Newsletter

Biznes apeluje do rządu: nie zmieniajmy ustawy o wiatrakach z 500 na 700 metrów

20.02.2023, 14:05aktualizacja: 21.02.2023, 09:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przedstawiciele globalnych firm i korporacji działających w Polsce, zwrócili się z apelem do rządzących – z premierem Mateuszem Morawieckim na czele – o wykorzystanie potencjału zielonej energii dla dalszego rozwoju biznesu i tworzenia miejsc pracy w Polsce. Google, Mercedes, IKEA, AMAZON mówią wprost: „Bez udziału zielonej energii, polskiej gospodarce grozi utrata konkurencyjności i atrakcyjności rynkowej. Zmiana minimalnej odległości z 500 na 700 metrów niszczy potencjał energetyki wiatrowej. Nasze firmy traktują priorytetowo inwestycje na tych rynkach, na których zielona energia elektryczna jest łatwo dostępna”.

Reprezentanci wielkich firm z różnych działów gospodarki napisali apel do premiera i rządzących „O wykorzystanie potencjału zielonej energii dla dalszego rozwoju biznesu i tworzenia miejsc pracy w Polsce”, podkreślając, że „zielona energia to nie tylko nowa moda – to konieczność”.

„Aby skutecznie zmniejszyć wpływ na środowisko i zachować konkurencyjność, nasze firmy traktują priorytetowo inwestycje na tych rynkach, na których zielona energia elektryczna jest łatwo dostępna” – wskazywano w liście do polskich władz.

W apelu do rządu przytoczono konkretne wyliczenia.

„Zmiana minimalnej odległości z 500 na 700 metrów znacząco ogranicza potencjał energetyki wiatrowej na lądzie w nadchodzącej dekadzie, a co za tym idzie niewystarczającą ilość zielonej energii w sieci” – napisano w liście otwartym.

„Razem możemy zagwarantować, że rozwój energetyki wiatrowej w Polsce będzie atrakcyjny zarówno dla biznesu, jak i dla gmin i społeczności lokalnych. Głęboko wierzymy, że nowe moce ze źródeł wiatrowych znacząco przyczynią się również do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, niższych rachunków i nowych miejsc pracy dla polskich obywateli. Pracujmy razem, aby stało się to rzeczywistością” - zaapelowali przedstawiciele wielkiego biznesu do polskich władz.

„Zielona transformacja to nie mrzonki lekkoduchów” – potwierdziła tezy apelu Ewa Łabno-Falęcka, Mercedes-Benz Manufacturing Poland i dodała, że „to nie moda, ale styl życia”. „My nie ratujemy planety, ona sobie poradzi. My ratujemy siebie” – stwierdziła Ewa Łabno-Falęcka i dodała, że Mercedes wybuduje wkrótce w Jaworze fabrykę (trzy razy większą niż ta, która funkcjonuje tam obecnie), „wykorzystującą energię tylko z OZE”.

Jak podkreślali wszyscy eksperci, uczestniczący w konferencji zorganizowanej w Centrum Prasowym PAP, „Polska przeszła już długą drogę w transformacji energetycznej, która nadal trwa”. Fakt ten zauważyli także sygnatariusze apelu do władz, zaznaczając „że ostatnie zmiany w prawie, dotyczące energetyki wiatrowej na lądzie, odblokują pełny potencjał zielonych mocy, płynących z wiatrowych projektów. Jest to jeden z kluczowych elementów potrzebny do naszych decyzji inwestycyjnych” – podano w apelu.

Wielkim korporacjom zależy na „zielonej gospodarce” i tylko rozsądne prawo jest w stanie zapewnić dynamiczny rozwój firmom na naszym rynku.

„Inwestowanie w zieloną energetykę, to nie moda, to się opłaca biznesowo. Do 2025 roku sto procent energii we wszystkich placówkach IKEA w Polsce ma czerpać energię z OZE, a do 2030 roku chcemy produkować tyle zielonej energii, ile zużywamy w całym łańcuchu dostaw” – zapowiedziała Anita Ryng z IKEA Reital.

Tylko sama IKEA zainwestowała w Polsce w sektor „zielonej energii” 1,8 mld złotych. Inne przedsiębiorstwa łożą na ten cel równie wielkie sumy.

Jak napisali sygnatariusze apelu do premiera Morawieckiego, „widzimy ogromny potencjał wzrostu naszych działalności w Europie Środkowo-Wschodniej, a Polska jest dla nas szczególnie interesującym rynkiem. Wspólnie chcielibyśmy mieć realny wpływ na umocnienie pozycji Polski jako kluczowego rynku dla naszych przyszłych inwestycji”.

Przedstawiciele wielkiego biznesu, działającego w Polsce, dostrzegają zagrożenia, płynące choćby z pochopnie zmienianego prawa w sferze energetyki odnawialnej.

„Bez zielonej energii przyszłość przemysłu cementowego jest praktycznie niemożliwa. Budowa wielkich instalacji, opartych na energii z OZE będzie niewykonalna” – ostrzegł Zbigniew Pilch ze Stowarzyszenia Producentów Cementu, wskazując, że polskie cementownie już dziś są w wysokim stopniu przestawiane na wykorzystywanie mocy z OZE. „Dlatego nasz apel do władz: nie będziemy konkurencyjni w Europie, jeżeli nie zachowamy obowiązującego prawa” – oświadczył Zbigniew Pilch.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 20.02.2023, 14:05
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii