Newsletter

Biznes i finanse

Debata PAP: ekonomiczne wyzwania polskiej gospodarki po pandemii

21.12.2021, 15:22aktualizacja: 21.12.2021, 16:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Wyzwania, które stoją przed polską gospodarką w 2022 roku i jakie działania należy podjąć, by im sprostać; jak walczyć z inflacją oraz jak powinna wyglądać w kolejnych latach efektywna polityka podatkowa państwa - na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy poniedziałkowej debaty w Centrum Prasowym PAP.

W zorganizowanej w Centrum Konferencyjnym PAP debacie wzięło udział trzech ekspertów: Piotr Palutkiewicz - ekonomista i wiceprezes Warsaw Enterprise Institute, Łukasz Kozłowski - główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz główny ekonomista w Krajowej Izbie Gospodarczej Piotr Soroczyński. 

Zdaniem Piotra Palutkiewicza obecnie fundamenty polskiej gospodarki, "szczególnie pod względem wskaźnikowym wyglądają dobrze". 

"Przeszliśmy relatywnie suchą stopą przez ten kryzys, ale prawdopodobnie nie będzie tak w kolejnych latach, ponieważ widzimy wiele ryzyk" - powiedział ekonomista. 

Jak ocenił, w krótkim okresie istotnym wyzwaniem dla polskiej gospodarki jest inflacja stanowiąca istotny problem.

"Mamy także wyzwania długookresowe, z którymi zmierzyć się będzie musiała nasza gospodarka. Mowa tu o transformacji energetycznej, niskim poziomie inwestycji oraz innowacji. Dlatego trzeba stawić czoła tym czterem wyzwaniom, bo bez tego, za kilka lat może się okazać, że dobra koniunktura jest przeszłością" - dodał.

Zdaniem wiceprezesa Warsaw Enterprise Institute, aby sprostać tym wyzwaniom rząd powinien przede wszystkim "przyjrzeć się swojej polityce fiskalnej".

"Nie tylko na stronie przychodowej, na której skupia się w ciągu ostatnich lat, czyli zwiększeniem dochodów budżetu, ale także wydatkowej. Rząd powinien zapewnić jak największą stabilność regulacyjną. Zapewnić przewidywalność systemu prawnego i podatkowego dla przedsiębiorców, dla pracowników i tym samym dla konsumentów" - dodał Palutkiewicz.

"Z jednej strony mamy tarczę antyinflacyjną, która zmniejsza akcyzę, czy opodatkowanie paliw, a z drugiej strony podwyższamy akcyzę na wyroby tytoniowe, czy spirytusowe. W efekcie widzimy tu pewien brak spójności działań legislatora. Konieczna jest stabilność prawa i stabilizacja" - zaznaczył wiceszef WEI. 

Jak zauważył Piotr Soroczyński - główny ekonomista w Krajowej Izbie Gospodarczej, obecnie świat "zmienia się bardzo szybko, nie tylko ze względu na pandemię COVID-19". 

"Jedną z rzeczy, które trzeba uwzględnić, to fakt, że bardzo zmieniają się strumienie popytu. My, jako konsumenci, kupujemy inne rzeczy niż kiedyś, bo niektórych nie można kupić, innych nie chcemy, a inne boimy się kupić. Zmienia się także kwestia podaży - dostawcy tych dóbr i usług są inni niż kiedyś” – mówił Soroczyński. Zauważył, że kiedyś dużo zamawiano na Dalekim Wschodzie, teraz często zamawia się bliżej, bo chodzi o to, by towary szybko zapełniły półki sklepowe. „To dla nas ogromna szansa. Jak widać, po drugiej połowie 2020 r., doskonale sobie radzi nasz przemysł, który przejął część z tych zamówień. Trzeba zrobić wszystko, żeby utrzymać się w tej fali wzrostowej" – dodał ekonomista. 

Zdaniem Soroczyńskiego, dużą część wyzwań jakie czekają polską gospodarkę w 2022 r. jest "kwestia zmian regulacyjnych". 

"Widzimy to szczególnie przez pryzmat dużych zmian, które czekają nas od 1 stycznia 2022 r. Wyzwaniem będzie dla nas pakiet regulacji przychodzących z zewnątrz, choćby wszystkie kwestie klimatyczne, uzgadniane na poziomie europejskim" - zauważył.

Zdaniem głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasza Kozłowskiego, problemem polskiej gospodarki pozostaje obecnie niski poziom inwestycji w przedsiębiorstwach. 

"Czynnikiem, który w istotny sposób pomógłby przedsiębiorcom odblokować decyzje o inwestycjach, mogło by być poczucie bezpieczeństwa wiążące się ze stabilnością regulacyjną – ocenił Kozłowski. 

Jak dodał główny ekonomista FPP, "nie ulega wątpliwości, że w okresie wychodzenia z kryzysu pandemicznego będziemy musieli redukować poziom deficytu fiskalnego".

"Trzeba doprowadzić do sytuacji, w której nasza gospodarka będzie rosła szybciej niż nominalne zadłużenie, a w efekcie stosunek długu do PKB będzie redukowany" - podkreślił.

Zdaniem ekonomisty, dobrym kierunkiem jest tu "przewidywalność i pewność w kwestiach prawnych i podatkowych", np. akcyzy. 

"W ramach nowelizacji ustawy akcyzowej wprowadzona zostaje mapa drogowa akcyzy w perspektywie do roku 2027 - to w perspektywie będzie dawać przedsiębiorcom stabilizację w obszarze podatkowym" - zauważył Kozłowski. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.12.2021, 15:22
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ