Newsletter

Zdrowie i styl życia

Zlecone: Prywatni i publiczni partnerzy jednoczą się, by do roku 2020 zwalczyć dziesięć zaniedbywanych chorób tropikalnych

30.01.2012, 18:14aktualizacja: 30.01.2012, 18:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Partnerzy zobowiązują się podjąć innowacyjne, skoordynowane działania ukierunkowane na realizację nowych celów Światowej Organizacji Zdrowia.

LONDYN, 30 stycznia 2012 r. - /PRNewswire/ - Trzynaście firm farmaceutycznych, rządy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Fundacja Billa i Melindy Gatesów, Bank Światowy oraz inne światowe organizacje zdrowia ogłosiły dzisiaj nową, skoordynowaną inicjatywę w celu przyspieszenia procesu eliminacji bądź kontroli dziesięciu zaniedbywanych chorób tropikalnych (NTDs, neglected tropical diseases) przed końcem obecnej dekady.

Jednocząc swoje wysiłki z krajami, w których znajdują się główne ogniska NTD, partnerzy zobowiązali się poświęcić szczególną uwagę pokonaniu tych chorób oraz współpracy celem polepszenia warunków życia 1,4 mld ludzi dotkniętych NTD, spośród których większość należy do najuboższych na świecie.

W ramach największych, jak do tej pory, skoordynowanych działań na rzecz zwalczania NTD, grupa ogłosiła, podczas uroczystości w Królewskiej Akademii Medycznej, że zamierza utrzymać na dotychczasowym poziomie bądź rozbudować istniejące programy przekazywania lekarstw tak, aby sprostały zapotrzebowaniu do 2020 roku włącznie, dzielić się wiedzą i zasobami, aby przyspieszyć badania nad nowymi lekarstwami oraz ich opracowywanie, oraz przeznaczyć ponad 785 mln USD na wsparcie prac badawczo-rozwojowych celem usprawnienia programów dystrybucji i stosowania lekarstw. Partnerzy zatwierdzili również "Londyńską deklarację ws. zaniedbanych chorób tropikalnych", w której zobowiązali się nadać nowy poziom wspólnym wysiłkom i śledzeniu postępów.

"Połączyliśmy dzisiaj nasze wysiłki, aby zwiększyć oddziaływanie naszych inwestycji oraz wykorzystać ogromne postępy poczynione do tej pory - powiedział Bill Gates, współprzewodniczący Fundacji Billa i Melindy Gatesów. - To nowatorskie podejście musi posłużyć za wzór rozwiązywania innych problemów związanych z globalnym rozwojem oraz pomoże milionom ludzi w budowaniu samowystarczalności tak, aby nie potrzebowali już wsparcia". Fundacja Gatesów ogłosiła pięcioletni plan wsparcia badań produkcyjno-operacyjnych związanych z NTD, na które przeznaczona zostanie kwota 363 mln USD.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO, World Health Organisation), aby kierować wysiłkami na rzecz zwalczania NTD, przedstawiła nową strategię o nazwie "Accelerating work to overcome the global impact of neglected tropical diseases-A roadmap for implementation" (http://whqlibdoc.who.int/hq/2012/WHO_HTM_NTD_2012.1_eng.pdf) ("Przyśpieszenie prac na rzecz przeciwdziałania globalnym skutkom zaniedbanych chorób tropikalnych - kompleksowy plan do wdrożenia"), w której zawarto cele do realizacji przed końcem dekady.

"Starania WHO, badania, partnerzy, jak również wsparcie ze strony przemysłu - wszystkie te elementy zmieniły oblicze NTD. Te odwiecznie trapiące ludzkość choroby zostaną teraz rzucone na kolana w zawrotnym tempie - powiedziała dr Margaret Chan, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. - Jestem przekonana, że przy przyśpieszeniu, jakie dziś zostało nadane tym działaniom, prawie wszystkie te choroby zostaną wyeliminowane bądź poddane kontroli zanim obecna dekada dobiegnie końca".

Nowy wkład ze strony partnerów zlikwiduje przeszkodę finansową na drodze do eliminacji drakunkulozy oraz przyspieszy osiągnięcie celów zaplanowanych na rok 2020 - eliminację filarioz, jaglicy, śpiączki afrykańskiej i trądu, a także kontrolę chorób wywołanych przez przenoszone przez glebę pasożyty jelitowe, schistosomatozę, ślepotę rzeczną, chorobę Chagasa oraz leiszmaniozę.

Wypowiadając się w imieniu dyrektorów generalnych 13 zaangażowanych firm farmaceutycznych, Sir Andrew Witty, dyrektor generalny GlaxoSmithKline powiedział: "Wiele firm oraz organizacji przez dekady pracowało nad zwalczaniem tych okropnych chorób. Ale żadna z nich nie osiągnie tego w pojedynkę. Dzisiaj zobowiązujemy się wzajemnie wspierać w pracach nad zrewolucjonizowaniem sposobu, w jaki zwalczamy te choroby w chwili obecnej oraz w przyszłości".

Według Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Producentów Farmaceutycznych (IFPMA, International Federation of Pharmaceutical Manufacturers & Associations), jeśli zsumuje się nowe oraz istniejące już zobowiązania, firmy przeznaczą każdego roku środki na średnio 1,4 mld kuracji. Co więcej, wspólne wysiłki służące badaniom i opracowywaniu leków oraz porozumienia w sprawie dostępu zawarte z 11 firmami i organizacją z sektora R&D, Inicjatywa na rzecz Lekarstw przeciwko Zaniedbanym Chorobom (DNDi - Drugs for Neglected Diseases initiative), zapewnią niespotykany wcześniej dostęp do baz danych dotyczących składników leków, co może zaowocować powstaniem nowych sposobów leczenia. Zobowiązania te będą funkcjonowały równolegle z innymi elementami przyspieszenia rozwoju intensywnego leczenia NTD, takimi jak WIPO Re:Search, czyli bazy danych na temat opracowywanych składników, wiedzy i ekspertyz.

Aby usunąć przeszkodę finansową stojącą na drodze likwidacji drakunkulozy, jego wysokość Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan, prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Fundacja Gatesów oraz Fundacja Dziecięcy Fundusz Inwestycyjny przekażą 40 mln USD na rzecz Carter Centre. Zobowiązania te uzupełniają obietnicę złożoną w październiku przez brytyjski Departament Rozwoju Międzynarodowego (DFID, Department for International Development), który zobowiązał się przekazać 20 mln funtów, jeśli inni przyłączą się do czteroletniej inicjatywy obejmującej zobowiązanie o wartości 195 mln funtów na rzecz walki z NTD, ogłoszonej w ubiegłym tygodniu przez Departament Rozwoju Międzynarodowego.

Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego (USAID, U.S. Agency for International Development) również ogłosiła, że amerykański kongres wyasygnuje 89 mln USD, by wzmocnić programy dostaw i dystrybucji lekarstw, w oparciu o inwestycje prowadzone przez siebie od 2006 r. o wartości 212 mln USD. Ponadto, Bank Światowy poszerzy swoje wsparcie finansowe i techniczne, by pomóc afrykańskim krajom w tworzeniu silniejszych systemów ochrony, które połączą eliminację i kontrolę NTD oraz będą pracować z innymi partnerami w rozbudowie funduszu powierniczego zwalczającego ślepotę rzeczną i inne afrykańskie NTD, którym można zapobiegać.

"Świat zjednoczył się, by skończyć z lekceważeniem tych strasznych chorób, które powodują kalectwo, ślepotę czy śmierć milionów najuboższych ludzi świata - powiedział Stephen O'Brien, brytyjski minister ds. rozwoju międzynarodowego. - Wielka Brytania wraz z innymi partnerami przecierają szlak, który zapewni niezbędne leczenie milionom osób i pozwoli dzieciom uczęszczać do szkoły, a rodzicom utrzymywać swoje rodziny, dzięki czemu zdołają pokonać biedę, a w dłuższej perspektywie nie będą już zależni od pomocy innych".

Dzisiejsze zobowiązania i deklaracje są odpowiedzią na raport Światowej Organizacji Zdrowia z 2010 roku "Working to overcome the global impact of neglected tropical diseases" (http://whqlibdoc.who.int/publications/2010/9789241564090_eng.pdf) (Przeciwdziałanie globalnym skutkom zaniedbanych chorób tropikalnych), w którym apelowano o nowe środki na opanowanie NTD. Przedstawiciele branży przemysłu farmaceutycznego, Fundacja Gatesów oraz pozostali partnerzy przez cały ubiegły rok pracowali nad realizacją tego szeroko zakrojonego i skoordynowanego przedsięwzięcia.

Rządy Bangladeszu, Brazylii, Mozambiku i Tanzanii - krajów, w których znajdują się główne ogniska NTD, ogłosiły, że będą wdrażać zintegrowane plany pokonania NTD oraz przeznaczą polityczne i finansowe środki na zwalczenie tych chorób. Wszyscy partnerzy zadeklarowali odpowiedzialność polegającą na zgłębianiu mechanizmów, które pozwolą na bieżąco śledzić postępy ku osiągnięciu celów wyznaczonych na rok 2020.

"Od kiedy zrozumiano, jak poważnym problemem w Mozambiku są choroby NTD, rząd podjął działania i stale zwiększał swoje zaangażowanie oraz wkład finansowy mające na celu kontrolę bądź eliminację tych chorób - powiedział dr Alexandre Manguele, minister zdrowia Mozambiku. - Biorąc pod uwagę środki, jakie dziś zostały zagwarantowane w kontekście tego partnerstwa, rząd Mozambiku o wiele mocniej wierzy, że misja ta może się udać".

OGŁOSZONE DZIŚ, SZCZEGÓŁOWE ZOBOWIĄZANIA PARTNERÓW OBEJMUJĄ:

Utrzymanie, rozpowszechnianie i zwiększanie zaopatrzenia w lekarstwa:

- Wszystkie firmy realizujące programy ofiarowywania lekarstw mają utrzymać lub poszerzyć zasięg tych programów przed końcem dekady, a niektóre z nich zobowiązały się do zwiększenia swojego wkładu. Wkład ten to m.in.:

- Sanofi, Eisai, Fundacja Billa i Melindy Gatesów będą współpracować w celu dostarczenia 120 milionów tabletek DEC Światowej Organizacji Zdrowial, aby wesprzeć jej globalny program eliminacji filariozy (Global Lymphatic Filariasis Elimination). W połączeniu ze zobowiązaniem Eisai, które zostanie wdrożone w 2014 roku, te nowe tabletki zapewnią wystarczającą ilość DEC w latach 2012 - 2020;

- Bayer podwoi ilość ofiarowywanego przez siebie środka nifurtimox, na rzecz zwalczania choroby Chagasa;

- Do 2020 roku Eisai zwiększy swój wkład w liczbie 2,2 mld tabletek DEC na filariozę;

- Firma Gilead, która ogłosiła, że w 2011 roku przekaże AmBisome na leczenie leiszmaniozy trzewnej, będzie kontynuowała swój program, oferując po kosztach lekarstwa na tę chorobę oraz przyczyni się do badań nad nią, będzie również inwestować w technologie i procesy, które mogłyby zmniejszyć te koszty w krajach posiadających ograniczone zasoby;

- GlaxoSmithKline zwiększy swoje dotychczasowe datki albendazolu używanego w leczeniu chorób wywołanych przez przenoszone przez glebę pasożyty jelitowe dostarczając 400 milionów tabletek rocznie przez kolejne 5 lat, do 2020 roku; będzie również nadal przekazywać 600 milionów tabletek rocznie na zwalczanie filariozy limfatycznej;

- Johnson & Johnson zwiększy swoje dotychczasowe datki mebendazolu stosowanego przy leczeniu chorób wywołanych przez przenoszone przez glebę pasożyty jelitowe, przekazując 200 milionów tabletek rocznie do 2020 roku;

- MSD będzie kontynuować swoją nieograniczoną donację ivermectinu używanego w walce ze ślepotą rzeczną oraz filariozą limfatyczną (w krajach, w których znajdują się wspólne ogniska endemiczne zarówno tej choroby, jak i ślepoty rzecznej), a także prowadzić dyskusje na temat używania ivermectinu w walce z innymi chorobami;

- Merck KGaA w znacznym stopniu zwiększy swoją roczną donację tabletek praziquantel z 25 milionów do 250 milionów sztuk rocznie, rozszerzając ten program bezterminowo;

- Novartis zwiększy swoje zobowiązania dotyczące dostarczenia terapii kombinowanej (rifampicyna, clofazymina i dapsone) dla pacjentów chorych na trąd na całym świecie w ramach zadania ostatecznego ciosu tej chorobie;

- Pfizer będzie w dalszym ciągu przekazywać azytromycynę na cele walki z jaglicą przynajmniej do końca 2020 r., jak również dostarczy lek oraz placebo do badań nad zmniejszeniem śmiertelności dzieci leczonych za pomocą azytromycyny;

- Sanofi zwiększy dotychczasową ilość zapewnianej przez siebie eflornityny, melarsoprolu i pentamidyny leczących śpiączkę afrykańską do 2020 r., jak również zapewni wsparcie logistyczne w celu dotarcia do pacjentów z bezpłatną opieką.

Przyspieszanie prac badawczo-rozwojowych nad nowymi terapiami:

- Partnerstwa mające na celu rozwój produktów, koordynowane przez Inicjatywę na rzecz Zaniedbanych Chorób (DNDi) we współpracy z koncernami Abbott, Johnson&Johnson oraz Pfizer, są w trakcie opracowywania nowych środków do leczenia zakażeń pasożytami jelitowymi, a zwłaszcza makrofilarycydów, które zabijają dorosłe pasożyty wywołujące ślepotę rzeczną oraz filariozę limfatyczną:

+ Firma Abbott jest w trakcie wstępnych badań nad ponownym opracowaniem leku oraz zapewnia specjalistyczną wiedzę na etapie badań przedklinicznych, korzystając ze wsparcia technicznego oraz zaopatrzenia przez firmę Johnson&Johnson;

+ Jeśli badania przedkliniczne zostaną uwieńczone sukcesem, Johnson&Johnson przyłączy się do finansowania badań klinicznych oraz rozpocznie współpracę z innymi partnerami, w tym będzie korzystać ze wsparcia technicznego naukowców koncernu Pfizer. J&J otrzyma zgodę organu regulującego;

- Innowacyjne umowy licencyjne lub umowy o współpracy z DNDi do zawarcia przez 11 firm - Abbott, AstraZeneca, Bayer, Bristol-Myers Squibb, Eisai, GlaxoSmithKline, Johnson & Johnson, MSD, Novartis, Pfizer oraz Sanofi są w trakcie negocjacji lub w trakcie dzielenia się składnikami oraz wiedzą w celu opracowania nowych leków na choroby, takie jak: ślepota rzeczna, filarioza limfatyczna, śpiączka afrykańska, choroba Chagasa oraz leiszmanioza trzewna;

- DNDi oraz Sanofi ogłosiły rozpoczęcie współpracy w celu wspólnego opracowania nowego leku na śpiączkę afrykańską, oxaborolu/SCYX-7158, jako dodatku do leku o nazwie fenixidazole, który jest już w fazie badań klinicznych.

Zwiększenie funduszy na polepszenie jakości leku oraz badań operacyjnych, dostarczenia oraz programów wdrożeniowych, w tym prewencji, monitoringu oraz szkoleń:

- Kilku partnerów ogłosiło przekazanie kolejnych 40 mln USD dla Centrum Cartera, które zostaną przeznaczone na ukończenie badań nad eliminacją drakunkulozy. Fundacja Gatesów dołoży 23,3 mln USD. Jego Wysokość szejk Khalifa bin Zayed Al Nayhan, prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przekaże 10 mln USD, a Children's Investment Fund Foundation (instytucja charytatywna) - 6,7 mln USD;

- Fundusze te uzupełni 20 mln funtów otrzymanych od brytyjskiego Departamentu Rozwoju Międzynarodowego, które, jak ogłoszono w zeszłym tygodniu, stanowią część deklarowanych 195 mln, które do końca 2015 r. zostaną przeznaczone na walkę z drankulozą, filariozą limfatyczną, ślepotą rzeczną oraz schistomatozą, jak również na opracowanie nowych programów walki z jaglicą, leiszmaniozą trzewną, na badania oraz zintegrowane działania w ramach krajów;

- Fundacja Gatesów ogłosiła, że w ciągu pięciu lat przeznaczy 363 mln USD na pokonanie barier na drodze do sukcesu oraz na działania mające na celu pokonanie istotnych przeszkód uniemożliwiających objęcie kontroli oraz eliminację przed rokiem 2020 zaniedbanych chorób tropikalnych objętych porozumieniem;

- Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) będzie w dalszym ciągu wspierać ponad dwadzieścia państw, w tym trzy nowe: Mozambik, Senegal i Kambodżę, we wprowadzaniu i/lub stopniowym umacnianiu programów walki z NTD. Kongres Stanów Zjednoczonych przeznaczył 89 mln USD dla USAID na kontrolę nad NTD w roku podatkowym 2012;

- Na poziomie krajowym, Bank Światowy zwiększy finansowanie oraz wsparcie techniczne, aby pomóc państwom w tworzeniu lepszych wspólnotowych systemów opieki zdrowotnej, które zintegrują działania mające na celu eliminację oraz kontrolę nad NDT. Na poziomie regionalnym, Bank Światowy będzie w dalszym ciągu sprawować nadzór powierniczy nad istniejącym funduszem powierniczym, który wspiera walkę ze ślepotą rzeczną w Afryce, jak również będzie współpracował z innymi partnerami w celu rozwoju funduszu powierniczego, aby wyeliminować lub kontrolować na kontynencie NDT, których występowania można uniknąć;

- Organizacja Mundo Sano przeznaczyła 5 mln USD na rozwój działań na polu kontroli NDT oraz udoskonalenie programu na wybranych obszarach w obu Amerykach oraz Afryce;

- Rząd Mozambiku ogłosił konkretne cele działań mających na celu kontrolę oraz eliminację NDT na obszarach endemicznych na terenach swojego kraju, m.in.:

+ Objęcie działaniami wszystkich obszarów endemicznych, na których występuje filarioza limfatyczna, pasożyty jelitowe przenoszone przez glebę oraz schistomatoza;

+ Opracowanie dokładnej mapy oraz objęcie działaniami wszystkich obszarów, na których występuje jaglica przed 2018 r.;

+ Zwiększanie możliwości nadzoru oraz działań mających na celu podtrzymanie rezultatów osiągniętych dzięki programom podawania laków na skalę masową;

- Rządy Brazylii, Tanzanii, Bangladeszu oraz innych krajów, na terenie których występują obszary endemicznego występowania NDT, ogłosiły wprowadzenie w pełni zintegrowanych lub skoordynowanych planów mających na celu kontrolę oraz eliminację NDT;

- Trzy koncerny farmaceutyczne - Merck KGaA, Novartis oraz Sanofi - zorganizują oraz zapewnią fundusze na cele wsparcia prewencji, monitoringu, edukowania oraz zwiększonych wysiłków opanowania choroby;

- Organizacja Lions Clubs International zapowiedziała przekazanie 6,9 mln USD na wsparcie rządu Chin w wysiłkach mających na celu wyeliminowanie jaglicy przed 2017 r.

Koordynacja oraz ocena zobowiązań do walki z NTD: Partnerzy przemysłowi zobowiązali się do współpracy mającej na celu osiągnięcie celów wyznaczonych na rok 2020. Na podstawie planu działania WHO, partnerzy będą wspólnie działać na rzecz rozwoju poprzez kartę wyników, która umożliwi regularną i formalną kontrolę nad postępami, w tym, czy organizacje biorące udział w projekcie wywiązują się ze swoich zobowiązań dotyczących dostawy, badań, realizacji oraz zapewniania funduszy, w taki sposób, aby osiągnąć cele wyznaczone na rok 2010. Proces ten zapewni wiarygodność oraz przejrzystość działań oraz określi pozostałe przeszkody.

Wśród prelegentów dzisiejszego wydarzenia w Królewskim Kolegium Lekarskim znajdą się:

- Dr Margaret Chan, dyrektor generalna, Światowa Organizacja Zdrowia;

- Bill Gates, współprzewodniczący Fundacji Billa i Melindy Gatesów;

- Stephen O'Brien, Podsekretarz Stanu, Brytyjski Departament Rozwoju Międzynarodowego;

- Dr Ariel Pablos-Mendez, zastępca dyrektora ds. zdrowia na świecie, Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego;

- Dr Jorg Reinhardt, przewodniczący Zarządu, Bayer HealthCare AG;

- Lamberto Andreotti, dyrektor naczelny, Bristol-Myers Squibb;

- Haruo Naito, prezes i dyrektor naczelny, Eisai;

- Sir Andrew Witty, dyrektor naczelny, GlaxoSmithKline;

- William Weldon, przewodniczący Zarządu oraz dyrektor naczelny, przewodniczący Rady Wykonawczej, Johnson & Johnson;

- Kenneth Frazier, przewodniczący zarządu, prezes i dyrektor naczelny, MSD;

- Dr Stefan Oschmann, członek Zarządu, Merck KGaA, odpowiedzialny za dział farmaceutyczny;

- Joseph Jimenez, dyrektor naczelny, Novartis;

- Christopher A. Viehbacher, dyrektor naczelny, Sanofi;

- Paul Carter, starszy viceprezes, dział międzynarodowych operacji handlowych, Gilead;

- Dr Bernard Pecoul, dyrektor wykonawczy, Inicjatywa na rzecz Zaniedbanych Chorób;

- Dr Caroline Anstey, dyrektor zarządzający, World Bank;

- Dr AFM Ruhal Haque, minister zdrowia i dobrobytu rodziny, Bangladesz;

- Jarbas Barbosa da Silva, Jr., wiceminister ds. nadzoru nad zdrowiem, Ministerstwo Zdrowia, Brazylia;

- Dr Alexandre Lourenco Jaime Manguele, minister zdrowia, Mozambik;

- Dr Donan Mmbando, dyrektor ds. świadczeń profilaktycznych, Ministerstwo Zdrowia Opieki Społecznej, Tanzania.

Transmisja z wydarzenia dostępna jest na stronie: http://www.UnitingToCombatNTDs.org

Dodatkowe materiały i informacje na temat pracy fundacji znajdują się na stronie: http://www.thenewsmarket.com/gatesfoundation.

NewsMarket: http://www.thenewsmarket.com/gatesfoundation

Źródło: Global Health Strategies

KONTAKT:

Victor Zonana

Global Health Strategies

tel. +44-(0)-75-5380-9731

e-mail: vzonana@globalhealthstrategies.com

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.01.2012, 18:14
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ