Newsletter

Zdrowie i styl życia

Zlecone: Połączenie kuracji lekiem ONGLYZA(TM) oraz insulinowej u osób dorosłych cierpiących na cukrzycę typu 2 pozwala na zmniejszenie poziomu cukru we krwi przez 52 tygodni

19.09.2011, 13:28aktualizacja: 19.09.2011, 13:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PRINCETON, New Jersey i LIZBONA - (BUSINESS WIRE) - firma Bristol-Myers Squibb (NYSE: BMY) (http://www.bms.com/pages/default.aspx) oraz AstraZeneca (NYSE: AZN) (http://www.astrazeneca.com/Home) ogłosiły dziś wyniki fazy 3b badań klinicznych, w których włączenie dawki 5 mg leku ONGLYZA(TM) (Saksagliptyna) do trwającej już kuracji insuliną (zarówno w przypadkach stosowania metforminy, jak i jej niestosowania), spowodowało utrzymujący się spadek poziomu cukru we krwi (poziomu hemoglobiny glikowanej lub wartości HbA1c) u dorosłych pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2, w porównaniu z dorosłymi pacjentami, u których lek zastosowano jako dodatek do terapii placebo (zarówno w przypadkach stosowania metforminy, jak i jej niestosowania) w okresie od 24 do 52 tygodni. Wyniki badania zaprezentowane zostały na 47. corocznym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia ds. Badań nad Cukrzycą (EASD - European Association for the Study of Diabetes), które w tym roku odbyło się w Lizbonie (Portugalia). Pochodzą one z przedłużenia okresu przeprowadzanego badania, które początkowo miało trwać 24 tygodnie. Uzyskane w ten sposób wyniki zostały zaprezentowane w czerwcu 2011 r. na sesjach naukowych 71. Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego (ADA - American Diabetes Association) w San Diego, w stanie Kalifornia.

W ciągu 52-tygodniowego okresu objętego analizą, zmiana w porównaniu z wartością HbA1c stanu wyjściowego u pacjentów przyjmujących lek ONGLYZA 5mg w połączeniu z kuracją insulinową (zarówno w przypadkach stosowania metforminy, jak i jej niestosowania) wyniosła -0,75% w porównaniu do -0,38% u osób przyjmujących placebo w połączeniu z kuracją insulinową (zarówno w przypadkach stosowania metforminy, jak i jej niestosowania). Wystąpił również wzrost, w porównaniu do stanu wyjściowego, średniej dziennej dawki insuliny u pacjentów otrzymujących placebo, w porównaniu do pacjentów, u których zastosowano kurację lekiem ONGLYZA 5 mg (zarówno w przypadkach stosowania metforminy, jak i jej niestosowania). Pozostaje niewiadome czy zwiększenie dawki insuliny u pacjentów w grupie leczonej kuracją placebo mogło mieć wpływ na wielkość różnic zaobserwowanych pomiędzy dwoma badanymi grupami w analizach skuteczności leku.

Liczba osób w każdej z grup, u których wystąpiło przynajmniej jedno zdarzenie niepożądane w ciągu badanego okresu 52 tygodni, była podobna. Najczęściej spotykanymi niepożądanymi zdarzeniami były: hipoglikemia, zakażenie układu moczowego, zapalenie jamy nosowo-gardłowej, zakażenie górnych dróg oddechowych, ból głowy oraz zapalenie oskrzeli.

"Jako że większość pacjentów cierpiących an cukrzycę typu 2 i tak będzie wymagała podania insuliny, ważne jest, aby ocenić zdolność organizmu ludzkiego do przyjęcia dwóch kuracji naraz, osiągnąć cel kontrolowania poziomu glukozy we krwi przez dłuższy okres - mówi lek. med. Anthony Barnett z Uniwersytetu Birmingham, pracujący również w fundacji Heart of England NHS Foundation Trust oraz główny badacz w ramach projektu. - Jest to pierwsze badanie obejmujące tak długi okres czasu, które może wykazać, że dawka 5 mg leku ONGLYZA, stosowana razem z kuracją insulinową, utrzymuje poprawę kontroli poziomu glukozy w okresie 24 - 52 tygodni u dorosłych pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2."

W Europie zaleca się doustne stosowanie dawki 5mg leku ONGLYZA w formie tabletki, raz dziennie u dorosłych pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2, w celu zwiększenia kontroli glikemii w połączeniu z:

- Metforminą, gdy stosowanie wyłącznie kuracji metforminą, w połączeniu z dietą i ćwiczeniami, nie zapewnia odpowiedniej kontroli glikemii;

- Sulfonylomocznikiem, gdy stosowanie wyłącznie kuracji sulfonylomocznikiem, w połączeniu z dietą i ćwiczeniami, nie zapewnia odpowiedniej kontroli glikemii u pacjentów, u których stwierdzono, że stosowanie metforminy będzie nieodpowiednie;

- Tiazolidynodionem, gdy stosowanie wyłącznie kuracji tiazolidynodionem, w połączeniu z dietą i ćwiczeniami, nie zapewnia odpowiedniej kontroli glikemii u pacjentów, u których stwierdzono, że lek ten będzie odpowiedni.

Obecnie nie zaleca się stosowania leku ONGLYZA w połączeniu z terapią insulinową.

Proszę zapoznać się z charakterystyką środka leczniczego, w celu uzyskania pełnych informacji dotyczących przepisywania leku w Europie.

W Stanach Zjednoczonych lek ONGLYZA zaleca się do stosowania jako dodatek do diety oraz ćwiczeń, w celu zwiększenia kontroli poziomu cukru we krwi (glikemii) u osób dorosłych chorujących na cukrzycę typu 2, w różnych sytuacjach klinicznych. Leku ONGLYZA nie powinno się stosować w celu leczenia pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 1 lub kwasicę ketonową (zwiększone poziomy ketonów we krwi lub moczu), jako że nie byłaby ona skuteczna w takich przypadkach.

Informacje o badaniu

Była to faza 3b badania przeprowadzonego w wielu ośrodkach, randomizowanego, kontrolowanego placebo z zastosowaniem podwójnie ślepej próby. Okres badania wynosił 24 tygodni, z przedłużeniem o 28 tygodni. Początkowy plan zakończenia badania po 24 tygodniach miał na celu wykrycie średniej zmiany wartości HbA1c od stanu wyjściowego w przypadku kuracji lekiem ONGLYZA 5 mg w połączeniu z kuracją insulinową (zarówno w przypadkach stosowania metforminy, jak i jej niestosowania). Badanie spełniło początkowe założenie, wykazując, że dawka 5 mg leku ONGLYZA połączona z kuracją insulinową (zarówno w przypadkach stosowania metforminy, jak i jej niestosowania) spowodowała statystycznie znaczące zmniejszenie wartości HbA1c w porównaniu ze stanem wyjściowym, które wyniosło -0,75% w porównaniu do -0,38% (wartość p

Badaniu poddano 455 osób ze stwierdzoną cukrzycą typu 2, (w wieku 18 - 78 lat) z nieprawidłową kontrolą glikemiczną (poziomy wartości HbA1c ? 7,5% oraz ? 11%; średnia stanu wyjściowego o wartości HbA1c = 8,7%), którzy otrzymywali stałą dawkę insuliny (zarówno w przypadkach stosowania metforminy, jak i jej niestosowania). Pacjenci byli losowo wybierani do przyjmowania leku ONGLYZA 5 mg w połączeniu z insuliną (n=304) lub do placebo w połączeniu z kuracją insulinową (n=151) raz dziennie przez 52 tygodnie. W czasie pierwszych 24 tygodni, pacjentom zalecano utrzymywanie stałej dawki insuliny, która mogła zostać zredukowana w celu zmniejszenia ryzyka hipoglikemii. Pacjenci z hipoglikemią lub ze znacznie zwiększoną dawką insuliny otrzymali pomoc medyczną oraz nadal uczestniczyli w badaniu, przyjmując zmienne dawki insuliny. W czasie przedłużonego okresu badania, wszyscy pacjenci mogli przyjmować zmienne dawki insuliny. 69% pacjentów było leczonych metforminą, a dawka nie mogła być zmieniona w trakcie badania.

Spośród 455 pacjentów początkowo losowo wybranych oraz leczonych w ramach badania, 371 pacjentów ukończyło przedłużone badanie (81% z grupy pacjentów leczonych kombinacją leku ONGLYZA i insuliny oraz 83% z grupy pacjentów leczonych kuracją placebo połączoną z kuracją insulinową, spośród uprzednio leczonych pacjentów).

Wyniki badania

Przez ponad 52 tygodnie, pacjenci otrzymujący lek ONGLYZA 5 mg w połączeniu z kuracją insulinową (zarówno w przypadkach stosowania metforminy, jak i jej niestosowania) w porównaniu do pacjentów leczonych terapią placebo w połączeniu z kuracją insulinową (zarówno w przypadkach stosowania metforminy, jak i jej niestosowania) wykazali następujące cechy:

- Utrzymywanie zmniejszenia poziomu cukru we krwi przez okres 52 tygodni w HbA1c w porównaniu ze stanem wyjściowym:

* 0,75% wobec -0,38% (p =

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.09.2011, 13:28
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii