Newsletter

Zdrowie i styl życia

Szefowie towarzystw lekarskich: nieleczenie chorób przewlekłych to ogromne zagrożenie w pandemii

13.03.2021, 18:48aktualizacja: 13.03.2021, 19:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Wskutek fałszywych informacji – rozsiewanych w okresie pandemii koronawirusa – pacjenci przerywają terapię chorób przewlekłych lub sięgają po nieskuteczne sposoby leczenia, wskutek czego rośnie w ich przypadku ryzyko cięższego przebiegu COVID-19 – przestrzegali szefowie polskich towarzystw lekarskich podczas debaty zorganizowanej 13 marca przez PAP, w ramach trwającego przez cały weekend konkursu #FakeHunter Challenge/Szczepienia.

„Skuteczność w walce z koronawirusem to przede wszystkim profilaktyka. Przy czym nie tylko dystans, maseczki i mycie rąk, ale także właściwe leczenie chorób przewlekłych oraz szczepienia - mówił prof. Piotr Kuna, past prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Prof. Filip M. Szymański, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych, apelował do Polaków, aby szczególnie w czasie pandemii badali ciśnienie, redukowali masę ciała i zaprzestawali palenia. „Te czynniki pogarszają rokowania” – mówił prof. Szymański, wskazując, że zdecydowana większość pacjentów (80-90 proc.) umierających z powodu COVID-19 ma choroby współistniejące.

Naukowcy podkreślali, że wskutek fake newsów niektórzy chorzy w Polsce przestawali przyjmować leki na nadciśnienie czy sterydy wykorzystywane w leczeniu chorób płuc. Zdarzało się też, że pacjenci nie zgłaszali się na planowe zabiegi czy badania, bojąc się infekcji. „Te problemy 2022 i 2023 roku będą skutkowały istotnym wzrostem śmiertelności polskiej populacji – przestrzegał prof. Filip M. Szymański.

Zdaniem prof. Krzysztofa Tomasiewicza, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, najbardziej szkodliwe są te fałszywe informacje, które promują leki niedziałające na koronawirusa. Taka terapia może powodować działania uboczne, a do tego poddająca się jej osoba – mając poczucie, że jest właściwie leczona – może nie zgłosić się na leczenie szpitalne.

Jako przykład prof. Tomasiewicz wskazywał na domową tlenoterapię, która jest pomocna w rekonwalescencji po covidzie, ale nie we wczesnej fazie choroby. Lekarze podkreślali, że jeżeli dochodzi do duszności i spadku saturacji, to nie można czekać do ostatniej chwili, tylko jak najszybciej jechać do szpitala.

Jako źródło fałszywych informacji naukowcy wskazywali przede wszystkim na użytkowników mediów społecznościowych i internetowych celebrytów. Alarmowali jednak, że do rozsiewania niesprawdzonych newsów przyczyniają się w Polsce również media, które często przedstawiają osoby niebędące specjalistami w dziedzinie epidemiologii jako „ekspertów”. Szefowie towarzystw lekarskich przyznawali, że czasem nawet lekarze podają w publicznych wypowiedziach informacje błędne, nieoparte na wiedzy medycznej.

Prof. Krzysztof Tomasiewicz za bardzo niebezpieczny fakt uznał sensacyjny sposób przekazywania przez media informacji o pojedynczych przypadkach działań niepożądanych po przyjęciu szczepionki, zwłaszcza gdy nie towarzyszy temu informacja o ogólnie korzystnym wpływie szczepień na zdrowie społeczeństwa. Eksperci przestrzegali media przed szukaniem sensacji i wkładaniem „kija w mrowisko” tylko dlatego, że taka informacja „lepiej się sprzedaje niż nudne mówienie o szczepionkach”.

„Szczepionki naprawdę ratują życie, dlatego jeżeli tylko możemy, starajmy się ją przyjąć – zaapelował prof. Piotr Kuna. - W historii medycyny jest aż nadto argumentów pokazujących, ile istnień ludzkich uratowano dzięki szczepieniom” – dodał prof. Krzysztof Tomasiewicz, wskazując, że nad tworzeniem tego rodzaju szczepionek, które są stosowane na koronawirusa SARS-COV-2, laboratoria na całym świecie pracują nie od czasu wybuchu pandemii, ale już od kilkunastu lat. „To nie szczepionki są nowością, tylko covid” – podsumował prof. Tomasiewicz.

Debata szefów towarzystw lekarskich odbyła się w ramach cyklu rozmów i spotkań online poświęconych zjawisku fake newsów na temat szczepień i koronawirusa, zorganizowanych przez Polską Agencję Prasową. Spotkania te towarzyszyły kolejnej edycji konkursu dla internautów #FakeHunter Challenge/Szczepienia: https://fakehunter.pap.pl/challengeII (12-14 marca 2021 r.).

W konkursie biorą udział osoby pragnące nauczyć się tropienia fejków w sieci i weryfikowania informacji w oparciu o sprawdzone źródła. W pierwszej kategorii konkursowej uczestnicy wyszukują potencjalne fake newsy z zakresu m.in. bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek czy powikłań poszczepiennych. Drugi moduł rywalizacji to przygotowanie raportu weryfikującego, z podaniem wiarygodnych źródeł.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są jeszcze do godz. 11:00 w niedzielę 14 marca. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne: 6 tys. za pierwsze miejsce, 4 tys. - za drugie i 2 tys. zł - za trzecie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 13.03.2021, 18:48
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ