Newsletter

Akademia Rozwoju Fundacji PFR od 2,5 roku uczy, wspiera i motywuje kobiety

25.06.2024, 15:42aktualizacja: 25.06.2024, 16:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
3770 kobiet skorzystało z ponad 700 godzin webinariów, 213 warsztatów online i 20 wydarzeń dodatkowych w ramach programu Akademia Rozwoju Fundacji PFR. „Program nie tylko rozwija, wspiera i motywuje, ale daje uczestniczkom poczucie własnej wartości i pokazuje, że zmian można dokonywać na każdym etapie życia” - powiedziała Magdalena Grzankowska, prezes Fundacji PFR.

20 czerwca w Centralnym Domu Technologii miała miejsce gala podsumowująca program Akademia Rozwoju, uruchomiony 2,5 roku temu przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w celu wspierania kobiet, które z różnych powodów pozostają mniej aktywne w życiu społecznym i zawodowym.

Zamierzeniem programu jest pokazywanie uczestniczkom możliwości rozwoju poprzez wspieranie ich przedsiębiorczości oraz nabywanie nowych kompetencji m.in. w dziedzinie technologii cyfrowych, aby zwiększać ich szanse na rynku pracy.

„Akademia Rozwoju, która jest jednym z kilkunastu realizowanych przez Fundację PFR projektów, jest szczególna, bo uczy Design Thinking - myślenia zorientowanego na przekształcenie pomysłów w gotowe projekty” - podkreśliła Magdalena Grzankowska, prezes Fundacji PFR.

Dodała, że w celu wyrównania szans kobiet z mniejszych miejscowości na zdobycie wiedzy wszystkie kursy Akademii Rozwoju były prowadzone online w formie webinariów, dodatkowo odbywały się warsztaty stacjonarne. Udział w zajęciach był bezpłatny, po uprzedniej rejestracji na stronie Fundacji PFR.

Uczestniczki Akademii Rozwoju dowiedziały się m.in., w jaki sposób zaplanować i założyć działalność gospodarczą, korzystając z narzędzi dostępnych w internecie; utworzyć i aktualizować stronę internetową firmy, stworzyć czatbota, a także jak przekształcać pomysły w projekty społeczne i biznesowe.

Zdobytą wiedzę teoretyczną uczestniczki pogłębiały i testowały w praktyce podczas warsztatów i konsultacji z edukatorami Akademii Rozwoju - ekspertami w biznesie, technologiach cyfrowych i metodzie myślenia projektowego.

„Cele programu Akademii Rozwoju, dla którego inspiracją były warsztaty Design Thinking firmy Google, są proste, ale ambitne: jeżeli ktoś ma pomysł na działalność, to trzeba dać mu narzędzia cyfrowe, organizacyjne, prawne i podatkowe” - zaznaczył Zbigniew Bujak, ekspert do spraw dydaktyki w Fundacji PFR i trener Centralnego Domu Technologii.

Anna Andrychowska, certyfikowana moderatorka Design Thinking, członkini Dream Team Design Thinking Institute, wyjaśniła, że warsztaty dotyczące metody myślenia projektowego pozwalają na opracowanie produktów i usług w oparciu o zrozumienie głębokich potrzeb klientów. Ważne jest jednak, by móc przetestować tę metodę w praktyce.

„Każde warsztaty Design Thinking trwały sześć godzin, podczas których maksymalnie 25 uczestniczek wykonywało określone zadania w 4-5 - osobowych interdyscyplinarnych zespołach. W ten sposób zrozumiały, że nie muszą być we wszystkim dobre, bo dzięki pracy zespołowej każda z nich może odnaleźć w sobie potencjał w działaniu na danym etapie” - mówiła ekspertka.

Łukasz Grygiel, przedsiębiorca i trener specjalizujący się w aspektach finansowych i prawnych zakładania oraz prowadzenia działalności gospodarczej, wskazał, że warsztaty dają przestrzeń, żeby w bezpiecznej atmosferze zdobywać wiedzę, ale też wzajemnie się inspirować.

„Najważniejsza jest gotowość na zmianę, dlatego cykl warsztatów z przedsiębiorczości rozpoczęliśmy od przyjrzenia się sobie, pokazania, jak znaleźć u siebie mocne strony i w oparciu o nie rozwijać pomysł na biznes. Dopiero potem następowały tematy związane z założeniem i prowadzeniem firmy, produktem, marketingiem i klientami” - tłumaczył ekspert.

W dalszej części gali miała miejsce debata ekspercka: „Rozwijanie kompetencji kobiet na rynku pracy. Jak wejść pewnym krokiem w nieznaną przyszłość?”.

Wzięły w niej udział: Dorota Czekaj, prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet; Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, wiceprezeska Fundacji Mamo Pracuj, współtwórczyni platformy Talenti - Women's Talent Bank; Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna PFR Ventures; Renata Wozba, prezes Grupy T2S, współzałożyciel Instytutu Spraw Cyfrowych oraz Zofia Dzik, innowatorka, strategiczna myślicielka, fundatorka Instytutu Humanites.

Galę zakończyła przemowa w formie Power Speech Angeliki Chimkowskiej, strateżki silnych marek osobistych i firmowych, pod tytułem „Zmiany w życiu i biznesie. Jak zmieniać, by realizować, a nie tylko planować?”.

Fundacja PFR działa od sześciu lat, skupiając się na edukacji w zakresie zrównoważonego rozwoju, kompetencji cyfrowych i przedsiębiorczości kobiet, ale także seniorów oraz dzieci i młodzieży. Program Akademia Rozwoju miał także udział w innych programach i wydarzeniach wspierających kobiety: Konferencja Sieci Przedsiębiorczych Kobiet „Make the Change”, Festiwal Kobiet Wsi czy Polka XXI wieku.

„Akademia Rozwoju zostaje z nami na dłużej. Powstało wiele nowych programów edukacyjnych na stronie Fundacji PFR i gorąco do nich zapraszamy” - zaznaczyła Magdalena Grzankowska.

Informacje na temat aktualnie prowadzonych działań Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju można znaleźć na stronie: https://fundacjapfr.pl/.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.06.2024, 15:42
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii