Newsletter

ARP S.A. na Europejskim Kongresie Gospodarczym

10.05.2019, 17:27aktualizacja: 10.05.2019, 17:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jest partnerem Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wiceprezesi Agencji - Dariusz Śliwowski i Paweł Kolczyński - biorą udział w dwóch panelach dyskusyjnych na temat inwestycji zagranicznych oraz edukacji dla rynku pracy.

W panelu „Inwestycje zagraniczne” weźmie udział wiceprezes zarządu ARP S.A. Dariusz Śliwowski. Dyskusja dotyczyć będzie aktywności zagranicznych inwestorów w krajach Europy Centralnej. Uczestnicy porozmawiają na temat warunków, które sprzyjają inwestycjom opartym na technologiach i wiedzy. Poruszą temat hamulców i zachęt dla inwestorów. Panel odbędzie się w poniedziałek, 13 maja, w godzinach 14.45-16.30.

Agencja Rozwoju Przemysłu zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: powstałą w 1995 roku SSE Euro-Park Mielec i TSSE Euro-Park Wisłosan. Specjalne strefy ekonomiczne powstały głównie po to, by pobudzić lokalne inwestycje i likwidować wysokie, nieraz sięgające 40 proc., bezrobocie. Obecnie duży nacisk kładzie się na jakość inwestycji. Najważniejsze są: innowacyjność, przemysł 4.0, robotyzacja, doskonale wykształcone kadry. Największą inwestycją zagraniczną w strefie zarządzanej przez ARP – podstrefa TSSE Wrocław – Kobierzyce – jest LG Chem. To jeden z największych na świecie producentów baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych. Jeśli brać pod uwagę inwestorów zagranicznych w SSE to dominują inwestorzy z sześciu krajów: Niemiec, Polski, Holandii, USA, Belgii i Włoch.

Na temat zawodów deficytowych, kogo brakuje na rynku pracy, szkolnictwa branżowego oraz zaangażowania pracodawców i roli samorządów w kształceniu przyszłych kadr rozmawiać będą uczestnicy debaty „Edukacja dla rynku pracy”. Wśród nich wiceprezes zarządu ARP S.A. Paweł Kolczyński. Debata odbędzie się we wtorek, 14 maja, w godzinach 13:30-15:00.

Inwestycje w nowoczesne kadry stanowią ważny element Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Realizacja tego postulatu zależy od do ścisłej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, a szkołami technicznymi i kształcenia zawodowego. Według raportu „Barometr zawodów 2018” wkrótce zabraknie wykwalifikowanych pracowników w branżach motoryzacyjnej, budowlanej, czy logistycznej. Wynika to m.in. z niedostosowania kompetencji i doświadczenia kandydatów do oczekiwań pracodawców. W odpowiedzi na te wyzwania w ARP powstał program „Kadry dla przemysłu”, którego celem jest wsparcie rozwoju kierunków zawodowych istotnych na zmieniającym się rynku pracy.

Program został niedawno poszerzony o współpracę z uczelniami wyższymi. Stało się to dzięki porozumieniu pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. a Zgromadzeniem Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Obejmuje ono m.in. kształcenie kadr na potrzeby spółek z grupy kapitałowej ARP, a także na potrzeby podmiotów działających w Specjalnych Strefach Ekonomicznych.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP S.A. uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE EURO-PARK MIELEC oraz TSSE EURO-PARK WISŁOSAN. Siedziba główna ARP S.A. znajduje się w Warszawie. Agencja ma również oddziały w Katowicach, Mielcu oraz Tarnobrzegu, biura w Radomiu i Wrocławiu.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.05.2019, 17:27
Źródło informacji ARP S.A.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ