanie pierwszy sad edukacyjny w Ostrowie Wielkopolskim. Na 1000 m² posadzone zostaną drzewa owocowe (w tym jabłonie - jabłko w herbie naszego miasta zobowiązuje), hortensje, lawenda, tulipany, piwonie, liliowce, szałwia i wiele innych roślin, które będą umilać Wam czas spędzany w ostrowskim sadzie. Wiele z nich - mam ogromną nadzieję - posadzimy wspólnie jesienią tego roku. Chcemy jednak, by sad miał nie tylko wymiar rekreacyjny, ale i edukacyjny. Właśnie dlatego posadzone rośliny otrzymają tabliczki informującą o tym, co rośnie w danym miejscu. Na ostatniej sesji, zaproponowałam tę inwestycję radnym miejskim, a ci jednogłośnie ją przyjęli. Na realizację tego zadania chcemy przeznaczyć 130 tys. złotych - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Dzięki realizacji zadania zagospodarowany zostanie, nieużytkowany do tej pory, teren przy istniejącym już Klubie Seniora, a także w bezpośrednim sąsiedztwie z placem zabaw i siłownią zewnętrzną. Wymierną korzyścią będą nie tylko walory estetyczne i rekreacyjne, ale również edukacja ekologiczna i kontakt mieszkańców z przyrodą. Układ ścieżek poprowadzony zostanie między drzewami owocowymi w celu możliwości lepszego poznania cyklu rozwojowego drzew oraz możliwość obserwowania zmienności poszczególnych gatunków podczas różnych pór roku. Dodatkowo postawione zostaną tablice informujące o gatunkach, posadzonych w sadzie, roślin.

- Dzięki prezydent Beacie Klimek udało się zrealizować to, czego wcześniej nie można było - w ciągu ostatnich 4 lat powstał plac zabaw, siłownia zewnętrzna, a nieużytkowany budynek został zaadaptowany na potrzeby Klubu Seniora, a teraz powstanie sad edukacyjny. Co ważne, z powstałej infrastruktury korzystają nie tylko mieszkańcy Zacisza Zębców, ale również mieszkańcy innych osiedli - podkreśla radna miejska Elżbieta Grochowska.

Wszystkie podziały ogrodu zostały poprowadzone prostą geometryczną linią nadając nowoczesny charakter ogrodu. Uzupełnieniem roślinności sadu przy ulicy Rataja będą elementy małej architektury - ławki, by łatwiej było wypoczywać mieszkańcom i kosze na odpady, by dbanie o środowisko było prostsze.

- Sad edukacyjny to efekt oddolnej inicjatywy mieszkańców Osiedla Zacisze Zębców. Mam nadzieję, że ta przestrzeń pełna jabłoni i jabłek, stanie się kolejnym ważnym miejscem na mapie Ostrowa Wielkopolskiego, ale przede wszystkim miejscem, które znajdzie się na liście Waszych ulubionych zakątków - dodaje prezydent Beata Klimek.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.09.2021, 21:59
Źródło informacji Ostrów Wielkopolski
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ