Newsletter

Ankieta IFOP na zlecenie ecorpStim

28.03.2013, 12:47aktualizacja: 28.03.2013, 12:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

80% Francuzów zaznajomionych z tematyką gazu łupkowego wyraża poparcie dla eksperymentów z technologią alternatywną wobec szczelinowania hydraulicznego.

PARYŻ, 27 marca 2013 r. /PRNewswire/ - W czasie gdy we Francji debata dotycząca przejścia na inne źródła energii rozgorzała na dobre, a kontrowersje wokół gazu łupkowego nie słabną, nowa ankieta przeprowadzona przez IFOP (Francuski Instytut Badania Opinii Publicznej) ujawniła, że 80% badanych zaznajomionych z zagadnieniem gazu łupkowego wyraża poparcie dla eksperymentów z technologią alternatywną wobec szczelinowania hydraulicznego, która nie wymagałaby zastosowania wody ani chemikaliów.

Przeprowadzona przez IFOP dla ecorpStim nowa ankieta pt. "Francuzi i gaz łupkowy" ujawniła, iż od czasu ostatniej ankiety instytutu z września 2012 r. wyraźnie wzrosła świadomość społeczna na temat gazu łupkowego. Aż 53% obywateli Francji oświadczyło, że słyszało o gazie łupkowym i wie czym jest (w porównaniu z 44% w 2012 r.).

Również opinia publiczna na temat gazu łupkowego zmieniła się w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Chociaż mówi się o zanieczyszczeniu środowiska spowodowanym szczelinowaniem hydraulicznym, pozytywne skutki wykorzystania gazu łupkowego wydają się być lepiej rozumiane. 71% respondentów sądzi, iż nowe przedsięwzięcie może stworzyć wiele miejsc pracy, natomiast 59% myśli, że pozwoli ono zahamować wzrost cen gazu dla klientów.

Chociaż coraz więcej Francuzów przyznaje, że gaz łupkowy może wywrzeć pozytywny wpływ na gospodarkę kraju, 80% ankietowanych twierdzi, że są świadomi problemów z nim związanych i popierają eksperymentowanie z alternatywnymi technologiami, które nie wymagają zastosowania wody ani chemikaliów. Według znacznej większości badanych takie rozwiązanie pozwoliłoby Francji czerpać korzyści z zasobów gazu łupkowego bez szkody dla środowiska.

Spółka ecorpStim (eCORP Stimulation Technologies, LLC) została założona w 2012 r. w celu zapewnienia krajom europejskim, jak również państwom o ograniczonych zasobach wody, alternatyw dla szczelinowania hydraulicznego opartych na czystym i naturalnym propanie, bez użycia chemikaliów. Stymulacja odwiertu czystym propanem - jakościowo odpowiadającym propanowi stosowanemu w domach - jest pierwszą tak czystą i ekologiczną technologią, która może posłużyć do wydobycia gazu łupkowego przy niewielkim wpływie na środowisko.

ecorpStim pomyślnie przeprowadziło pierwszą stymulację odwiertu z wykorzystaniem czystego propanu w Eagle Ford w Stanach Zjednoczonych. Eksperyment ten wpisuje się w starania ecorpStim zmierzające do opracowania bezpiecznej technologii korzystania z gazu łupkowego o jak najmniejszym wpływie na środowisko.

Metodologia badawcza

Ankietę przeprowadzono w imieniu ecorpStim.

Próba składała się z 1 508 osób reprezentatywnych dla francuskiej populacji, w wieku co najmniej 18 lat.

Reprezentatywność próby zapewniono metodą doboru kwotowego (płeć, wiek, zawód) oraz wzięto pod uwagę stratyfikację w danym regionie i obszarze miejskim.

Wywiady przeprowadzono w formie kwestionariuszy internetowych do samodzielnego wypełnienia (tj. CAWI - wspomagany komputerowo wywiad internetowy).

Wywiady były prowadzone od 28 lutego do 1 marca 2013 r.

Źródło: ecorpStim

Kontakt dla mediów:

ecorpStim

Nadege Chapelin

H&B Communication

tel. +33(0)1-58-18-32-45

tel. kom. +33(0)6-82-92-94-42

e-mail: n.chapelin@hbcommunication.fr

IFOP

Jérôme Fourquet

tel. 01-45-84-14-44

e-mail: jerome.fourquet@ifop.com

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.03.2013, 12:47
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii