Newsletter

30 lat rosyjsko-wietnamskiej „przyjaźni atomowej”

27.03.2014, 14:07aktualizacja: 27.03.2014, 14:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rosja omawia perspektywy budowy nowego reaktora badawczego na terytorium Wietnamu. 18 marca w Dalat w Wietnamie odbył się uroczysty wieczór poświęcony przyjaźni rosyjsko-wietnamskiej i wieloletniej współpracy dwóch państw w dziedzinie rozwoju technologii jądrowych.

Kluczowym wydarzeniem spotkania stało się wręczenie wietnamskim naukowcom i pracownikom branżowych nagród rosyjskiej Państwowej Korporacji Rosatom za znaczący wkład w modernizację i rozwój reaktora badawczego w mieście Dalat. Wieczór odbył się z okazji obchodów 30-lecia zmodernizowanego reaktora badawczego i światowego 60. jubileuszu energetyki jądrowej, której historia rozpoczęła się od uruchomienia pierwszej na świecie elektrowni atomowej w Obińsku (100 km od stolicy Rosji). Na wieczorze gościli pracownicy i weterani wietnamskiego sektora atomowego i naukowcy rosyjscy, którzy brali udział w modernizacji reaktora badawczego w latach 80.

W imieniu Państwowej Korporacji Rosatom wręczono nagrody byłemu wiceprzewodniczącemu Wietnamskiej Komisji ds. Energii Atomowej, profesorowi Fam Zuj Hienowi oraz profesorom z Instytutu Badań Jądrowych w Dalat i Centrum Techniki Jądrowej w Ho Chi Minh.

***

„Wietnam osiągnął wysoki poziom w tej dziedzinie i bardzo zbliżył się do budowy pierwszej w kraju elektrowni atomowej. Przede wszystkim jest to zasługą centrum badawczego w Dalat i jej pracowników”.

Wiaczesław Pierszukow, zastępca dyrektora generalnego Państwowej korporacji Rosatom ds. kompleksu naukowo-technicznego.

Takie nagrody były wręczane kolegom wietnamskim po raz pierwszy i jak powiedział wietnamski przedstawiciel, potwierdzają one „mocną przyjaźń środowisk naukowych dwóch państw”. Wiaczesław Pierszukow, zastępca dyrektora generalnego Państwowej Korporacji Rosatom ds. kompleksu naukowo-technicznego odnotował wysoki poziom kwalifikacji specjalistów wietnamskich i kluczową rolę instytutu badawczego w Dalat w procesie szkolenia kadr: „Wietnam, jako jedno z pierwszych państw regionu, w którym zaczęła rozwijać się energetyka jądrowa, osiągnął wysoki poziom w tej dziedzinie i bardzo zbliżył się do budowy pierwszej w kraju elektrowni atomowej. Przede wszystkim jest to zasługą centrum badawczego w Dalat i jego pracowników”.

Wiceminister nauki i technologii Wietnamu Le Dinh Tien także odnotował nieocenioną pomoc naukowców z byłego Związku Radzieckiego w reaktywowaniu i wyposażeniu w najnowsze technologie reaktora badawczego w Dalat. W imieniu ministerstwa nauki i technologii wręczył on nagrody 13 naukowcom rosyjskim, którzy wnieśli znaczący wkład w modernizację reaktora badawczego w Dalat.

„Naszym zadaniem, zadaniem weteranów jest przekazanie doświadczeń i wiedzy nowemu pokoleniu, pokazanie na własnym przykładzie perspektyw kształcenia w dziedzinie pokojowego wykorzystania atomu”.

Władimir Ogniew, przedstawiciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Weteranów Energetyki Atomowej i Przemysłu Jądrowego i Stowarzyszenia Przyjaźni Wietnamsko-Rosyjskiej, podziękował kolegom wietnamskim w imieniu weteranów rosyjskich za inicjatywę zorganizowania wieczoru przyjaźni i wyraził nadzieję na kontynuację współpracy pomiędzy weteranami dwóch państw”. „Naszym zadaniem, zadaniem weteranów jest przekazanie doświadczeń i wiedzy nowemu pokoleniu, pokazanie na własnym przykładzie perspektyw kształcenia w dziedzinie pokojowego wykorzystania atomu”.

W ramach przedsięwzięcia zorganizowano także wystawę historycznych fotografii poświęconych współpracy rosyjsko-wietnamskiej. Na wystawie zaprezentowano unikalne zdjęcia naukowców rosyjskich, którzy na początku lat 80., na podstawie umowy międzyrządowej z 1979 roku, brali bezpośredni udział w odtwarzaniu i uruchomieniu reaktora badawczego w Dalat.

Najważniejszym zadaniem nowego Centrum jest szkolenie personelu w dziedzinie nauki i energetyki jądrowej.

Od chwili uruchomienia zmodernizowanego reaktora pracowało nad nim ponad 500 wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Obecnie pomiędzy Rosją a Wietnamem omawiane są perspektywy budowy nowego reaktora badawczego i utworzenia nowego centrum nauki i technologii w Wietnamie. Mówiąc o znaczeniu tego projektu dla powstania w Wietnamie pierwszej elektrowni atomowej Ninh Thuan-1, Wiaczesław Pierszukow podkreślił: „Najważniejszym zadaniem Centrum jest szkolenie personelu w dziedzinie nauki i energetyki jądrowej. Centrum jest potrzebne po to, aby Wietnam stał się nie tylko państwem, na którego terytorium inne państwa budują elektrownie atomowe, ale państwem, którego specjaliści mogą samodzielnie eksploatować te elektrownie”. Nowy reaktor o mocy 15 MWe pozwoli nie tylko na podwyższenie poziomu szkolenia przyszłych specjalistów i na prowadzenie podstawowych badań naukowych, lecz także będzie mieć większe znaczenie praktyczne, przykładowo w takich dziedzinach jak chemia i medycyna.

Podczas wizyty w Wietnamie 19 marca przedstawiciele rosyjscy wygłosili wykłady na sympozjum naukowym „Konstrukcja, eksploatacja i wykorzystanie reaktorów badawczych” oraz wzięli udział 20 marca w uroczystym przyjęciu z okazji 30-lecia reaktora badawczego w Dalat.

Przypomnijmy, że w październiku 2010 roku Rosja i Wietnam podpisali Umowę międzyrządową o współpracy w budowie elektrowni atomowej na terytorium Wietnamu, w której skład wejdą dwa bloki energetyczne.

Plany przewidują, że pierwsza wietnamska elektrownia atomowa Ninh Thuan-1 zostanie uruchomiona w latach 2023-2024. W celu umocnienia współpracy pomiędzy Wietnamem i Rosją w sferze utworzenia narodowej energetyki jądrowej 21 listopada 2011 roku Hanoi podpisano umowę międzyrządową o współpracy w budowie Centrum Nauki i Technologii Jądrowych na terytorium Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

Źródło: PR-IR

kom zdz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.03.2014, 14:07
Źródło informacji PR-IR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ