Newsletter

Chełstowski na COP27: musimy się bardzo szybko uniezależnić od paliw kopalnych

16.11.2022, 16:30aktualizacja: 16.11.2022, 17:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Komitet Regionów
Fot. Komitet Regionów
Obecna sytuacja pokazuje, że musimy się bardzo szybko uniezależnić od paliw kopalnych – powiedział na szczycie klimatycznym ONZ w Egipcie (COP27) marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Jak ocenił, na razie sytuacja energetyczna jest "bardzo stabilna".

Samorządowiec bierze udział w wydarzeniach towarzyszących drugiemu tygodniowi konferencji w Szarm-el Szejk jako członek Europejskiego Komitetu Regionów, unijnego organu doradczego. Komitet jest jednym z podmiotów delegacji Unii Europejskiej na COP27. 

"Na razie sytuacja jest bardzo stabilna. Trwają cały czas przygotowania do zimy z uwagi na to, że dostawy węgla z kierunku rosyjskiego zostały świadomie zatrzymane, (…) węglowodory stały się przyczyną wojny, a więc my wspieramy i przygotowujemy się z samorządami na tę zimę " – podkreślił Chełstowski.

Zdaniem samorządowca, "nie ma co ukrywać", że  jeśli zima będzie silna, będą problemy.

Jak zauważył, temperatura może spaść zimą do -20, -25 st. C i utrzymać się na tym poziomie przez trzy-cztery tygodnie, co spowoduje naprawdę duże zapotrzebowanie na energię.

Natomiast, gdy zima będzie łagodna – w ocenie Chełstowskiego - uda się ją spokojnie przetrwać. 

"Sytuacja nie do końca jest w naszych rękach, ale cały czas wspieramy samorządy; z rządem centralnym, z miastami wspieramy naszych mieszkańców. Mam nadzieję, że nie dojdzie do takich drastycznych scenariuszy" – powiedział marszałek. 

"Z drugiej strony to też jest dowód na to, że musimy się bardzo szybko uniezależnić od paliw kopalnych –  Polska jest uzależniona od węgla, Niemcy od gazu – musimy jak najszybciej od tego odejść. To nie buduje bezpieczeństwa. A więc, jak szybciej przejdziemy transformację, będziemy żyli w bezpiecznym, bardziej rozwijającym się kraju" – dodał. 

Konferencja COP 27, trwająca od 6 do 18 listopada, gromadzi strony Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (UNFCCC). Tegorocznym obradom przewodniczy Egipt. 

Z Szarm-el Szejk Mateusz Kicka 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 16.11.2022, 16:30
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ