Newsletter

Zdrowie i styl życia

Silna wola wystarczy, by zerwać z uzależnieniem?

21.01.2021, 08:00aktualizacja: 21.01.2021, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wydawałoby się, że uzależnienie to kwestia tylko silnej woli, czyli postanowienia, że nie będzie się danego działania podejmować. To nie takie proste. Paweł Walendziak, psychoterapeuta i terapeuta uzależnień z kliniki Patromed w Łodzi mówi, że jest wiele uzależnionych osób, które paradoksalnie silną wolę mają w niemal wszystkich obszarach życia. Uzależnienie trzeba po prostu leczyć.

"Silna wola w uzależnieniu nie istnieje" – podkreśla specjalista.

Zwraca uwagę, że jest wielu alkoholików o wysokim statusie materialnym i społecznym, do pewnego czasu bez zarzutu wypełniających obowiązki wynikające z odpowiedzialnego zawodu: menedżerów, lekarzy, dziennikarzy, funkcjonariuszy służb prawników.

"Do pewnego momentu, do którego choroba nie przejmie nad nimi kontroli, w sferze zawodowej funkcjonują zupełnie poprawnie, kierując się konsekwencją, kierując się tzw. silną wolą. W tym zakresie prawidłowo reagują. Natomiast jeżeli chodzi o używanie substancji psychoaktywnej ten mechanizm się zawiesza" – mówi Paweł Walendziak.

jw,zdrowie.pap.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 21.01.2021, 08:00
Źródło informacji Serwis Zdrowie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ