Newsletter

Zdrowie i styl życia

Przeszczepy narządów ratują życie dzieci – akcja społeczna transplantologów i Fundacji BGK

12.10.2021, 08:00aktualizacja: 12.10.2021, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja BGK
Fundacja BGK
Od kilku dni na frontowej ścianie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu widnieje wizerunek pluszowego misia, tulącego anatomicznie przedstawione serce. Jego autorem jest Wojciech Brewka, a mural stanowi odpowiedź artysty na apel prof. dr hab. Mariana Zembali, dyrektora naczelnego zabrzańskiej kliniki, o budowanie świadomości społecznej na temat transplantologii. Jest to część akcji wspieranej przez Fundację BGK, która wystartowała w październiku, światowym miesiącu transplantologii.

Celem akcji jest poszerzenie wiedzy Polaków na temat niebagatelnej roli transplantologii w ratowaniu zdrowia i życia, a dzięki temu obniżenie ilości odmów i zastrzeżeń związanych z oddawaniem organów na przeszczepy. Wśród oczekujących na transplantację są także dzieci, dla których przeszczep jest często jedyną szansą na normalne życie.

„Niestety małe organizmy potrzebują małych organów i dawcami dla nich nie mogą być dorośli. Musimy pracować nad świadomością Polek i Polaków, aby jak najmniej było odmów i zastrzeżeń” - mówi prof. dr hab. Marian Zembala, dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Barwny mural Wojciecha Brewki łączy symbolikę dziecięcej zabawy i poczucia bezpieczeństwa z promocją transplantologii, ratującej życie dzieci. Prowadzące od serca aorty, pomalowane – jak niegdyś fabryczne kominy – w poziome pasy przywodzą skojarzenia z Zabrzem – miastem przemysłu, będącym zarazem kolebką polskiej kardiochirurgii i transplantologii. W ciągu minionych 36 lat wykonano tu 1677 przeszczepów, głównie serca i płuc.

Mural powstał dzięki wsparciu Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego, która także dofinansowała w zabrzańskim ośrodku budowę i wyposażenie nowego oddziału Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej wraz z oddziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej Dziecięcej. Kolejnym przedsięwzięciem Fundacji będzie ogólnopolska akcja budująca świadomość problemu transplantacji u najmłodszych. Jedną z wizytówek kampanii ma być miś z zabrzańskiego muralu – przytulanka z przeszczepionym sercem. Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego podkreślają, że wsparcie inicjatyw prozdrowotnych i edukacyjnych jest częścią misji banku.

Kierująca pracami Fundacji BGK Renata Kościelniak zapewniła, że BGK zamierza konsekwentnie kontynuować misję, jaką jest wspieranie rozmaitych przedsięwzięć w ochronie zdrowia – zarówno infrastrukturalnych, jak i edukacyjnych. Oprócz pomocy dla Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Fundacja była zaangażowana również m.in. w unikatowy projekt „Pieszego Metra” w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, a także w wiele szerokich programów edukacyjnych, wspierających zdrowie Polaków.

„Budynki i sprzęt medyczny to nie wszystko; potrzebna jest także edukacja i budzenie świadomości, jak w przypadku transplantologii dziecięcej” – mówiła prezes Fundacji BGK, tłumacząc zaangażowanie tej instytucji na rzecz propagowania przeszczepów wśród dzieci i świadomej donacji narządów.

Bank Gospodarstwa Krajowego i Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu planują wspólną kampanię edukacyjną służącą budowaniu społecznej świadomości na temat przeszczepów u najmłodszych. Twoje „Tak” ma moc! – przekonują lekarze i bankowcy z okazji obchodzonego jesienią Europejskiego Dnia Donacji Narządów, wskazując, iż zgoda na pobranie organów zmarłego do przeszczepu może uratować życie kilku innych osób.

Od początku tego roku do pierwszych dni października w Polsce wykonano 164 przeszczepy serca i 58 przeszczepów płuc – to więcej niż w całym ubiegłym roku, kiedy przeszczepiono 145 serc i 51 płuc. Przeszczepy wykonywane są – obok wiodącego ośrodka w Zabrzu – także w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Szczecinie. Ogółem w Polsce wykonano w minionym roku 1180 przeszczepów narządów (najwięcej – nerek) od zmarłych dawców, zaś w ciągu trzech kwartałów tego roku – 993.

„Transplantologia jest dźwignią nowoczesnej medycyny. Trzeba z dumą powiedzieć, że polska transplantologia osiągnęła europejski poziom. Dzięki temu polscy pacjenci, którzy mają nieodwracalnie uszkodzone płuca, wątrobę, serce, trzustkę, nerkę, rogówkę – nie muszą umierać, ale są ratowani we własnym kraju. Dzielimy się też doświadczeniami i wiedzą z lekarzami na Ukrainie. To cudowny przykład dzielenia się dobrem, a czynienie dobra jest najważniejszą powinnością człowieka. Życie, darowane – dzięki transplantacji - w zgodzie z medycyną, jest wartością najważniejszą” – mówi prof. dr hab. Marian Zembala.

Podczas zabrzańskich obchodów Europejskiego Dnia Donacji Narządów przytoczono wyniki badań CBOS, wskazujące, iż blisko trzy czwarte Polaków popiera transplantację narządów. W Polsce obowiązuje domniemana zgoda na pobranie organów do przeszczepu - po udokumentowaniu śmierci mózgu - jeżeli nie został wcześniej zgłoszony sprzeciw. Często rodziny zmarłych nie wiedzą, jaka była wola ich bliskich w tej sprawie. - Poinformuj rodzinę o zgodzie na pobranie narządów. Twoje „Tak” ma moc – przekonują transplantolodzy. Zgoda na pobranie narządów można uratować nawet osiem innych osób. Przeszczepy nie byłyby możliwe bez organizacyjnego wsparcia centrum organizacyjno-koordynacyjnego Poltransplant oraz wojska i policji, które pomagają w sprawnym transporcie organów do przeszczepu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.10.2021, 08:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ