Newsletter

Zdrowie i styl życia

Spacer w stronę chmur, spływ na tratwach i tajemnicze podziemia - słowackie parki narodowe są pełne zaskakujących przeżyć

23.05.2024, 10:52aktualizacja: 23.05.2024, 11:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Slovakia Travel (1)
Slovakia Travel (1)
Każdego roku, 24 maja, obywatele upamiętniają Europejski Dzień Parków Narodowych. Slovakia Travel, krajowa organizacja promocji i wspierania turystyki, przedstawia z tej okazji propozycje czekające na odwiedzających słowackie parki narodowe. Mogą się w nich relaksować w otoczeniu dziewiczej przyrody, odkrywać niezwykłe zjawiska przyrodnicze i próbować aktywności, których nie da się zapomnieć.

Do najbardziej atrakcyjnych miejsc na Słowacji należy Tatrzański Park Narodowy, w którym odwiedzający mogą w pełni cieszyć się pieszymi wędrówkami. Jest to najstarszy park narodowy na Słowacji, posiadający ponad 600 kilometrów oznakowanych szlaków turystycznych. Większość z nich prowadzi na dziewięć szczytów górskich Tatr Wysokich. Pozostałe dwanaście szczytów można zdobyć tylko w towarzystwie przewodnika górskiego - i to właśnie to przeżycie Slovakia Travel poleca wszystkim kochającym przygodę.

Slovakia Travel (3)

Wspinaczka na Gerlach

Gerlach jest szczytem górskim o wysokości 2655 metrów nad poziomem morza, co czyni go najwyższym szczytem Tatr Wysokich i jednocześnie najwyższym szczytem na Słowacji. Odwiedzający w towarzystwie przewodnika górskiego wybierają trasę wspinaczki uzależnioną od własnej kondycji i pory roku. Długość i czas wędrówki zależą od poziomu jej trudności, jednak najlepiej przygotować się na około 10 godzin aktywności fizycznej. Do zapierających dech w piersiach widoków prowadzi początkowo piesza ścieżka, a następnie trasa wspinaczkowa po skałach z asekuracją w postaci lin. Ta niezwykła przygoda rozpoczyna się zwykle przed świtem. Grupa wyrusza razem z przewodnikiem górskim w całkowitych ciemnościach i przemierza dziewiczą przyrodę w zupełnej ciszy. Wysiłek włożony przez turystów w wspinaczkę zostanie nagrodzony prawdziwym poczuciem szczęścia na wierzchołku góry Gerlach. Przed samym wejściem na Gerlach zainteresowani powinni odpowiednio się przygotować, na przykład samodzielnie wspinając się na te szczyty Tatrzańskiego Parku Narodowego, które są dostępne bez wsparcia przewodnika górskiego.

Slovakia Travel (2)

Spływ tratwą po górskiej rzece

Dla rodzin z dziećmi, ale także dla osób z mniejszą kondycją fizyczną Slovakia Travel wybrała kolejne wyjątkowe przeżycie oferowane przez słowackie parki narodowe. Wszyscy mogą popływać w Pienińskim Parku Narodowym po górskiej rzece Dunajec na tradycyjnych, drewnianych tratwach. Ich przewodnikiem będzie doświadczony flisak ubrany w strój ludowy i czapkę, który opowie im ciekawostki na temat otaczającej przyrody. Dziesięciokilometrowy rejs po Dunajcu będzie wyjątkowym przeżyciem, pozostającym na długo w pamięci. Drewniane tratwy na Dunajcu mają wielowiekową tradycję. W przeszłości tratwy były używane do transportu drewna, towarów i ludzi. Rejs dostarcza wielu niezapomnianych chwil, daje na przykład możliwość zbliżenia do wysokiej ściany skalnej, owianej wieloma legendami. Jedna z nich jest związana ze słowackim bohaterem narodowym, zbójnikiem Jurajem Janosikiem.

Zaskakujące i tajemnicze podziemia

Park Narodowy Słowacki Kras może się pochwalić pierwszym miejscem na wyjątkowej liście - jest to największy obszar krasowy w Europie Środkowej z największą liczbą podziemnych komnat. Znajduje się tu około 1100 jaskiń i przepaści, a ze względu na ich obfitość i wyjątkowość zostały one wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO. Krajowa organizacja promocji i wspierania turystyki Slovakia Travel poleca odwiedzającym zapoznanie się z kilkoma z nich. Nie powinni przy tym pominąć największej jaskini Parku Narodowego Słowacki Kras, Domicy, która słynie z wyjątkowej dekoracji krasowej. Dłuższa trasa zwiedzania, o ile oczywiście pozwolą na to warunki, daje możliwość spływu przez jaskinię po powierzchni podziemnej rzeki. Jaskinia dokumentuje życie i działalność prehistorycznego człowieka. Odnalezione w niej artefakty mają prawie 6 tysięcy lat i dowodzą zamieszkanie i korzystanie z Domicy w młodszej epoce kamienia łupanego. Wyjątkowe wrażenia czekają na odwiedzających także w innych jaskiniach Parku Narodowego Słowacki Kras, takich jak Ochtińska Jaskinia Aragonitowa, którą zdobią niezwykle cenne elementy aragonitowe, jedyne tego typu w Europie Środkowej.

Zaskakujące przeżycia czekają na odwiedzających Słowację we wszystkich dziewięciu parkach narodowych. Oprócz wyżej wymienionych na terenie tego kraju znajduje się Park Narodowy Mała Fatra, Park Narodowy Wielka Fatra, Park Narodowy Niżne Tatry, Park Narodowy Słowacki Raj, Park Narodowy Murańska Planina i Park Narodowy Połoniny.

Źródło informacji: Slovakia Travel

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.05.2024, 10:52
Źródło informacji Slovakia Travel
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii