Newsletter

Zdrowie i styl życia

Zlecone: Bill Gates opublikuje trzecią coroczną odezwę, prosząc o regularne wsparcie z zagranicy dla programu ochrony zdrowia i rozwoju.

31.01.2011, 15:00aktualizacja: 31.01.2011, 15:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Gates wygłasza przemówienie w historycznym gmachu Roosevelt House i wyjaśnia dlaczego świat powinien potraktować kwestię szczepień i eliminacji polio w sposób priorytetowy.

Nowy Jork, 31 stycznia 2011 r. /PRNewswire/ - Bill Gates, współprzewodniczący Fundacji Billa i Melindy Gatesów (Bill & Melinda Gates Foundation), poruszył dziś w swojej trzeciej, corocznej odezwie problem walki z polio i kwestię obszernego programu szczepień dziecięcych. Gates przedstawił w swoim liście nie tylko swoje własne priorytety, ale również wystosował apel do rządów innych państw o dokonywanie inwestycji w pomoc zagraniczną, nawet w obliczu ciężkiej sytuacji ekonomicznej.

"Jeśli społeczeństwo nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb zdrowotnych obywateli, jeśli nie jest w stanie ich wykarmić i wyedukować, wówczas rośnie zarówno populacja tego społeczeństwa, jak i jego problemy, a świat traci na stabilności - pisze Gates w swoim liście. - Nieważne, czy postrzegamy to jako imperatyw moralny, czy będziemy postępować w imię własnego oświeconego interesu, zabezpieczenie warunków, które w przyszłości zapewnią nam wszystkim zdrowie i dobrobyt, powinno stanowić, jak wierzę, nasz wspólny cel."

Gates podkreślił ponadto potrzebę dalszego podnoszenia poziomu kształcenia w szkołach w USA, a także nawoływał o większe inwestycje, większą innowacyjność oraz bardziej stanowcze podejmowanie decyzji w kwestiach takich jak: ochrona zdrowia matek i dzieci, malaria, HIV/AIDS, a także rolnictwo.

Sporo uwagi poświęcił kwestii walki z polio, która pokazuje jak duże znaczenie mają programy szczepień ochronnych. Dzięki światowej kampanii szczepień dziecięcych, liczba zakażeń polio została zredukowana o 99% i istnieje szansa, że polio stanie się drugą chorobą, którą udało się w pełni wyeliminować.

"Jeżeli uda nam się pozbyć polio, żadne dziecko na świecie już nigdy nie będzie sparaliżowane, ani nie umrze na skutek zarażenia tą chorobą - powiedział Gates. - Każdy znaczący postęp w historii ludzkości wymaga zdecydowania i odwagi przywódców. Jesteśmy już bardzo blisko i pomimo zmęczenia musimy ukończyć ostatni etap tej podróży."

W zeszłym tygodniu pomoc finansową na rzecz walki z polio zadeklarował rząd Wielkiej Brytanii oraz Jego Wysokość Szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan, książe następca tronu Abu Dhabi, dzięki czemu zmniejszy się kwota 720 mln dolarów niezbędnych do podjęcia starań na rzecz całkowitego wyeliminowania polio podejmowanych do połowy 2012 roku. Ostatnie badania wskazują, że wyeliminowanie tej choroby mogłoby skutkować oszczędnościami rzędu 50 mld dolarów, dzięki obniżeniu kosztów leczenia i zwiększeniu produktywności.

Gates odczytał swoją odezwę i wygłosił przemówienie w historycznym Roosevelt House, nowojorskim domu Franklina Delano Roosevelta, w którym mający później zostać prezydentem, Roosevelt wracał do zdrowia po tym, jak w wieku 39 lat zachorował na polio. Roosevelt i jego współpracownik Basil O’Conner założyli później Krajową Fundacje ds. Paraliżu Dziecięcego, która, prowadząc kampanię March of Dimes (marsz dziesięciocentówek), zmobilizowała kraj do walki z polio i zebrała miliony dolarów, które przeznaczono na wsparcie badań nad opracowaniem skutecznej szczepionki przeciw polio.

Polio zagrażało niegdyś dzieciom na całym świecie, natomiast obecnie istnieją tylko 4 państwa, w których choroba wciąż stanowi problem. Są to Afganistan, Indie, Nigeria i Pakistan. W zeszłym roku w Nigerii i Indiach odnotowano znaczący postęp w walce z chorobą - liczba przypadków zachorowań na polio zmniejszyła się o 95% w porównaniu z rokiem 2009. Jednak nawet kilka odosobnionych przypadków może doprowadzić do przedostania się choroby za granicę i wywołać wybuch epidemii.

Gates podkreślił, że wyeliminowanie polio doprowadziłoby do ożywienia globalnego rynku ochrony zdrowia, jako że stanowiłoby dowód, iż inwestycje w ochronę zdrowia, a w szczególności inwestycje w szczepienia, mają znaczący wpływ na rzeczywistość. W ubiegłym roku, Gates nawoływał, aby kolejne 10 lat stało się prawdziwą Dekadą Szczepień. Przedstawiał wizję świata za dziesięć lat, w którym światowa społeczność ochrony zdrowia jednoczy się, aby zapewnić ratujące życie szczepionki każdemu potrzebującemu ich dziecku, oraz aby dokonywać dalszych inwestycji w szczepionki, które jeszcze nie zostały wynalezione.

"Nie każdy może brać udział w tym przedsięwzięciu, nie każdy może nawet przekazać datek. Ale każdy z nas może stawać w obronie tych, których głosu nierzadko nie możemy usłyszeć - pisze Gates. - Pragnę gorąco wszystkich zachęcić do angażowania się w pracę nad rozwiązaniem problemów, jakim muszą stawiać czoła ci ludzie. Zapewniam, że to uzależnia na całe życie."

Informacje o corocznej odezwie:

- treść tegorocznego listu dostępna jest na stronie: http://www.gatesfoundation.org/annualletter

- bezpośredni przekaz z wydarzenia "Wyeliminowanie polio, moc szczepionek" dostępny będzie, 31 stycznia 2011 r., o godz. 09:30 czasu wschodniego/06:30 czasu pacyficznego, na stronie: http://www.gatesfoundation.org

Fundacja Billa i Melindy Gatesów

Wiedziona przekonaniem, że każde życie ma równą wartość, Fundacja Billa i Melindy Gates działa na rzecz pomocy wszystkim ludziom w prowadzeniu zdrowego i produktywnego życia. Fundacja koncentruje się na polepszeniu zdrowia ludzi w krajach rozwijających się oraz umożliwienia im wyjścia z głodu i skrajnego ubóstwa. W Stanach Zjednoczonych stara się ona zapewnić, aby wszyscy ludzie, szczególnie ci najbiedniejsi, mieli dostęp do możliwości potrzebnych do odniesienia sukcesu w szkole i w życiu. Fundacja, mająca siedzibę w Seattle (Waszyngton), jest prowadzona przez prezesa Jeffa Raikesa oraz współprezesa Williama H. Gatesa Seniora, pod dyrekcją Billa i Melindy Gatesów oraz Warrena Buffetta.

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości oraz materiał filmowy w jakości przekazu dostępne na stronie: http://www.gatesfoundation.org/press-room/Pages/news-market.aspx.

Źródło: Fundacja Billa i Melindy Gatesów

KONTAKT:

Fundacja Billa i Melindy Gatesów

tel. +1-206-709-3400

e-mail: media@gatesfoundation.org

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.01.2011, 15:00
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.