Newsletter

DELVE Partners i PBS publikują pierwszy w Polsce raport i ranking najbardziej przyjaznych cyfrowo marek konsumenckich: Digital Friendly Brand Index

28.09.2022, 09:00aktualizacja: 28.09.2022, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

DELVE - logo
DELVE - logo
Które brandy podbiły serca i umysły cyfrowych konsumentów w Polsce w 2022 roku? I co tak właściwie charakteryzuje markę “digital friendly”? To dwa najważniejsze pytania, na które odpowiedzi dostarcza najnowsze badanie firmy DELVE Partners i agencji badawczej PBS.

Dopasowanie częstotliwości i kanałów komunikatów marketingowych oraz personalizacja oferowanych produktów - oto klucz do serc internetowych konsumentów w Polsce. Jak pozyskiwać wartościowe dane o klientach w dzisiejszym krajobrazie cyfrowym naznaczonym zapowiedzią wyłączenia opcji śledzenia aktywności internautów przez Google? Najlepiej poprzez włączenie w swoje strategie danych własnych, czyli first-party data. To główne wnioski płynące z badania zrealizowanego przez Agencję PBS, największą niezależną polską firmą badawczą, w oparciu o kwestionariusz opracowany wspólnie z działem marketingu DELVE Partners.

Kluczowe liczby raportu:

- 86% konsumentów w Polsce dostrzega, kiedy banery i filmy reklamowe, newslettery lub inne formy komunikacji marketingowej marek są dopasowane do ich potrzeb.

- 60% konsumentów deklaruje, że chętniej reaguje na komunikację marketingową w sieci prezentującą produkty dopasowane do ich potrzeb i zainteresowań. 44% badanych twierdzi, że częściej kupuje produkty rekomendowane przez spersonalizowane przekazy.

- Tyle samo konsumentów (43%) docenia banery reklamowe prezentujące nowy, nieznany produkt, co towar już wcześniej oglądany.

- 57% konsumentów deklaruje, że zbyt duża liczba wyświetlanych im komunikatów marketingowych to czynnik, który najbardziej zniechęca ich do danej marki i zakupu jej produktów.

- Za próg tolerancji polskich internautów na komunikaty marketingowe jednej marki należy uznać nie więcej niż 4 kontakty w tygodniu.

- Jedynie 6% konsumentów deklaruje, że działania marketingowe mogą sprawić, że przestaje on kupować produkty danej marki.

“Umiejętne dopasowanie kanału, treści oraz częstotliwości komunikacji marketingowej to aspekty, które budują sympatię do marek. Słowo >>umiejętne<< ma w tym przypadku kluczowe znaczenie, ponieważ próby indywidualizowania przekazów mogą spotykać się z różnym odbiorem konsumentów, a z naszego doświadczenia wynika, że same marki często nie mają precyzyjnie sformułowanych strategii segmentacji klientów i personalizacji komunikacji marketingowej” - podkreśla Anna Sierakowska, Global Marketing Director w DELVE Partners.

“Dane uzyskane w badaniu Digital Friendly Brand Index pozwoliły nam sformułować szereg wniosków i obserwacji, a także wiele cennych wskazówek dla szefów marketingu w Polsce w kontekście m.in. strategii pozyskiwania i aktywacji danych w marketingu, dywersyfikacji i optymalizacji budżetów marketingowych czy budowania strategii skutecznej personalizacji. Praktyków branży powinien zainteresować także pierwszy w swoim rodzaju ranking marek Digital Friendly w naszym kraju, który wzbogaciliśmy komentarzami liderów marketingu najbardziej przyjaznych marek digitalowych w Polsce” - dodaje Greg Sobiech, CEO & Founder DELVE Partners.

Metodologia badania

Badanie Digital Friendly Brand Index: “Które marki podbijają serca cyfrowych konsumentów i dlaczego?” zostało przeprowadzone w lutym 2022 roku na próbie 2000 ankietowanych podzielonych na dwie grupy po 1000 osób, z zachowaniem kwot pozwalających na odwzorowanie reprezentatywności wyników dla populacji internautów w Polsce.

Każdy spośród 2000 respondentów biorących udział w badaniu został poproszony o uszeregowanie marek, które kojarzy z pozytywnej komunikacji marketingowej w sieci, zaczynając od tych, które odbiera w sposób najbardziej pozytywny. W badaniu testowano niezależnie odbiór największych marek w dziesięciu odrębnych kategoriach: supermarkety, dyskonty i sklepy convenience, drogerie, sklepy z meblami i wyposażeniem wnętrz, banki, firmy ubezpieczeniowe, restauracje i kawiarnie, sklepy z odzieżą i obuwiem, operatorzy komórkowi/dostawcy usług telekomunikacyjnych i internetowych, sklepy z AGD, RTV i elektroniką oraz markety budowlane.

O firmie DELVE Partners

DELVE Partners to globalna firma konsultingowa z branży digital marketingu, która na co dzień pomaga firmom konsumenckim w transformacji działań marketingowych w oparciu o dane i technologie.

DELVE Partners cieszy się zaufaniem marek na całym świecie. Na liście klientów firmy znajdują się tak uznane marki jak UNICEF, AT&T, Avaya, Virgin Voyages, Gerber Life Insurance, a w Polsce Hebe, Orange, UPC. Firma była wielokrotnie wyróżniana na forum międzynarodowym, zdobywająca takie nagrody jak tytuł najlepszego wdrożeniowca Cloud for Marketing - Partner of the Year - Google Cloud czy za najlepszą strategię aktywacji danych własnych w marketingu „Best First-Party Data Strategy 2021” przez amerykański AdExchanger.

Więcej informacji o firmie: https://delvedeeper.com/
 
O Agencji Badawczej PBS

PBS to największa agencja badawcza z polskim kapitałem, świadcząca kompleksowe usługi badawcze i konsultingowe w zakresie badań rynkowych i społecznych.

Więcej informacji o firmie: https://pbs.pl/

Źródło informacji: DELVE Partners

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.09.2022, 09:00
Źródło informacji DELVE Partners
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.