Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Prezes BGK w ramach Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wzięła udział w panelu na temat finansowania ekspansji zagranicznej i eksportu w krajach Trójmorza. Podczas panelu wspomniała o udziale BGK w programie finansowania inwestycji infrastrukturalnych w tych krajach.
W rozmowie z PAP wyjaśniła, że chodziło by o stworzenie funduszu międzynarodowego, na który składałyby się państwa Trójmorza.
"Naturalnymi głównymi uczestnikami takiego funduszu byłyby banki rozwoju z tych państw" - mówiła, dodając, że jeśli w którymś z państw Trójmorza nie ma wystarczająco dużego banku rozwoju, wówczas uczestnikiem takiego funduszu mógłby być rząd danego państwa.
"To jest duże wyzwanie, bo potrzebne jest porozumienie na temat konstrukcji i sposobu zarządzania tak dużym funduszem, składającym się z 12 przedstawicieli" - zaznaczyła Daszyńska-Muzyczka.
Fundusz finansowałby inwestycje infrastrukturalne, łączące państwa Trójmorza, np. można by z niego sfinansować rozbudowę sieci kolejowej, która połączyłaby porty w Polsce, Chorwacji, Słowenii i Rumunii.
"To byłby łańcuch dostaw północ-południe, który stworzyłby możliwość zbudowania na nowo ciągów logistycznych" - wyjaśniała Daszyńska-Muzyczka.
Fundusz, dodała prezes BGK, mógłby poszukiwać także prywatnych inwestorów, również spoza krajów Trójmorza. "Chodzi o to, żeby skumulować kapitał, który będzie potrzebny na tak ogromne wyzwania infrastrukturalne" - powiedziała.
Dodała, że na razie trudno mówić o konkretnych kwotach, którymi miałby dysponować fundusz. "Myślimy jednak o inwestycjach, których łączna wartość wyniesie 100 mld euro" - zaznaczyła. (PAP)
pś/ son/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.06.2018, 18:24 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |