Newsletter

Zdrowie i styl życia

Zlecone: Rząd brytyjski oraz Fundacja Billa i Melindy Gatesów zaangażowani na rzecz walki z chorobą Heinego-Medina

28.01.2011, 18:00aktualizacja: 28.01.2011, 18:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Powołując się na ogromne korzyści płynące ze szczepionek na chorobę Heinego-Medina, premier David Cameron oraz Bill i Melinda Gatesowie zwracają się do światowych przywódców z prośbą o doprowadzenia walki do końca.

DAVOS, Szwajcaria, 28 stycznia 2011 r. /PRNewswire/ - Brytyjski premier, David Cameron, ogłosił dziś, że Wielka Brytania dwukrotnie zwiększy swój wkład na rzecz walki z wirusem polio.

Pan Cameron zwrócił się do innych darczyńców z prośbą o poparcie Światowej Inicjatywy na rzecz Walki z Polio (Global Polio Eradication Initiative) w związku z planowanym przez rząd brytyjski przekazaniem środków finansowych, dzięki którym dodatkowe 45 milionów dzieci zostanie zaszczepionych przeciwko tej chorobie.

Za 20 lat, liczba przypadków zachorowań spadnie o 99%. Ponadto wkrótce będzie można uznać, że choroba Heinego-Medina jest drugim po ospie schorzeniem, które udało się zupełnie wyeliminować. W 2010 r., w Indiach i Nigerii, czyli historycznie na najtrudniejszych obszarach pod względem wyeliminowania wirusa – odnotowano zmniejszenie liczby zachorowań o 95%. Niemniej jednak, obecnie choroba wciąż istnieje w ponad kilkudziesięciu krajach, upośledzając i zabijając dzieci.

Premier Cameron powiedział: "Szczerze wierzę, że mamy niepowtarzalną szansę, aby pozbyć się wirusa polio. Mamy szczepionki i narzędzia, aby to osiągnąć. Jedyne, czego nam brakuje to prawdziwej i stałej woli politycznej, aby doprowadzić ten proces do końca. Dlatego też, informuję dziś, że Wielka Brytania jest gotowa, aby zaszczepić dodatkowo 45 milionów dzieci przeciwko polio, dzięki podwojeniu wsparcia dla Światowej Inicjatywy na rzecz Walki z Polio w ciągu dwóch kolejnych lat. W zamian za nasze zaangażowanie, prosimy innych darczyńców, aby spełnili swoją powinność a kraje dotknięte tą chorobą wzmocniły swoje programy rutynowych szczepień. Tak wiele już osiągnęliśmy w walce z tą chorobą. Jesteśmy już blisko zagwarantowania naszym dzieciom świata wolnego od wirusa polio. Doprowadźmy to do końca i wyeliminujmy polio raz na zawsze".

W swoim wystąpieniu podczas Światowego Forum Ekonomicznego odbywającego się w Davos, w Szwajcarii, Bill Gates ogłosił, że Fundacja Billa i Melindy Gatesów przekazała dodatkowe 102 mln USD, aby wesprzeć działania na rzecz zwalczenia choroby.

"Wyeliminowanie ostatniego procenta zachorowań na chorobę Heinego-Medina wymaga takiego rodzaju przywództwa politycznego, jakie możemy dzisiaj obserwować w przypadku rządu brytyjskiego i Premiera Camerona - powiedział Gates. - Zwalczenie polio wiąże się z innowacyjnym myśleniem, polityczną wolą oraz finansowaniem ze strony różnych darczyńców, które to czynniki wesprą program, który osiągnie ten cel".

Andrew Mitchell, brytyjski sekretarz stanu ds. rozwoju międzynarodowego powiedział: "Wielka Brytania jest liderem w walce przeciwko polio. W ostatnich dwóch latach, przekazaliśmy środki na zakup już 1,2 mld szczepionek przeciwko polio dla dzieci a nasze zwiększone zaangażowanie oznacza o wiele milionów więcej dzieci zabezpieczonych przed tą straszną chorobą. Możemy osiągnąć nasz ostateczny cel wyeliminowania choroby, jeżeli inne kraje i organizacje zechcą odegrać w tym procesie rolę i przekażą na ten cel fundusze".

Dr Margaret Chan, dyrektor generalna Światowej Organizacji Zdrowia, która przewodzi Światowej Inicjatywie na rzecz Walki z Polio (Global Polio Eradication Initiative, GPEI), dołączyła do premiera i pana Gatesa w ich oświadczeniu.

"Te nowe inwestycje pojawiły się w kluczowym momencie dla walki z polio - powiedział dr Chan. - Mamy teraz niepowtarzalną okazję w obliczu jak dotąd najniższej liczby zachorowań. Jednak, jeżeli jest miejsce, w którym polio występuje, to wówczas ryzykujemy, że wirus rozprzestrzeni się na cały świat. Jedynie całkowita eliminacja choroby pozwoli, że wirus polio nigdy nie będzie stanowić globalnego zagrożenia".

Nowe środki uzyskane z Wielkiej Brytanii, jak również wsparcie ze strony Jego Wysokości szejka Mohammeda bin Zayed Al Nahyan, następcy tronu Abu Dhabi, pozwolą wypełnić lukę w finansowaniu rzędu 720 mln USD.

Polio w dalszym ciągu szerzy się w czterech krajach - Afganistanie, Indiach, Nigerii i Pakistanie – w zeszłym roku odnotowano również epidemię choroby w Angoli, Demokratycznej Republice Konga oraz Tadżykistanie.

Nowe fundusze pozwolą na zakup szczepionek i przeprowadzenie szczepień w ramach programu GPEI. W ciągu następnych dwóch lat, w celu zaszczepienia małych dzieci, będzie potrzebnych ponad trzy miliardy dawek doustnej szczepionki przeciwko polio. Środki są również niezbędne do przeprowadzenia takich działań, jak obserwacja i pomoc techniczna. Pracownicy działający na rzecz walki z polio stanowią jedyne największe źródło pomocy technicznej niezbędnej do przeprowadzenia szczepień w ubogich krajach. W ramach programu przekazane zostaną również środki na działania w zakresie reagowania kryzysowego na takich obszarach jak Republika Konga, gdzie odnotowano epidemie wywołane tym wirusem.

W zeszłym roku na Światowym Forum Ekonomicznym, Bill i Melinda Gatesowie ustanowili kolejne 10 lat Dekadą Szczepień. Jest to wizja świata, w którym globalna społeczność działająca w zakresie ochrony zdrowia zjednoczy się, w celu zapewnienia każdemu potrzebującemu dziecku ratującej życie szczepionki i inwestowania w szczepionki, które jeszcze nie istnieją.

Pierwszy rok odniósł ogromny sukces:

- Nowa szczepionka na zapalenie opon mózgowych wprowadzona w Burkina Faso,

- Mechanizm Programu Wspierania Rynku (Advance Market Commitment) wdrażany przez Światowy Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień (Global Alliance for Vaccines and Immunization, GAVI) w celu finansowania szczepionek przeciwko pneumokokom w Ameryce Łacińskiej i Afryce,

- Niespotykane dotąd zmniejszenie zachorowań na chorobę Heinego-Medina w Nigerii (do 19 przypadków z 388 w 2009 r.), oraz w Indiach (41 przypadków wobec 741 w 2009 r.),

- Znaczące postępy w opracowaniu skutecznej szczepionki na malarię.

Partnerzy z całego świata łączą się w celu określenia Globalnego planu działań na rzecz szczepień, aby wesprzeć opracowanie, udoskonalanie oraz dostarczanie ratujących życie szczepionek w ciągu następnej dekady.

Uwagi dla redaktorów

Informacje o oświadczeniu rządu brytyjskiego w sprawie polio w Davos, styczeń 2011 rok

W ciągu dwóch kolejnych lat Wielka Brytania podwoi swoje wsparcie na rzecz GPEI (do 40 mln GBP rocznie), które pomoże zaszczepić dodatkowo 45 milionów dzieci pod dwoma warunkami. Warunki będą miały zastosowanie jedynie do dodatkowej kwoty wsparcia w wysokości 20 mln GBP rocznie:

- Po pierwsze, dodatkowe wsparcie jest uwarunkowane zwiększonym zaangażowaniem w zakresie wzmacniania systemu rutynowych szczepień. Ogólnokrajowe programy rutynowych szczepień mają istotne znaczenie dla zapewnienia kontynuacji procesu eliminacji w przyszłości. Priorytetem dla wielu krajów musi stać się wydajność narodowych systemów opieki zdrowotnej, jeżeli nadal chcemy prowadzić tę walkę w przyszłości.

- Po drugie, nasze wsparcie ma dodatkowy efekt pozyskiwania wsparcia od innych w celu rozszerzenia i zwiększenia finansowania za pomocą systemu matching fund.

- Jak będzie funkcjonował system matching fund? Za każde 5 USD przekazane przez innych ofiarodawców w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r., Wielka Brytania zwiększy swoje wsparcie o 1 USD do maksymalnej deklarowanej kwoty dodatkowej 40 mln GBP.

Wyzwanie stawiane przez rząd brytyjski ma na celu wsparcie GPEI w rozszerzeniu bazy darczyńców i wzmocnieniu stałych opcji finansowania w przyszłości oraz stwarza możliwość zaangażowania się innych podmiotów.

Informacje o Fundacji Billa i Melindy Gatesów

Wiedziona przekonaniem, że każde życie ma równą wartość, Fundacja Billa i Melindy Gatesów działa na rzecz pomocy wszystkim ludziom w prowadzeniu zdrowego i produktywnego życia. Fundacja koncentruje się na polepszeniu zdrowia ludzi w krajach rozwijających się oraz umożliwienia im wyjścia z głodu i skrajnego ubóstwa. W Stanach Zjednoczonych stara się ona zapewnić, aby wszyscy ludzie, szczególnie ci najbiedniejsi, mieli dostęp do możliwości potrzebnych do odniesienia sukcesu w szkole i w życiu. Fundacja, mająca siedzibę w Seattle (Waszyngton), jest prowadzona przez prezesa Jeffa Raikesa oraz współprezesa Williama H. Gatesa Seniora, pod dyrekcją Billa i Melindy Gatesów oraz Warrena Buffetta. Więcej informacji znajduje sie na stronie http://www.gatesfoundation.org.

W celu uzyskania fotografii w wysokiej rozdzielczości oraz informacji o działalności fundacji należy odwiedzić stronę:

http://www.gatesfoundation.org/press-room/Pages/news-market.aspx.

Informacje o Światowej Inicjatywie na rzecz Walki z Polio

Światowa Inicjatywa na rzecz Walki z Polio (Global Polio Eradication Initiative) to partnerstwo publiczno-prywatne kierowane przez rządy krajowe, na czele której stoi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Rotary International, Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób (CDC, Centers for Disease Control) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Celem programu jest globalne wyeliminowanie wirusa polio.

Rząd amerykański, Rotary International, rząd Indii, Fundacja Billa i Melindy Gatesów oraz rząd brytyjski są głównymi fundatorami GPEI.

Źródło: Bill & Melinda Gates Foundation

KONTAKT:

Alex Reid

Fundacja Billa i Melindy Gatesów

tel. +44-7912-242-416

e-mail: Alex.reid@gatesfoundation.org

-

Benjamin Saoul

Biuro Prasowe Premiera

tel. +44(0)20-7930-4433

e-mail: BSaoul@no10.x.gsi.gov.uk

-

Rob Kelly

Wydział ds. Rozwoju Międzynarodowego

tel. +44(0)207-023-0600

e-mail: R-Kelly@dfid.gov.uk

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.01.2011, 18:00
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.