Newsletter

Dlaczego powinieneś unikać pożyczek bez weryfikacji w bazach dłużników?

24.07.2024, 09:44aktualizacja: 24.07.2024, 09:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Provident Polska
Provident Polska

W Internecie można spotkać oferty pożyczek, w przypadku których potencjalny klient nie jest weryfikowany w bazach dłużników. Takie produkty są kierowane przede wszystkim do osób z problemami finansowymi, które nie mają innej szansy na pozytywną decyzję w sprawie przyznania dodatkowych środków. Unikaj pożyczek bez weryfikacji, jeśli podchodzisz do swoich finansów rozsądnie. Dowiedz się, dlaczego dobra historia kredytowa jest tak ważna.

Czym są bazy dłużników typu BIK?

Bazy dłużników to rejestry, w których są gromadzone dane na temat osób spłacających zobowiązania np.: kredyty, czy pożyczki. Do najpopularniejszych należą te prowadzone przez Biuro Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej.

BIK (Biuro Informacji Kredytowej) zbiera i udostępnia informacje o zobowiązaniach kredytowych osób fizycznych i prawnych. W rejestrze znajdują się dane o zobowiązaniach zaciągniętych w bankach, instytucjach pożyczkowych i SKOK-ach. BIK gromadzi szczegóły dotyczące wszystkich dłużników - a nie tylko tych, którzy zanotowali opóźnienia w płatnościach - wskazuje Iwona Łozińska ekspert Providenta. - Do rejestru trafiasz już w momencie składania wniosku o finansowanie. Dzięki temu baza ta stanowi dobre miejsce do weryfikacji potencjalnych klientów przez pożyczkodawców” - dodaje ekspert.

Czy BIK to to samo co BIG?

BIK stosunkowo często mylony jest BIG. Jego profil działalności jest jednak nieco inny.

Biuro Informacji Gospodarczej gromadzi i udostępnia dane o wiarygodności płatniczej konsumentów i przedsiębiorców. W rejestrze BIG znajdują się informacje m.in. o niespłaconych w terminie kredytach, o nieopłaconych fakturach, rachunkach za energię, alimentach czy ratach zero procent. Przekazanie przez wierzycieli danych do Biura Informacji Gospodarczej odbywa się na podstawie umów podpisywanych np.: z dostawcami gazu i energii.

W jakim celu pożyczkodawcy sprawdzają historię zadłużenia potencjalnych klientów?

Weryfikacja potencjalnych klientów to standard w przypadku wiarygodnych pożyczkodawców. Pierwszy krok to sprawdzenie poprawności danych podanych we wniosku o pożyczkę, drugi to zbadanie historii kredytowej.

Podstawowym celem weryfikacji potencjalnych pożyczkobiorców w bazach dłużników jest sprawdzenie, czy dana osoba będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie. Jeśli okaże się, że w przeszłości miały już miejsce dłuższe opóźnienia w płatnościach, dla instytucji pożyczkowej to znak, że wiarygodność pożyczkobiorcy jest ograniczona. W takiej sytuacji pożyczkodawca może odmówić udzielenia pożyczki.

Stali klienci firm pożyczkowych mają szansę na szybsze zakończenie procedur. Jeśli zaciągasz pożyczki w danej instytucji regularnie, pożyczkodawca ma już Twoje dane oraz - o ile dotychczasowe zobowiązania spłacałeś w terminie - jesteś dla niego wiarygodny. W przypadku niektórych pożyczkodawców formalności mogą być wtedy ograniczone.

Jak przebiega weryfikacja pożyczkobiorcy?

Weryfikacja potencjalnych klientów pod kątem historii kredytowej w firmach pożyczkowych może przebiegać dwutorowo.

Pierwszy sposób weryfikacji to sprawdzenie potencjalnych pożyczkobiorców w wewnętrznych rejestrach firmy pożyczkowej. Jeśli okaże się, że dana osoba ma już historię pożyczkową i nie jest ona wystarczająco dobra, decyzja odmowna będzie formalnością. Równie dobrze może się jednak okazać, że klient korzystał już z oferty danej instytucji i zawsze terminowo spłacał raty i ma szansę na otrzymanie kolejnej oferty.

Drugi kanał weryfikacji to zewnętrzne bazy dłużników. Pożyczkodawcy sprawdzają je po potwierdzeniu tożsamości potencjalnego klienta. Do pobrania raportu na temat danej osoby jest potrzebne upoważnienie. W raportach z baz zewnętrznych znajdą się dane nie tylko o pożyczkach i kredytach, ale również mandatach czy rachunkach za telefon. Informacje pozyskane w ten sposób pozwalają ustalić, jak wysokie ryzyko wiąże się z przekazaniem środków klientowi.

Czy można zaciągnąć pożyczkę bez weryfikacji w bazach dłużników?

Pożyczka bez BIK czy BIG to inaczej pożyczka bez weryfikacji w bazach dłużników. Taki produkt daje możliwość uzyskania finansowania, ale pożyczkodawca nie weryfikuje Twojej historii kredytowej. To właśnie odróżnia go od standardowych pożyczek.

W przypadku pożyczkodawców weryfikujących potencjalnych klientów w bazach dłużników informacje o terminowości spłaty dotychczasowych zobowiązań są sprawdzane w rejestrze Biura Informacji Kredytowej. Jeśli nie miałeś opóźnień, Twoje szanse na pozytywną decyzję się zwiększają. Pożyczki bez weryfikacji są więc dedykowane osobom, które w przeszłości miały problem z terminowością spłaty pożyczek i kredytów lub alimentów, abonamentu telekomunikacyjnego czy mandatów. Provident nie udziela takich pożyczek, a podobne oferty zawsze powinny wzbudzić czujność pożyczkobiorcy.

Dlaczego nie warto korzystać z ofert pożyczek bez weryfikacji?

Mimo że oferta pożyczek bez weryfikacji może się na pierwszy rzut oka wydawać korzystna, to wśród osób rozsądnie podchodzących do swoich finansów od razu powinna wzbudzić czujność.

Osoby zadłużone mają świadomość, że weryfikacja w rejestrze dłużników przekreśli ich szanse na udzielenie zwykłej pożyczki. Tacy klienci za wszelką cenę szukają więc ofert bez BIK czy BIG. Nawet jeśli znajdą odpowiedni produkt, to koszt całkowity takiej pożyczki będzie znacznie wyższy.

„Wiarygodne instytucje pożyczkowe weryfikują Twoją historię kredytową przed wydaniem decyzji w sprawie finansowania z jednej strony po to, aby zminimalizować ryzyko braku odzyskania pożyczonych środków, a z drugiej - dla bezpieczeństwa potencjalnego klienta - podkreśla Dominik Kłodawski ekspert Providenta. - Jeśli wnioskodawca nie jest w stanie spłacać obecnych zobowiązań, to kolejny dług może wciągnąć go w spiralę długów. To ogromne zagrożenie, ponieważ z takiej sytuacji trudno się uwolnić” - dodaje ekspert.

Podsumowanie

Pożyczki bez weryfikacji w bazach dłużników to zagrożenie dla pożyczkobiorców. Mimo że obecnie liczba tego typu ofert znacznie się zmniejszyła, to w czasie wyboru oferty finansowania warto zachować ostrożność. Aby nie mieć problemów z uzyskaniem finansowania, dbaj o swoją historię kredytową i pilnuj terminu spłaty zobowiązań.

Artykuł sponsorowany przez Provident Polska SA

Źródło informacji: Provident Polska

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.07.2024, 09:44
Źródło informacji Provident Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ