Newsletter

Ciepłownictwo tematem obrad XIX Forum Nowej Gospodarki

12.06.2024, 09:59aktualizacja: 12.06.2024, 10:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. W. Mateusiak - EuroCentrum
Fot. W. Mateusiak - EuroCentrum
Polskie ciepłownictwo stoi w obliczu pilnej transformacji energetycznej. Obecny miks paliwowy, w ponad 65% oparty na węglu, nie tylko odbiega od zielonego kursu Europy, ale przede wszystkim znacznie pogarsza rentowność firm ciepłowniczych. To, z kolei, poważnie zagraża ich dalszej kondycji. Zmiany są niezbędne, o czym przedstawiciele sektora mówią jednym głosem. Sygnał ten mocno wybrzmiewa także na Śląsku, będącym energetycznym zapleczem kraju. Problematyce transformacji w sektorze energetyki cieplnej poświęcone będzie XIX Forum Nowej Gospodarki.

To już 19-ta edycja imprezy, która na trwałe wpisała się w pejzaż branżowych rozmów o transformacji energetycznej. W tym roku Forum nosi tytuł: „Przyszłość ciepłownictwa w województwie śląskim. Szanse i wyzwania”. Spotkanie odbędzie się 13 czerwca 2024 w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum, pełniącego rolę gospodarza i organizatora wydarzenia, a także koordynatora Obserwatorium Specjalistycznego Energetyka działającego w ramach Sieci Obserwatoriów Specjalistycznych Województwa Śląskiego.

Przy okazji Forum spotkają się eksperci z dziedziny energetyki, w tym praktycy branży ciepłowniczej, przedstawiciele samorządów, nauki i biznesu. Wspólnie będą omawiali kierunki rozwoju ciepłownictwa w Polsce, potencjał odnawialnych źródeł energii w produkcji ciepła oraz najlepsze praktyki w zakresie efektywności energetycznej w ciepłownictwie.

Forum rozpocznie wykład na temat czystego ciepła jako motoru polskiej gospodarki, podczas którego zaprezentowane zostaną wnioski z raportu Forum Energii na temat transformacji ciepłownictwa w Polsce. W trakcie warsztatów ich uczestnicy zajmą się analizą sytuacji ciepłownictwa w regionie oraz określą mocne i słabe strony transformacji.

Zaproszeni do debaty eksperckiej goście porozmawiają o ciepłownictwie w województwie śląskim w kontekście jego szans i zagrożeń prognozowanych na przyszłość. Efektem prac Forum Nowej Gospodarki będą rekomendacje dla rządu, samorządów lokalnych i przedsiębiorstw dotyczące transformacji ciepłownictwa.

XIX Forum Nowej Gospodarki

"Przyszłość ciepłownictwa w województwie śląskim: szanse i wyzwania”

13 czerwca 2024 r.,

Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, Katowice, ul. Ligocka 103 (budynek 8)

08:30 - 09:15 - Rejestracja uczestników

9:15 – 9:30 - Otwarcie Forum i powitanie uczestników

09:30 - 10:30 - Wykład wprowadzający: „Czyste ciepło jako motor polskiej gospodarki”

10:30 - 11:00 - Przerwa kawowa

11:00 - 12:30 - Równoległe warsztaty:

Warsztat 1: „Planowanie zaopatrzenia w ciepło i dekarbonizacja ciepłownictwa w gminie”

Warsztat 2: „Lokalne, małe systemy ciepłownicze - redukcja strat i nowe usługi"

12:30 - 12:45 Przerwa kawowa

12:45 - 14:15 Debata ekspercka: „Przyszłość ciepłownictwa w województwie śląskim”

14:15 – 14:30 Podsumowanie Forum

14.30 – 15.30 Lunch

15:30 Zakończenie

Wykład wprowadzający poprowadzi:

dr Sonia Buchholtz, dyrektorka Programu Finansowanie Transformacji Energetycznej, Forum Energii.

Warsztaty poprowadzą:

Szymon Liszka i Sabina Kozińska z Fundacji Efektywnego Wykorzystania Energii

oraz

dr inż. Marek Rojczyk z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej i dr inż. Tomasz Kraszewski ze Stowarzyszenia Elektryków Polskich Oddział Gliwicki.

W debacie eksperckiej udział wezmą:

Dariusz Musiał (Veolia), Krzysztof Szaliński (PEC Gliwice), Wojciech Bryś (UM Bytom), Adam Jankowski (Śląski Związek Gmin i Powiatów), Jarosław Zuwała (Instytut Technologii Paliw i Energii), Wojciech Blecharczyk (AGH, MPEC Kraków Innowacje).

Moderator: Dominik Brodacki (Polityka Insight).

Partnerami XIX Forum Nowej Gospodarki są: Województwo Śląskie, Miasto Katowice, Forum Energii, Fundacja Efektywnego Wykorzystania Energii, Regionalna Izba Gospodarcza, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska, Stowarzyszenie Elektryków Polskich o/Gliwice, Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków projektu: „PPO WSL 2030. Utworzenie Regionalnego Obserwatorium Innowacji” realizowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 Priorytet FESL.01 „Fundusze Europejskie na inteligentny rozwój” Działanie FESL.01.03 „Ekosystem RIS w ramach decyzji o dofinansowanie nr FESL.01.03-IP.02-06CF/23.

Źródło informacji: Park Technologiczno-Naukowy Euro Centrum

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.06.2024, 09:59
Źródło informacji Park Technologiczno-Naukowy Euro Centrum
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ