Newsletter

Cyfrowa transformacja sektora publicznego stała się faktem

18.09.2018, 11:25aktualizacja: 18.09.2018, 11:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Forum Cyfrowej Administracji Publicznej, A.Lefanowicz
Forum Cyfrowej Administracji Publicznej, A.Lefanowicz
Podsumowanie inauguracji Forum Cyfrowej Administracji Publicznej (FCAP) pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji.

11 września 2018 roku w stołecznym Centrum Expo XXI odbyło się wydarzenia inaugurujące Forum Cyfrowej Administracji Publicznej, największego spotkania branżowego w Polsce. Zarówno prezentacje merytoryczne, jak i dyskusja prowadzona podczas wykładów, służyły wskazaniu priorytetów cyfrowej transformacji polskiej administracji.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele sektora publicznego najważniejszych instytucji na poziomie centralnym i samorządowym. Część oficjalną Forum rozpoczęli Arkadiusz Lefanowicz - przewodniczący Rady Fundacji, inicjator tego przedsięwzięcia oraz Robert Pławiak prezes Fundacji IT Leader Club Polska, którzy wspólnie podkreślili, że zmiany w sektorze publicznym powinny przede wszystkim zacząć się najpierw od ludzi czyli urzędników IT:

„Realizowane nierzadko bardzo trudne zadania informatyczne w administracji wymagają od urzędników wielu przeróżnych kompetencji. W obecnych czasach, technologia staje się wtórna, wciąż ważna ale nie kluczowa w dobie rozwiązań które na żądanie możemy otrzymać „z chmury” (ang. Cloud Computing). Coraz bardziej odczuwalne są spore braki w obszarze kompetencji miękkich, które to kompetencje stają się istotne w całym procesie prowadzenia skomplikowanych cyfrowych projektów lub wdrażania wielu zmian w bardzo krótkim czasie. Wspomniane braki kompetencyjne Fundacja stara się minimalizować, prowadząc dla urzędników od ponad 4 lat Akademię Zarządzania IT Administracji Publicznej” - powiedział Lefanowicz.

Następnie głos zabrali przedstawiciele głównego partnera merytorycznego Forum - Dariusz Piotrowski, general manager Dell EMC Polska który swoim wykładem „Cyfrowa transformacja sektora publicznego” przekazywał uczestnikom ideę transformacji, która rodzi się poprzez współpracę i zaufanie wśród partnerów w ekosystemie IT.

Dariusz Piotrowski wyróżnił cztery kluczowe elementy tego procesu. Są to: Digital Transformation, czyli budowanie zupełnie nowych i inteligentniejszych produktów i usług; IT Transformation rozumiana poprzez optymalizację struktury kosztów uruchamiania aplikacji na bieżącej infrastrukturze IT; Workforce Transformation, czyli dobór odpowiednich narzędzi i stylu pracy w obliczu nowych wyzwań dla pracowników oraz Security Transformation, tj. zmiana nastawienia na zakładające możliwe naruszenia bezpieczeństwa z gotowymi scenariuszami łagodzenia ryzyka. Te cztery elementy tworzą fundament udanej transformacji cyfrowej.

Z kolei Radomir Bordon, Senior Director CEE Dell EMC w swoim wystąpieniu zaprezentował wyniki badania pt. „Dojrzałość technologiczna sektora publicznego w Polsce”. Najważniejsze refleksje płynące z analizy wyników wskazują, iż ta gałąź „biznesu” bardzo chętnie stawia na wirtualizację, lecz jednocześnie brakuje jej zaufania do rozwiązań chmurowych oraz znajomości koncepcji konwergentnej architektury IT. Udana przemiana administracji publicznej w tym obszarze powinna zatem obejmować kompletne procesy modernizacji, automatyzacji i adaptacji.

Agenda spotkania obejmowała pięć niezależnych sesji (bloków) tematycznych dla ponad 250 uczestników:

- Innowacje i technologie w sektorze publicznym,

- Kompetencje cyfrowe w sektorze administracji publicznej - liderzy XXI wieku,

- Dane, informacja, wiedza w zarządzaniu wartością organizacji publicznej,

- Gospodarka współdzielenia w architekturze informacyjnej Państwa,

- Cyberbezpieczeństwo instytucji publicznych.

Kolejna edycja FCAP planowana jest w 2019 roku. Podsumowanie inauguracji z fotorelacją znajduje się na stronie: www.itleader.org.pl

KONTAKT:

Fundacja IT Leader Club Poland

Arkadiusz Lefanowicz

przewodniczący Rady Fundacji

tel. kom. + 48 506 955 942

e-mail: arkadiusz.lefanowicz@itleader.org.pl

www.itleader.org.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.09.2018, 11:25
Źródło informacji itleader.org.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.