Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Z oszczędzaniem u nas kiepsko
Aż 22% Polaków nie posiada żadnych oszczędności — wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie bloga ZaradnyFinansowo.pl i serwisu FINATIN.pl w październiku 2022 na mieszańcach Polski w wieku 16+. To alarmujące dane, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę aktualną sytuację gospodarczą oraz utrzymujący się wysoki poziom inflacji.
Oszczędzanie jest ważne, ponieważ pozwala nam ono na zgromadzenie pewnej kwoty pieniędzy, która może być przeznaczona na przyszłe wydatki lub na pokrycie nagłych, niezapowiedzianych kosztów. Dzięki oszczędzaniu możemy także zabezpieczyć naszą przyszłość finansową i uniknąć zaciągania pożyczek czy innych zobowiązań w przyszłości.
Dane Eurostatu malują również niezbyt pozytywny obraz, plasując nas na szarym końcu z jedną z najniższych stóp oszczędności wśród gospodarstw domowych w krajach Unii Europejskiej.
Gdzie trzymamy oszczędności? Ponad 1/4 poza bankami
Polacy, mimo że coraz bardziej świadomi finansowo, wciąż nie korzystają ze wszystkich narzędzi, które mogłyby im pomóc w oszczędzaniu. Z najnowszego badania wynika, że 28,5% Polaków nigdy nie korzystało z lokaty ani konta oszczędnościowego. Tymczasem takie produkty bankowe są dostępne dla każdego i mogą być bardzo pomocne w budowaniu oszczędności i ochrony przed inflacją.
Badanie pokazuje także, że 8% Polaków trzyma oszczędności na nieoprocentowanych kontach bankowych, a 17% w gotówce. Tylko 5% inwestuje oszczędności na giełdzie lub w innej formie.
„Inflacja to proces, w którym ceny rosną, a wartość pieniądza maleje. Aby uchronić się przed utratą pieniędzy, warto zdeponować je na lokacie czy oprocentowanym koncie oszczędnościowym. Nawet jeśli oprocentowanie na takich kontach jest niższe niż stopa inflacji, można choć częściowo ochronić pieniądze przed jej negatywnymi skutkami” - mówi Mateusz, autor bloga ZaradnyFinansowo.pl.
Lokata bankowa? Tylko z wysokim oprocentowaniem
Badani zostali zapytani również o to, co by skłoniło ich do otwarcia lokaty bankowej w banku innym niż ten, w którym mają konto osobiste i przechowują pieniądze. Aż 65% badanych deklaruje, że do przeniesienia pieniędzy na lokatę w innym banku skłoniłoby ich atrakcyjne oprocentowanie środków.
Dodatkowo cześć z badanych wskazała jako ważne — choć już dużo mniej — czynniki, które mogłyby mieć wpływ na ich decyzję: odpowiedni okres trwania depozytu (35%), możliwość załatwienia formalności przez internet (31%) i łatwość założenia lokaty (30%) czy prostota obsługi (27%).
Tylko dla 15% Polaków istotna w tym wypadku byłaby bliskość placówki bankowej, a kolejne 15% stwierdziło, że nic nie byłoby w stanie skłonić ich do powierzenia swoich oszczędności innej instytucji bankowej.
Badanie na zlecenie bloga ZaradnyFinansowo.pl i serwisu FINATIN.pl wykonane przez SW Research techniką CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 16+ (N=1011) - październik 2022.
Wyniki badania i dodatkowe materiały: https://zaradnyfinansowo.pl/badanie-oszczednosci-polakow/
Zaradny Finansowo to blog poświęcony oszczędzaniu pieniędzy oraz mądremu i świadomemu zarządzaniu finansami osobistymi i budżetem domowym. Link: https://zaradnyfinansowo.pl
FINATIN to wirtualny doradca oszczędnościowy. Jest to wyszukiwarka kont oszczędnościowych i lokat bankowych prezentująca najlepsze oferty banków. Link: https://finatin.pl
Źródło informacji: Zaradny Finansowo
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.11.2022, 12:16 |
Źródło informacji | Zaradny Finansowo |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
PKP S.A. w NATO o strategicznych kierunkach rozwoju
W dniach 20-22 maja br. w kwaterze głównej Sojuszu Północno-Atlantyckiego w Brukseli odbyło się posiedzenie sesji plenarnej ds. transportu z udziałem państw członkowskich NATO, przedstawicieli strony cywilnej i wojskowej NATO (SHAPE) oraz najważniejszych ekspertów różnych gałęzi transportu.- 23.05.2025, 13:41
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PKP SA
-
Image
Europa potrzebuje strategii konkurencyjności dla life science - Kraków stolicą debaty o zdrowiu, innowacjach i technologii
Europa, w której innowacje medyczne błyskawicznie trafiają do pacjentów, sztuczna inteligencja wspiera lekarzy, a współpraca między naukowcami, firmami i decydentami to codzienność, jest możliwa – mówili w Krakowie eksperci life science: nauk i technologii związanych ze zdrowiem i jakością życia.- 23.05.2025, 10:44
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
W wakacje pociąg Pendolino będzie kursował do Świnoujścia
Od 18 czerwca pociąg Express InterCity Premium, czyli popularne Pendolino, będzie kursował w wydłużonej relacji do Świnoujścia. Obecnie połączenie jest realizowane między Warszawą a Szczecinem. Ceny biletów na podróż między stolicą a nadmorskim kurortem zaczynają się od 89 zł.- 23.05.2025, 10:24
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PKP IC
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ