Newsletter

Zdrowie i styl życia

Pomorskie: nowy rezonans magnetyczny w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku

30.05.2023, 10:38aktualizacja: 30.05.2023, 10:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rezonans magnetyczny; Fot. UMWP
Rezonans magnetyczny; Fot. UMWP
Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku ma nowy rezonans magnetyczny – poinformował we wtorek urząd marszałkowski województwa pomorskiego. Urządzenie za ponad 6,3 mln zł zostało zakupione dzięki finansowaniu z funduszy REACT-EU.

Rezonans magnetyczny (MRI) będzie wykorzystywane m.in. do badania przepływu krwi przez mózg i oceny rozsiewu nowotworu w kościach - dzięki temu chorzy na nowotwory będą szybciej uzyskają diagnozę i będą mogli wcześniej zostać poddani odpowiedniej terapii. Dzięki nowemu gdańskiemu MRI możliwa jest szczegółowa ocena narządów i tkanek.

„Sprzęt jest wyposażony w wiele aplikacji, które zapewniają lepsze niż od tej pory analizowanie i opisywanie badań. MRI ma też dedykowane cewki, dzięki którym możliwe jest wykonanie większego spektrum badań. Na przykład długa cewka do jednoczasowego badania jamy brzusznej i miednicy” - wskazała Monika Nowaczyk, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku.

Dzięki rezonansowi skróci się także czas badania, które do tej pory trwało od 15 minut do godziny. MRI może także wykonywać badania m.in. przepływu krwi gruczołu krokowego i mózgu, spektroskopię mózgu, ocenę rozsiewu w kościach bez narażenia badanego pacjenta na promieniowanie oraz wykonywane pod kontrolą MRI biopsję prostaty i piersi.

Rezonans kosztował ponad 6,3 mln zł, które przekazał samorząd województwa pomorskiego z funduszy europejskich. Sprzęt został sfinansowany ze specjalnej linii budżetowej REACT-EU, w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię COVID-19.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.05.2023, 10:38
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.