Newsletter

CIS: Zakończył się pierwszy dzień 13. posiedzenie Senatu (komunikat)

04.06.2024, 15:37aktualizacja: 04.06.2024, 15:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Senatu zawiadamia:

Izba przez aklamację podjęła uchwałę w 20. rocznicę śmierci Jacka Kuronia (inicjatywa grupy senatorów), w której senatorowie przypominają, że 17 czerwca mija 20. rocznica śmierci Jacka Kuronia – wychowawcy, działacza społecznego, więźnia politycznego, jednego z ojców III Rzeczypospolitej. Po klęsce marzeń o politycznych reformach próbował naprawiać świat, wychowując młodzież i działając w harcerstwie. Wielu jego wychowanków zostało później działaczami demokratycznej opozycji i „Solidarności”. W więzieniach spędził w sumie 8 lat. W 1965 r. został skazany za opublikowanie razem z Karolem Modzelewskim „Listu otwartego do partii”, w którym oskarżyli komunistów o klasowy wyzysk robotników, w 1968 r. skazano go za udział w rewolcie studenckiej, a po wprowadzeniu stanu wojennego odsiedział kolejne prawie 3 lata. W 1976 r. został jednym z liderów Komitetu Obrony Robotników. Sformułował wtedy ideę samoorganizacji społecznej jako metody walki z totalitarnym systemem. W 1989 r. został ministrem pracy i polityki socjalnej. W tym czasie zbudował podstawy polskiego systemu opieki społecznej.

Senat rozpatrzył ustawy.

Ustawa o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy) przewiduje, że platformy cyfrowe będą raportować Krajowej Administracji Skarbowej o sprzedawcach działających na tych platformach. Chodzi o osoby, które na platformach cyfrowych dokonują transakcji związanych ze sprzedażą towarów, świadczeniem usług, udostępnianiem środków transportu, nieruchomości i ich części, w tym pomieszczeń przynależnych lub udziału w nieruchomościach. Obowiązek raportowania będzie dotyczył sprzedawców, którzy w ciągu roku dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzenie z tego tytułu przekroczyło w danym roku równowartości 2 tys. euro. Nowelizacja implementuje unijną dyrektywę DAC7.

Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy (projekt rządowy) wdraża dyrektywę UE sprawie ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów, która rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi m.in. o toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego i o niektóre metale. Nowelizacja rozszerza katalog substancji i umożliwia wydanie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy. Substancje reprotoksyczne mogą wywierać niekorzystny wpływ na funkcje seksualne i płodność u dorosłych mężczyzn i kobiet, a także na rozwój potomstwa.

Ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (projekt rządowy) wprowadza nowe formy wsparcia dla rolników – dopłaty dla małych gospodarstw. Płatność dla małych gospodarstw zastąpi wszystkie inne rodzaje dopłat bezpośrednich, w tym ekoschematy. Dzięki temu rolnicy gospodarujący na niewielkich areałach (gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 ha, ale nie więcej niż 5 ha łącznie 31 maja danego roku) będą mogli uzyskać wsparcie w uproszczonej formie, niewymagającej od nich spełniania wszystkich warunków określonych dla innych płatności. Stawka płatności dla małych gospodarstw to 225 euro/ha (maksymalnie 1125 euro/gospodarstwo). Nowelizacja wprowadza ponadto nowy rodzaj płatności w ramach ekoschematów. Dotyczy to normy (GAEC 8) – utrzymywania dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska. Rolnicy, którzy zdecydują się na ugorowanie 4 proc. powierzchni gruntów rolnych gospodarstwa, dostaną za to pieniądze.

Ustawa o ochronie sygnalistów (projekt rządowy) implementuje unijną dyrektywę PE i Rady UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa UE. Ochroną zostaną objęci zgłaszający naruszenie prawa niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby. Sygnalista będzie mógł zgłosić naruszenie prawa za pomocą wewnętrznych kanałów zgłoszeń, które zostaną utworzone przez podmioty prywatne i publiczne, zewnętrznych kanałów zgłoszeń do odpowiednich organów państwa i za pomocą ujawnienia publicznego. Ustawa przewiduje możliwość przyjmowania wspólnej procedury zgłoszeń wewnętrznych w ramach grupy kapitałowej. Sygnalistą z przysługującą mu ochroną będzie mógł zostać pracownik, funkcjonariusz, żołnierz zawodowy, zleceniobiorca, stażysta czy wolontariusz. Odpowiedzialny za udzielanie wsparcia sygnalistom będzie Rzecznik Praw Obywatelskich, który będzie też przyjmować od nich zgłoszenia zewnętrzne, dotyczące konstytucyjnych praw i wolności człowieka i obywatela.

Izba rozpatrzyła sprawę wyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senatora Wadima Tyszkiewicza.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jls/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.06.2024, 15:37
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ