Pobierz materiał i Publikuj za darmo
11 września 2018 roku w stołecznym Centrum Expo XXI odbyło się wydarzenia inaugurujące Forum Cyfrowej Administracji Publicznej, największego spotkania branżowego w Polsce. Zarówno prezentacje merytoryczne, jak i dyskusja prowadzona podczas wykładów, służyły wskazaniu priorytetów cyfrowej transformacji polskiej administracji.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele sektora publicznego najważniejszych instytucji na poziomie centralnym i samorządowym. Część oficjalną Forum rozpoczęli Arkadiusz Lefanowicz - przewodniczący Rady Fundacji, inicjator tego przedsięwzięcia oraz Robert Pławiak prezes Fundacji IT Leader Club Polska, którzy wspólnie podkreślili, że zmiany w sektorze publicznym powinny przede wszystkim zacząć się najpierw od ludzi czyli urzędników IT:
„Realizowane nierzadko bardzo trudne zadania informatyczne w administracji wymagają od urzędników wielu przeróżnych kompetencji. W obecnych czasach, technologia staje się wtórna, wciąż ważna ale nie kluczowa w dobie rozwiązań które na żądanie możemy otrzymać „z chmury” (ang. Cloud Computing). Coraz bardziej odczuwalne są spore braki w obszarze kompetencji miękkich, które to kompetencje stają się istotne w całym procesie prowadzenia skomplikowanych cyfrowych projektów lub wdrażania wielu zmian w bardzo krótkim czasie. Wspomniane braki kompetencyjne Fundacja stara się minimalizować, prowadząc dla urzędników od ponad 4 lat Akademię Zarządzania IT Administracji Publicznej” - powiedział Lefanowicz.
Następnie głos zabrali przedstawiciele głównego partnera merytorycznego Forum - Dariusz Piotrowski, general manager Dell EMC Polska który swoim wykładem „Cyfrowa transformacja sektora publicznego” przekazywał uczestnikom ideę transformacji, która rodzi się poprzez współpracę i zaufanie wśród partnerów w ekosystemie IT.
Dariusz Piotrowski wyróżnił cztery kluczowe elementy tego procesu. Są to: Digital Transformation, czyli budowanie zupełnie nowych i inteligentniejszych produktów i usług; IT Transformation rozumiana poprzez optymalizację struktury kosztów uruchamiania aplikacji na bieżącej infrastrukturze IT; Workforce Transformation, czyli dobór odpowiednich narzędzi i stylu pracy w obliczu nowych wyzwań dla pracowników oraz Security Transformation, tj. zmiana nastawienia na zakładające możliwe naruszenia bezpieczeństwa z gotowymi scenariuszami łagodzenia ryzyka. Te cztery elementy tworzą fundament udanej transformacji cyfrowej.
Z kolei Radomir Bordon, Senior Director CEE Dell EMC w swoim wystąpieniu zaprezentował wyniki badania pt. „Dojrzałość technologiczna sektora publicznego w Polsce”. Najważniejsze refleksje płynące z analizy wyników wskazują, iż ta gałąź „biznesu” bardzo chętnie stawia na wirtualizację, lecz jednocześnie brakuje jej zaufania do rozwiązań chmurowych oraz znajomości koncepcji konwergentnej architektury IT. Udana przemiana administracji publicznej w tym obszarze powinna zatem obejmować kompletne procesy modernizacji, automatyzacji i adaptacji.
Agenda spotkania obejmowała pięć niezależnych sesji (bloków) tematycznych dla ponad 250 uczestników:
- Innowacje i technologie w sektorze publicznym,
- Kompetencje cyfrowe w sektorze administracji publicznej - liderzy XXI wieku,
- Dane, informacja, wiedza w zarządzaniu wartością organizacji publicznej,
- Gospodarka współdzielenia w architekturze informacyjnej Państwa,
- Cyberbezpieczeństwo instytucji publicznych.
Kolejna edycja FCAP planowana jest w 2019 roku. Podsumowanie inauguracji z fotorelacją znajduje się na stronie: www.itleader.org.pl
KONTAKT:
Fundacja IT Leader Club Poland
Arkadiusz Lefanowicz
przewodniczący Rady Fundacji
tel. kom. + 48 506 955 942
e-mail: arkadiusz.lefanowicz@itleader.org.pl
www.itleader.org.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 18.09.2018, 11:25 |
| Źródło informacji | itleader.org.pl |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Ostatni tydzień naboru do EEC Startup Challenge. 16 startupów zaprezentuje się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Trwa ostatni tydzień przyjmowania zgłoszeń do EEC Startup Challenge, konkursu dla innowacyjnych firm rozwijających rozwiązania o realnym znaczeniu dla gospodarki. Nabór potrwa do 27 lutego 2026 r. Finał odbędzie się podczas XVIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w dniach 22-24 kwietnia 2026 r. zgromadzi w Katowicach liderów biznesu, administracji i świata finansów.- 20.02.2026, 14:39
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości
-
Rimini Street Announces Fiscal Fourth Quarter and Annual 2025 Financial and Operating Results
- 20.02.2026, 10:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
OneRail rozwija globalną działalność inżynieryjną wraz z otwarciem nowego oddziału w Polsce
Ekspansja pozwala zwiększyć innowacyjność w zakresie produktów oraz skalę zdolności technicznych w celu wyjścia naprzeciw szybko rosnącemu zapotrzebowaniu ze strony przedsiębiorstw.- 20.02.2026, 09:07
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ