Newsletter

100 mln euro dla 100 polskich startupów. Paweł Dobosz uruchamia fundusz inwestycyjny Formative

09.04.2025, 09:43aktualizacja: 09.04.2025, 09:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Paweł Dobosz (1)
Paweł Dobosz (1)
Sto milionów euro - tyle w ciągu trzech lat zamierza zainwestować w rozwój polskich startupów fundusz Formative, który rozpoczął działalność na początku kwietnia br. Za projektem stoi Paweł Dobosz, założyciel i były prezes Internet Union, jednego z największych dolnośląskich operatorów telekomunikacyjnych.

Formative zamierza wspierać finansowo i merytorycznie zarówno startupy na etapie seed i early stage, jak też przedsiębiorstwa w fazie skalowania. Tickety inwestycyjne będą wynosić od 1 do 9 mln złotych, w zależności od etapu rozwoju firmy. Na przestrzeni trzech lat Formative chce zainwestować w około 100 młodych, innowacyjnych firm z różnych branż.

„Przede wszystkim chcemy wypełnić lukę w finansowaniu startupów pomiędzy etapem pre-seed a rundą A. W naszej ocenie to obszar, który w Polsce wciąż nie jest dostatecznie zagospodarowany. Wszystkie środki, którymi dysponujemy, pochodzą z funduszy prywatnych. Dzięki temu przedsiębiorcy, z którymi nawiążemy współpracę, nie będą związani niepraktycznymi zapisami wynikającymi z inwestycji ze wsparciem publicznym” - przekonuje Paweł Dobosz.

„Co również istotne, nie zamierzamy przejmować więcej niż 50% udziałów w firmach, w które inwestujemy. Zależy nam na tym, aby ich właściciele czuli, że pracują na rozwój własnych biznesów. Chcemy być dla nich nie tylko zastrzykiem finansowym, ale też „sparring partnerami”, którzy pomagają przekuć potencjał i niestandardowy sposób myślenia w realny rynkowy sukces” - dodaje.

Formative, oprócz finansowania, oferuje początkującym przedsiębiorcom kompleksowy pakiet wsparcia umożliwiający szybki wzrost, w tym m.in. doradztwo biznesowe, prawne, finansowe czy marketingowe, dostęp do know-how i rozbudowanej sieci networkingowej, a także pomoc ekspertów i biznesmenów, którzy zbudowali przedsiębiorstwa o wartości kilkudziesięciu i kilkuset milionów złotych. Wszystko po to, aby właściciele firm mogli maksymalnie skupić się na swoich kluczowych kompetencjach. W projekt zaangażowali się Wiktor Pastucha z Wills Integrated, Filip Wolfart z Inżynierii Personalnej, Andrzej Babiarz z PMTA, Paweł Skałecki i Piotr Wiśniewski z Prometeia Group czy Andrzej Jasieniecki.

W obszarze zainteresowań Formative znajdują się startupy rozwijające m.in. technologie w obszarze chemii, biochemii, sztucznej inteligencji i gamingu. Ale nie tylko.

„To może być także branża usługowa czy deweloperska - nie zamierzamy się ograniczać. Na pewno projekty, w które chcę inwestować, muszą być intratne i mieć potencjał do rozwoju i zarabiania, bo o to przede wszystkim w tym chodzi. Chciałbym również, żeby były to dziedziny, które mnie w jakiś sposób pociągają i interesują - takie, do których ja osobiście mogę wnieść najwięcej. Zależy mi na tym, żeby korzystać z doświadczeń sektorowych i wspierać rozwój przedsiębiorstw ucieleśniających najlepsze praktyki cross-branżowe” - tłumaczy Paweł Dobosz.

Formative nie będzie działał w formie ASI, a inwestował z wykorzystaniem Fundacji Rodzinnej Rodziny Dobosz oraz indywidualnie poprzez osoby zaangażowane finansowo w projekt. Więcej o projekcie można dowiedzieć się ze strony: https://formative.com.pl/

Paweł Dobosz jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej i studiów MBA Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Swoją przygodę z biznesem rozpoczął w 2003 roku zakładając firmę Internet Union. W 2012 roku spółka trafiła na NewConnect, a w 2024 r. jej roczne przychody przekroczyły 20 milionów złotych. Na początku 2025 roku Paweł Dobosz sprzedał swoje udziały w Internet Union Grupie FiXMap (IU SA. została wyceniona na ponad 100 mln zł).

Źródło informacji: Wills Integrated

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.04.2025, 09:43
Źródło informacji Wills Integrated
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ