Newsletter

Zdrowie i styl życia

Zachodniopomorskie: fantom geriatryczny pomoże w szkoleniu opiekunów osób z niepełnosprawnościami

13.07.2023, 15:30aktualizacja: 13.07.2023, 15:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Województwa Zachodniopomorskiego
Fot. UM Województwa Zachodniopomorskiego
Nowoczesny fantom geriatryczny będzie wykorzystywany podczas bezpłatnych szkoleń skierowanych do opiekunów i wolontariuszy zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Bezpłatne szkolenia są częścią realizowanego przez Urząd Marszałkowski unijnego projektu „Region Dobrego Wsparcia”.

Manekin geriatryczny uzupełnił zasoby wyposażenia szkoleniowego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. Nowy fantom będzie wykorzystywany podczas szkoleń skierowanych do opiekunów i wolontariuszy zajmujących się osobami wymagającymi na co dzień wsparcia i stałej pomocy. 

Jak poinformowała Emilia Wolf z Biura Prasowego UM WZ, bezpłatne szkolenia są częścią realizowanego przez Urząd Marszałkowski unijnego projektu „Region Dobrego Wsparcia”. Organizowane przez ROPS spotkania skierowane są w szczególności do opiekunów i rodzin osób z różnymi typami niepełnosprawności wrodzonej lub nabytej. 

„Przygotowanie do opieki nad osobą wymagającą stałej pielęgnacji wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, podejścia. Od kilku lat, nasz ROPS, organizuje praktyczne szkolenia z tego zakresu. W trakcie takich spotkań specjaliści pokazują sprzęt ułatwiający codzienne funkcjonowanie i przede wszystkim uczą praktycznych umiejętności. Takie spotkania mają też zmniejszyć obawy związane z opieką nad osobą z niepełnosprawnością” - powiedział o szkoleniach Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. 

Do przeprowadzenia szkoleń wykorzystywany jest profesjonalny manekin geriatryczno-pielęgnacyjny, dzięki któremu uczestnicy mogą zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie: higieny i pielęgnacji całego ciała podopiecznego, profilaktyki przeciwodleżynowe, pomiaru poziomu cukru i innych parametrów życiowych. Fantom wyposażony jest w obciążone, w pełni przegubowe stawy i umożliwia  szkolenie w zakresie pozycjonowania pacjenta i zapobiegania upadkowi. 

„Zajęcia prowadzone są przez licencjonowaną pielęgniarkę z przygotowaniem pedagogicznym i odbywają się w specjalnie zaprojektowanym modelowym mieszkaniu przy ul. Starzyńskiego 3-4 w Szczecinie. Mieszkanie przystosowane jest do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami - ruchową, dysfunkcją wzroku, zmagających się z demencją lub chorobą Alzheimera” - wskazała Wolf.

Szkolenia odbywają się w ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu  „Region Dobrego Wsparcia”, który ma zwiększyć dostępność do środowiskowych usług opiekuńczych w województwie zachodniopomorskim osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. To kontynuacja działań uznanych przez Komisję Europejską za najlepsze społeczne przedsięwzięcie w zwalczaniu nierówności i ubóstwa w UE.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.07.2023, 15:30
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii