Newsletter

Biznes i finanse

Atomowy partner KGHM wspierany przez Joe Bidena i administrację USA

30.06.2022, 15:00aktualizacja: 30.06.2022, 15:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Joe Biden podczas szczytu G7 zapewnił o wsparciu administracji USA dla technologii małych reaktorów modułowych. Prezydent USA wymienił w tym kontekście firmę NuScale Power – z którą w lutym tego roku - KGHM podpisał umowę ws. rozpoczęcia prac nad wdrożeniem SMR w Polsce.

„W Rumunii, amerykańska firma NuScale Power, wybuduje pierwszą w swoim rodzaju, małą modularną elektrownię jądrową, która dostarczy do sieci zeroemisyjną energię jądrową dla Europy szybciej, taniej i bardziej efektywnie. Amerykański rząd wspiera rozwój tej przełomowej amerykańskiej technologii, która pomoże wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne oraz przyczyni się do powstania tysięcy miejsc pracy w Rumunii i w Stanach Zjednoczonych” – powiedział prezydent USA Joe Biden podczas szczytu G7, ogłaszając rozpoczęcie Partnership for Global Infrastructure and Investment (PGII).

Rząd Stanów Zjednoczonych wraz z NuScale Power, LLC (Tigard, OR) przeznaczy 14 mln USD na wsparcie prac inżynieryjnych i projektowych w celu wdrożenia w Rumunii pierwszego małego reaktora modułowego. NuScale Power i rumuńska firma jądrowa Nuclearelectrica planują budowę elektrowni SMR w Rumunii do 2028 roku.

Z NuScale Power współpracuje także KGHM. W lutym 2022 roku polski gigant miedziowy podpisał z amerykańską firmą umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce.

W ramach zawartej umowy, KGHM z firmą NuScale wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona do 2029 roku. To pozwoli uniknąć Polsce nawet 8 mln ton emisji CO₂ rocznie. Czysta energia zasili oddziały produkcyjne miedziowej spółki. Projekt jest modułowy, a to oznacza bezproblemowe zwiększanie skali przedsięwzięcia. Budowa małych reaktorów jądrowych do 2029 roku jest bezpośrednio związana z Polityką Klimatyczną KGHM Polska Miedź oraz nowym kierunkiem strategicznym Spółki – energią.

Opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. To przełomowe rozwiązanie, które jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych uzyskało zatwierdzenie Komisji Regulacji Jądrowej USA. KGHM, lider w produkcji miedzi i srebra jako pierwszy wdroży SMR w Polsce.

Źródło informacji: KGHM

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.06.2022, 15:00
Źródło informacji KGHM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ