Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Dziś, w kontekście deglobalizacji, interakcja wewnątrzregionalna między krajami Azji Centralnej nabiera ogromnego znaczenia zarówno dla nich jako specjalnego obszaru cywilizacyjnego, jak i dla stabilizacji regionu jako integralnego organizmu” – zauważa Kasym-Żomart Tokajew, prezydent Republiki Kazachstanu, w udostępnionym przez ambasadę Kazachstanu artykule „Renesans Azji Centralnej: w stronę zrównoważonego rozwoju i dobrobytu”, który został opublikowany w dzienniku „The Astana Times”.
Dotychczas odbyło się pięć spotkań konsultacyjnych głów państw Azji Centralnej: w Astanie, Taszkiencie, Turkmenbaszy, Cholpon-Aty oraz Duszanbe. Jak podała ambasada Kazachstanu, w ich wyniku pogłębiono i rozszerzono współpracę regionalną. W szóstym spotkaniu, które odbyło się w minionym tygodniu, ponownie w stolicy Kazachstanu, oprócz głów państw po raz pierwszy uczestniczyli ministrowie ds. energetyki, szefowie resortów transportu oraz mediów i informacji.
Łącznie terytorium pięciu krajów Azji Centralnej obejmuje 3 882 000 km2, a liczba ludności wynosi ponad 80 mln ludzi. Łączny produkt krajowy brutto sięga 450 mld dolarów. W tym regionie skoncentrowanych jest ok. 20 proc. światowych zasobów uranu, 17,2 proc. ropy naftowej i 7 proc. gazu ziemnego. Pod względem produkcji węgla i energii elektrycznej Azja Centralna zajmuje odpowiednio 10. i 19. miejsce na świecie.
„Wspólne duże projekty nie tylko przynoszą wymierne korzyści ich uczestnikom, ale także zmieniają całą konfigurację gospodarki Azji Centralnej. Ważnym obszarem współpracy jest rozwój sieci węzłów handlowych, logistycznych i przemysłowych na obszarach przygranicznych, które mogą stać się nowymi motorami wzajemnego handlu i wspólnych działań inwestycyjnych” – zauważa na łamach „Astana Times” prezydent Kasym-Żomart Tokajew.
Prezydent wskazuje też, że kraje Azji Centralnej promują także inne obiecujące pomysły na utworzenie nowych korytarzy transportowych.
„Kazachstan wraz ze swoimi partnerami aktywnie rozwija Transkaspijski Międzynarodowy Szlak Transportowy, dzięki któremu liczba przewozów może wzrosnąć pięciokrotnie. Nowe możliwości otwierają się wraz z rozwojem infrastruktury morskiej Kazachstanu – portów Aktau i Kuryk (nad Morzem Kaspijskim – red.), przez które coraz większe wolumeny ładunków z Chin i krajów Azji Centralnej trafiają na Kaukaz Południowy, do Turcji i dalej do Europy” – pisze w artykule prezydent Tokajew.
Prezydent Kazachstanu zwraca uwagę, że w nadchodzącym okresie kluczowymi obszarami współpracy krajów Azji Centralnej w sferze tranzytu i transportu powinna być kompleksowa poprawa połączeń transportowych (zwiększenie częstotliwości lotów, uruchomienie nowych szlaków lotniczych i kolejowych, modernizacja przejść granicznych itp.), a także zapewnienie zaawansowanego rozwoju infrastruktury transportowej poprzez: wprowadzanie innowacyjnych technologii, poszerzanie możliwości tranzytowych oraz efektywne wykorzystanie potencjału tranzytowo-logistycznego regionu.
Kluczowe znaczenie, zdaniem prezydenta, ma również rozwój technologii celem zmniejszenia zależności krajów regionu od surowców naturalnych.
„W tym kontekście cyfryzacja i przemysł kreatywny – obejmujący: media, kino, muzykę, projektowanie, edukację i technologie informacyjne – mają potencjał napędzania wzrostu gospodarczego. […] Boom w branży cyfrowej i kreatywnej ułatwi stopniowe przejście od gospodarki surowcowej do produkcji intelektualnej” – dodaje Kasym-Żomart Tokajew.
Prezydent uzupełnia, że tym, co łączy kraje regionu, jest także problem niedoboru wody, który wpływa negatywnie na sytuację społeczno-ekonomiczną rolników i prowadzi do poważnych szkód ekonomicznych.
„W tym kontekście chciałbym podkreślić wyjątkową rolę Międzynarodowego Funduszu Ratowania Morza Aralskiego (IFAS) jako unikalnej regionalnej platformy dyskusji i rozwiązywania najważniejszych problemów wodno-energetycznych, środowiskowych i społeczno-gospodarczych. Jako pełniący obowiązki prezesa IFAS Kazachstan proponuje zintensyfikowanie współpracy w ramach Funduszu i wspólne rozpoczęcie tworzenia Międzynarodowego Konsorcjum Wodno-Energetycznego. Ważne jest również uwzględnienie problemu wyżywienia, ponieważ kwestia wody jest nierozerwalnie związana z bezpieczeństwem żywnościowym w regionie” – podkreśla prezydent.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.08.2024, 21:27 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
Konsumenci, pracownicy, inwestorzy, a także instytucje regulacyjne zwracają coraz większą uwagę na wskaźniki środowiskowe, zaangażowanie społeczne i transparentność w biznesie. Zrównoważony rozwój powinien być elementem strategii firmy i wyznaczać długoterminowy kierunek działania. Pokazuje to przykład Opella, jednostki biznesowej Consumer Healthcare w Sanofi, która realizując konsekwentnie cele ESG, uzyskała niedawno certyfikat B Corp w Europie Środkowo-Wschodniej.- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Lisner rezygnuje z jaj z chowu klatkowego - kolejny krok firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju
- 14.01.2025, 15:37
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Lisner
-
Image
Cognex umacnia pozycję lidera rynku przemysłowych czytników kodów, rozszerzając ofertę o dwa nowe produkty oparte na sztucznej inteligencji
Czytniki kodów DataMan 290 i DataMan 390, wspierane przez wiodącą w branży obsługę klienta, zapewniają niezrównaną niezawodność i łatwość użytkowania.- 14.01.2025, 14:19
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire