Newsletter

Dobry klimat na OZE: Pekao S.A. zapewnia preferencyjne finansowanie projektów związanych z energią odnawialną

05.10.2020, 15:12aktualizacja: 05.10.2020, 15:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Nowa polityka klimatyczna UE przyniesie środki na projekty związane z energią odnawialną, do wykorzystania przez polskie MŚP” – powiedziała 1 października Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. na XVII Posiedzeniu Rady Przedsiębiorców w Gdańsku. Tematem przewodnim rady były szanse i wyzwania dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w związku ze zmianami w polityce klimatycznej.

Plan inwestycyjny na rzecz zrównoważonej Europy do 2030 roku wyniesie co najmniej 1 bln euro: 503 mld z budżetu Unii Europejskiej na klimat i środowisko, 143 mld w ramach mechanizmu sprawiedliwej transformacji, 114 mld z krajowego współfinansowania funduszy ESI (Europejska Inicjatywa Stabilizacji) oraz 229 mld z uruchomionych publicznych i prywatnych inwestycji unijnych.

„Dla Polski, a szczególnie dla MŚP oznacza to wielkie wyzwanie. Ogromne pieniądze są przeznaczane na wymianę floty w firmach transportowych czy ograniczenie emisji poprzez zamianę konwencjonalnych źródeł energii na źródła, które nie emitują zanieczyszczeń. Pytanie, czy te pieniądze weźmiemy, skonsumujemy i będziemy konkurencyjni na rynkach europejskich” – podkreślił Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Część unijnych środków trafi do polskich banków z przeznaczeniem na sfinansowanie inwestycji w transformację energetyczną w naszym kraju. Skorzystają na tym zarówno same banki, jak i polskie firmy – szczególnie z sektora małych (10-49 pracowników) i średnich (50-249 pracowników) przedsiębiorstw.

Bank Pekao S.A., który posiada zarówno pion dedykowany MŚP, jak i własne Biuro Funduszy Unii Europejskiej i Programów Publicznych, szczegółowo analizuje tematykę klimatyczno-środowiskową i skupia się na wykorzystywaniu wszelkich dostępnych - krajowych, regionalnych i unijnych - funduszy w celu finansowania inwestycji we wdrażanie projektów dotyczących energii odnawialnych.

„W banku od dłuższego czasu prowadzimy projekty związane z OZE. Bardzo mocno współpracujemy z takimi instytucjami, jak Europejski Fundusz Inwestycyjny czy Europejski Bank Inwestycyjny. Wykorzystujemy wszelkie możliwe instrumenty wspierające przedsiębiorców po to, aby tych inwestycji powstawało w Polsce jak najwięcej i żeby móc zabezpieczyć związane z nimi ryzyko ” – zaznaczyła Magdalena Zmitrowicz.

Zdaniem Jakuba Fulary, dyrektora Biura Funduszy Unii Europejskiej i Programów Publicznych Pekao S.A., banki są bardzo sprawnym dystrybutorem środków publicznych, ukierunkowanych np. na cele związane z polityką klimatyczną.

„Farmy wiatrowe, fotowoltaika duża - czyli farmy fotowoltaiczne, fotowoltaika mała - czyli panele fotowoltaiczne na własny użytek, wymiana urządzeń na bardziej efektywne energetycznie. W Banku Pekao S.A. finansujemy wszystkie te działania” – wymieniał Jakub Fulara.

Pekao S.A. dzięki współpracy z instytucjami, takimi jak BGK, EBI czy EFI oraz połączeniu środków publicznych i bankowych może zapewnić klientom preferencyjne finansowanie – taniej i na lepszych warunkach.

Przykładem takiego finansowania są kredyty na fotowoltaikę z gwarancją Biznesmax. Bank Gospodarstwa Krajowego dopłaca przedsiębiorcom do odsetek i zapewnia bezpłatną gwarancję kredytu zaciągniętego w bankach komercyjnych, które przystąpiły do programu, czyli np. Pekao SA. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi szukać dodatkowych zabezpieczeń kredytowych, a koszt finansowania może wynieść nawet 0 proc.

Od momentu wejścia Polski do UE sektor bankowy wspiera przedsiębiorców przy realizacji programów publicznych. Większość polskich banków przygotowała i wdrożyła w 2019 oraz na początku 2020 roku finansowanie projektów OZE oparte na systemie aukcyjnym. Zostało zrealizowanych już wiele transakcji, w tym dużych przedsięwzięć, finansowanych przez konsorcja bankowe.

Sektor bankowy dostrzega również ogromny potencjał związany z potrzebą przygotowania programów finansowania dla mniejszych i średnich inwestorów na rynku energii odnawialnych, którzy realizują projekty instalacji od 1 do 5 megawatów.

„W Banku Pekao S.A. pod koniec 2019 roku wprowadziliśmy program finansowania skierowany do mniejszych i średnich inwestorów. Mamy za sobą już pierwsze takie transakcje i jesteśmy w pełni przygotowani do wspierania naszych klientów w realizacji ich przedsięwzięć” – podkreślił Maciej Weinberg, dyrektor Biura Finansowania Projektów Inwestycyjnych MŚP w Pekao S.A.

Zdaniem ekspertów z Pekao S.A. do niedawna najbardziej popularne były inwestycje w farmy wiatrowe, w tej chwili rynek jest jednak zdominowany przez projekty związane z fotowoltaiką. Bank aktualnie analizuje możliwości finansowania projektów biogazowni.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 05.10.2020, 15:12
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ