Newsletter

Zdrowie i styl życia

Zlecone: Zachorowalność na raka jelita grubego i związany z nim poziom śmiertelności wciąż na alarmująco wysokim poziomie

05.03.2012, 09:30aktualizacja: 05.03.2012, 09:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Inicjatywa pod nazwą "Miesiąc szerzenia świadomości na temat raka jelita grubego" (European Colorectal Cancer Awareness Month - ECCAM) została zainicjowana w celu zmotywowania Europejczyków do działania na rzecz odwrócenia negatywnego trendu w zakresie zachorowalności na nowotwór jelita grubego.

LONDYN, 1 marca 2012 /PRNewswire/ - Istniejący na całym świecie negatywny trend w zakresie zachorowalności na raka jelita grubego wciąż wzrasta. Główne przyczyny to starzenie się społeczeństwa oraz wzrost światowej populacji, a także powszechne w krajach rozwiniętych zachowania sprzyjające zachorowaniu na raka, przy czym w szczególności dotyczy to palenia tytoniu. Warto podkreślić, że w krajach rozwijających się odnotowuje się małą liczbę zachorowań na raka jelita grubego, podczas gdy w bogatych państwach jest to drugi najczęściej występujący nowotwór. W Europie każdego roku u ponad 450 000 osób wykrywa się raka jelita grubego i około 230 000 umrze na tę chorobę.

Odnotowuje się gwałtowny wzrost poziomu zachorowalności w Hiszpanii i kilku krajach Europy Wschodniej, a więc tam, gdzie w przeszłości ryzyko zachorowania było niskie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że poziom zachorowalności wśród mężczyzn w Czechach przekroczył już najwyższą wartość odnotowywaną w Stanach Zjednoczonych, gdzie z kolei zauważa się tendencje zniżkowe i stabilizację w tym zakresie. Uważa się, że ta niekorzystna tendencja wynika z połączenia kilku czynników, w tym zmian stylu odżywiania, otyłości i wzrostu liczby osób palących.

Podczas gdy w niektórych krajach zachodnich zauważa się tendencję zniżkową w poziomie zachorowalności na raka jelita grubego, co jest efektem rozwoju medycyny, większej świadomości społeczeństwa i wzrostu wczesnej wykrywalności, w krajach dysponujących gorzej rozwiniętą infrastrukturą medyczną i mniejszymi zasobami finansowymi, głównie w Europie Środkowo-Wschodniej, dominuje odwrotny trend w tym zakresie.

Statystyki te są alarmujące, biorąc pod uwagę to, że rak jelita grubego jest chorobą, której w dużej mierze można zapobiec poprzez rozwój precyzyjnych metod diagnostycznych, a także fakt, że w 90% przypadków jest ona uleczalna przy odpowiednio wczesnym wykryciu.

W związku z tym zachodzi konieczność podnoszenia świadomości dotyczącej diagnostyki i leczenia raka jelita grubego, przy czym powinny to robić zwłaszcza te kraje, w których zauważa się znaczny wzrost negatywnych wskaźników. Uruchomiona przez EuropaColon w 2008 r. inicjatywa ECCAM ma na celu wsparcie procesu odwracania tego negatywnego trendu. W ramach EuropaColon współpracuje 21 grup z całej Europy - w tym Hiszpanii, Czech i Polski - które przez cały marzec prowadzą liczne akcje społeczne mające na celu nagłośnienie w mediach problemu zapobiegania i leczenia raka jelita grubego, starając się przyciągnąć uwagę zarówno społeczeństwa, jak i przedstawicieli władzy.

"Zjawisko szybkiego wzrostu zachorowalności na raka jelita grubego jest coraz częstszą przyczyną zgonów w wielu państwach Europy, podczas gdy w innych rejonach świata zauważamy odwrotną tendencję, co w dramatyczny sposób unaocznia nam różnice w poziomach leczenia i diagnostyki w Europie - twierdzi Jola Gore-Booth, założycielka i dyrektor generalny EuropaColon. - Działania podjęte przez lokalne organizacje w ramach ECCAM służą zwiększaniu wśród obywateli Europy świadomości na temat zapobiegania, diagnostyki oraz dostępu do opieki medycznej i optymalnych metod leczenia. Apelujemy do polityków, lekarzy, przedstawicieli przemysłu i mediów, aby poparli te inicjatywy, pośrednio przyczyniając się do uratowania wielu ludzi przed tą groźną chorobą".

Informacje na temat EuropaColon

Założona w 2004 r. przez Jolę Gore-Booth organizacja EuropaColon to pierwsza w Europie organizacja parasolowa zajmująca się problematyką raka jelita grubego. Jej celem jest jednoczenie pacjentów, opiekunów, pracowników służby zdrowia oraz mediów i społeczeństwa w walce z chorobą. Obecnie EuropaColon ma swoje oddziały w 21 europejskich krajach, zyskując miano oficjalnego rzecznika spraw pacjentów z rakiem jelita grubego w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Najświeższe informacje dotyczące działalności grup należących do EuropaColon znajdują się na stronie:

http://www.europacolon.com.

Adres:

EuropaColon (siedziba główna):

94 Wilton Road

Salisbury, SP27JJ

Wielka Brytania

Bibliografia:

Jemal A et al, Global Cancer Statistics, CA CANCER J CLIN 2011;61:69-90,

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.3322/caac.20107/full

Ferlay J et al, Estimates of worldwide burden of cancer in 2008: GLOBOCAN Int J Cancer, 2008, http://globocan.iarc.fr/factsheet.asp

Źródło: europacolon

KONTAKT:

Jola Gore-Booth

tel. +447990972650

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.03.2012, 09:30
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii